У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

Мундіаль-2018: кому свято, кому «зачистка»

4 червня, 2018 - 14:04

Наближення чемпіонату світу з футболу багатьма росіянами сприймається як стихійне лихо. І на те є найсерйозніші підстави. Російська влада вирішила наздогнати й перегнати своїх попередників, що успішно зачистили 1980 року Москву, Київ, Ленінград та інші міста, де проводилися літні Олімпійські ігри від всілякого «неблагонадійного» й «небажаного» елемента. Нагадаю, тоді з «олімпійських міст» на час проведення Олімпіади, та ще з запасом, практично на все літо, висилали не лише політичних дисидентів, але й дармоїдів, повій (особливо перевірених валютних — залишили), жебраків, а також усіх раніше засуджених. Іноземні гості в жодному разі не мали побачити «родимі плями» соціалізму. Адже радянська пропаганда щосили стверджувала, що зі злочинністю та проституцією в СРСР покінчено, а ті деякі відступники, що виступають проти радянської влади, то це просто божевільні.

Ще у червні 1977 року в 5-му управлінні КДБ СРСР було створено 11-й відділ, завданням якого було «здійснення оперативно-чекістських заходів зі зриву підривних акцій противника й ворожих елементів у період підготовки та проведення літніх Олімпійських ігор у Москві». До речі, коли США й більшість інших західних країн, а також ціла низка мусульманських держав оголосили бойкот Московській Олімпіаді через радянське вторгнення до Афганістану, чекісти відверто раділи, що у них тепер роботи буде менше. Заразом із Москви, де має зібратися основна маса зарубіжних гостей, що приїхали на Олімпіаду, постаралися відправити до піонертаборів переважну більшість дітей. Щоб під ногами в іноземців не плуталися й згубного впливу Заходу не відчували і на жуйку та небачені іноземні кулькові ручки не спокусилися. І водночас багатьом москвичам (аж ніяк не дисидентам і не кримінальникам) представники влади теж неофіційно радили виїхати відпочити куди-небудь подалі від Москви. Московські ж підприємства й установи, дотримуючись рекомендацій згори, охоче надавали на цей період відпустки своїм співробітникам.

   Завдяки цим заходам чисельність населення Москви на час Олімпіади скоротилася у кілька разів, а жителів ближнього й далекого Підмосков’я до Москви теж намагалися не пускати, скоротивши число автобусів та електричок. Через це, а також завдяки масованому надходженню до московської торгової мережі імпортних продовольчих товарів, зокрема й таких, яких переважна кількість москвичів ні до, ні багато років після Олімпіади в очі не бачила (добре, що ціни на нафту тоді ще стояли високі, й нафтодолари до радянської скарбниці все ще надходили справно), вдалося на короткий передолімпійський та олімпійський період частково ліквідувати у столиці дефіцит продовольчих товарів й величезні черги за ними. Іноземцям все це показувати не хотіли, щоб не підривати віру в благоденство радянських громадян в умовах планової соціалістичної економіки. І як говорилося в анекдоті, що народився під час Олімпійських ігор, москвичі ласкаво називали Олімпіаду: «Наша липа!».

   Нинішня російська влада, організовуючи футбольний чемпіонат світу, багато що від своїх радянських попередників запозичили. Наприклад, ідею про заохочення відправлення школярів до літніх таборів за межі Москви й інших великих міст, де проходитиме чемпіонат. А для тих, хто залишиться, передбачається організувати п’яту трудову чверть — додаткові заняття у школах, щоб вулицями даремно не вешталися. Таку турботу про дітей цього разу проявляють не для того, щоб уберегти їх від «згубного впливу» Заходу або Сходу, а через побоювання того, що несистемна опозиція може спробувати у дні чемпіонату організувати і в Москві, і в інших містах антипутінські демонстрації. У них, як відомо, активно беруть участь студенти й учні старших класів.

   А вже заходів безпеки у Москві зараз вжито безпрецедентних, навіть із радянським часом не порівняти. Адже небезпек сила-силенна! Тут і свої російські фанати, і заїжджі іноземні, найстрашніші з яких — британські. Ймовірно, зараз російські поліцейські та ФСБшники тихо радіють, що збірна Італії на чемпіонат не потрапила, а значить — італійських фанатів, лютих «тіффозі», цього разу в Москві не буде. Але й без них проблем вистачить. Адже у Росії зараз надлишок розбіжностей з усім світом. Напевно, можна очікувати демонстрацій та пікетів у Москві тих, хто засуджує російську агресію в Україні та Сирії, хто вимагає звільнення Олега Сенцова, який оголосив безстрокове голодування, й інших українських політв’язнів у Росії, хто засуджує захист Кремлем диктатора Асада, отруєння Скрипалів, переслідування членів ЛГБТ-спільноти, обмеження в Росії політичних прав і свобод тощо. Не кажучи вже про те, що терористи «Ісламської держави» та «Аль-Каїди» цілком можуть проникнути до Москви під виглядом футбольних уболівальників. Та й російські профспілки погрожують вивести людей на демонстрацію у зв’язку з обговоренням в Думі перспектив підвищення пенсійного віку.

   У зв’язку із цим вже від початку червня і до роз’їзду гостей чемпіонату світу в Москві максимально посилені правила будь-якого публічного висловлення своєї позиції. Зокрема, фактично під забороною опинилися одиночні пікети, на які раніше не було потрібно дозволу. Тепер на такі пікети теж треба просити дозволу, як і на колективні пікети та демонстрації, хоча щодо одиночних пікетів це абсолютно явно суперечить закону. Але російській владі закон давно вже не указ. Формально, звичайно, це не вирішення, а узгодження місця проведення заходу, але в центрі московська влада жодних дійсно опозиційних виступів давно вже не дозволяє, у кращому випадку відправляючи протестувальників на околиці. І на околицях також хочуть дозволити тусуватися футбольним фанатам, щоб центр не трощили. Тому народилася ідея на час чемпіонату перетворити на фан-зону частину території МДУ на Ленінських горах. Від чого більшість студентів, та й багато викладачів, м’яко кажучи, не в захваті. Вони не без підстав побоюються, що це завдасть значної шкоди і пам’ятникам природи, і об’єктам МДУ. Не кажучи вже про те, що у зв’язку з чемпіонатом багатьох студентів достроково виселили з гуртожитків, куди заселили привезених до Москви силовиків, і достроково завершили навчальний рік.

А тепер декількох студентів поліція забрала прямо з іспитів і шиє їм кримінальну справу за звинуваченням у «вандалізмі », проявом якого правоохоронці вважають... напис на рекламній тумбі червоною фарбою «Нет фан-зоне». При цьому збиток оцінюється аж у 65 тис. рублів. Втім, це ще квіточки. А що буде до кінця чемпіонату, коли пристрасті дійсно вируватимуть?

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments