Невідво­рот­ний хід бут­тя ве­де нас від ба­га­ть­ох тра­диційних цінно­с­тей. Та я вірю, що ми до них обовяз­ко­во по­вер­не­мо­ся
Іван Миколайчук, український актор, кінорежисер, сценарист

Московський протест

Чи буде останній і рішучий бій?
19 серпня, 2019 - 18:44

З'явилася низка ознак, що московський протест потихеньку зливається. Цієї суботи в Москві мітингували не прибічники Яшина і Навального, а цілком лояльна і дозволена опозиція в особі КПРФ. Усе тут було чинно й благородно, із суворо дозованою критикою влади й без переходу на особистості. Зате несистемну опозицію лаяли на всі заставки. Головним оратором був беззмінний лідер російських комуністів Геннадій Зюганов, людина, абсолютно лояльна до путінського режиму. Він назвав несанкціоновані владаю акції протесту "оскалом помаранчевої прокази" й продовжив таврувати організаторів протестів, які нібито руйнують Росію за американські гроші. Великого народного ентузіазму він не викликав, і є всі підстави довіряти поліцейським даним, що цього разу на проспекті Сахарова зібралося близько 4 тис. осіб. Що зовсім не означає, що у комуністів у Москві немає жодних електоральних перспектив. Просто основна частина електорату у них зараз пенсійного й передпенсійного віку. На мітинги такі люди ходять досить рідко, а от голосують досить дисципліновано. Але боюся, що навіть від їхнього голосування вже нічого не залежить. Того ж дня відбулася серія одиночних пікетів "За чесні вибори", влаштована прибічниками незареєстрованих кандидатів на Бульварному кільці, обійшлася майже без затримань. У Москві єдиного затриманого активіста відвезли до відділку поліції, але відпустили без протоколу. Щоправда, щоб опозиціонери зовсім уже не розслаблялися й не думали, що протест - це мед і цукор, у Петербурзі більше як 10 демонстрантів усе ж затримали серйозно, з протоколами.

Несистемна опозиція на 17 серпня великих заходів не призначала. Свій останній і рішучий бій вона готує в неділю, 25 серпня. Влада про це знає й теж готується. Іллю Яшина заарештували одразу після виходу із спецприймальника, хоча він уже відбув три адміністративні арешти за останній місяць. Така ж доля спіткала й низку інших незареєстрованих кандидатів. Ходу Тверською укотре погоджувати відмовилися й запропонували як альтернативу для демонстрації й мітингу зовнішню сторону Садового кільця, що, у свою чергу, не влаштувало організаторів акції 25 серпня. Отже, поки є всі шанси на те, що вона буде неузгодженою й цілком може закінчитися черговим жорстким розгоном і масовими затриманнями. Але перестраховка влади виглядає надлишковою. Пік протестів уже пройдено. Навіть 50 тисяч осіб, як було неділю тому на проспекті Сахарова, вже не зібрати, тим паче на несанкціонований мітинг. Цілком сервільна Рада при президентові РФ з розвитку громадянського суспільства й прав людини (РПЛ), демонструючи небачений лібералізм, звернулася до столичної прокуратури з проханням перевірити обгрунтованість притягнення учасників мітингу 27 липня в Москві до адміністративної відповідальності (але не до кримінальної, зауважимо, - нібито за організацію масових заворушень). За словами придворних правозахисників, є підстави вважати, що під час розгону акції "законодавство про адміністративні правопорушення було застосоване неправильно". Може, влада, щоб, у свою чергу, продемонструвати небачену щедрість, і припинить кілька адміністративних справ (але не проти вождів протесту).

Головне ж, Навальний сам, по суті, виключив повторення дійсно масових протестів, закликавши зосередитися не на відновленні у списках забракованих Мосміськвиборчкомом незалежних кандидатів, а на т.з. "розумному" голосуванні - скоординованому Фондом боротьби з корупцією й іншими опозиційними структурами голосуванні на московських виборах тих виборців, які підтримують протест. Вони мусять проголосувати за тих кандидатів, які у своїх округах мають найбільші шанси перемогти представників "Єдиної Росії", частина яких виступає як формально незалежні кандидати, що істотно справи не міняє. Теоретично від такого голосування найбільше повинні виграти комуністи. З незареєстрованих спочатку кандидатів реєстрацію поки через суд дали лише Сергію Мітрохіну, щоб продемонструвати "об'єктивність" Мосміськсуду. Старий "яблучник" спершу говорив, що така демонстративна реєстрація псує його репутацію, але потім усе ж вирішив у виборах брати участь. Не виключено, що такому опозиціонерові, досить лояльному до влади й противника Навального, дадуть перемогти на виборах, щоб у Мосміськдумі була представлена не лише системна опозиція, що засідає в Державній Думі Росії, а й  парочка найбільш помірних і лояльних позасистемних. Тому що у тих москвичів, хто збирається голосувати "по-розумному", не повинно бути жодних ілюзій: перемогти дадуть лише тим кандидатам, які не представляють прямо або побічно нинішній московський уряд, який це й же уряд на чолі з мером Сергієм Собяніним відбере. В умовах відсутності в місцевих виборчих комісіях спостерігачів від опозиції московській владі буде дуже легко забезпечити потрібний собі результат - хоч перемогу в усіх округах собянінських ставлеників. Тепер соромитися нічого. Після того, як абсолютно незаконно під фальшивими приводами не зареєстрували тих, хто реально збирав підписи, але був опозиційний до влади, зате без якихось претензій реєстрували тих лояльних "незалежних", хто представив відверто фальсифіковані підписні листи, не витративши на зборання підписів ані копійки з передвиборного фонду. Центрвиборчком тут зайняв позицію невтручання: "Ви нас у цю справу не вплутуйте!" А потім уже пішли абсолютно довільні арешти й адміністративні й кримінальні справи,  яким влада не завдала собі клопоту надати навіть видимість законності. Не виключено, що кілька комуністів та інші опозиціонери в Мосміськдумі все-таки знайдуться. Але "розумного" голосування це ніяк не стосуватиметься.

Може, Навальний ще встигне усвідомити свою помилку з "розумним" голосуванням, яке, до речі, замислювалося ще тоді, коли була ще надія, що на вибори до Мосміськдуми допустять деяких сильних демократичних кандидатів. Якщо засновник ФБК до 25 серпня повернеться до колишніх гасел допуску до виборів усіх шахрайський незареєстрованих кандидатів і перенесення самих московських виборів на кінець осені як до головних гасел, тоді є шанс на якесь відродження протесту, й акція 25 серпня може стати більш-менш масовою. Хоча до гонконзьких масштабів московському протесту дуже далеко, та й гонконзький режим не порівняти щодо ступеня жорстокості з російським. Хоча якщо втрутиться Пекін, ми ризикуємо в Гонконзі отримати друге видання бійні на площі Тяньаньмень. Утім, деякі російські опозиціонери не виключають, що путінська влада теж може піти на кровопролиття.  Хочеться вірити, що вони помиляються.

 

Новини партнерів