Людство повинно позбутися війни, інакше війна позбудеться людства.
Джон Кеннеді, 35-ий президент США

Михайло Ходорковський як пророк

2 квітня, 2020 - 13:45

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков дорікнув радіостанції «Эхо Москвы», що вона посміла опублікувати інтерв'ю з опальним олігархом Михайлом Ходорковським: «Я все-таки проти того, щоб ефір давати втікачам. Він же переслідується за законом. Тому, мені здається, це некоректно». Головред «Эха» Олексій Венедиктов цю претензію відкинув, зауваживши: «Не розумію класифікації втікача, Ходорковський - громадянин Росії. Ми даємо слово не тільки підозрюваним, але й засудженим, керуючись Конституцією, яка гарантує свободу слова. З повагою ставлячись до думки Кремля і Пєскова, будемо продовжувати свою діяльність відповідно до Конституції».

Чому раптом путінського прес-секретаря так схвилювало інтерв'ю колишнього власника «Юкоса»? Як ми побачимо далі, нічого особливо крамольного в порівнянні з тим, що він уже говорив раніше, зокрема й на радіостанції «Эхо Москвы», Михайло Борисович не сказав, але настільки нервової реакції з Кремля на його інтерв'ю раніше не було. Що ж трапилося? Думаю, що в усьому винен коронавірус. Він дестабілізував політичну обстановку в Росії набагато більше, ніж будь-які виступи позасистемної опозиції. Вертикаль влади не узгоджена, що і як треба робити, ніхто не знає. Президент Путін вважає за краще повідомляти електорату тільки хороші новини у вигляді компенсацій і пільг, залишаючи погані новини про жорсткий карантин Мішустіну, Собяніну, Медведєву і главам регіонів. А тут іще раптово виявилося, що Денис Проценко, головлікар лікарні в Комунарці, де концентруються заражені коронавірусом або люди з підозрою на зараження, теж упіймав covid-19. Уся пікантність ситуації полягає в тому, що тижнем раніше з Проценком зустрічався в лікарні Комунарки сам Путін. Розмовляли вони без масок і навіть тиснули один одному руки без рукавичок. Деякі гарячі голови з числа кремлівських пропагандистів вже пропонують присвоїти лікареві звання Героя Росії. Щоправда, інша гаряча голова з числа депутатів на одному з телевізійних ток-шоу обурювалася, як допустили президентські охоронці близький контакт Путіна і Проценка в настільки антисанітарних умовах, і вимагала охоронців негайно звільнити.

Ет, не жили хлопці у сталінські часи! Тоді б усе було простіше і швидше. Цього бандерівця Проценка відразу б запідозрили в намірі на теракт і заарештували. Бо ж, камікадзе дідьків, – навмисне інфікувався коронавірусом, щоб потім заразити президента! Сам Денис Миколайович – чоловік іще молодий, йому що, кілька тижнів похворіє і видужає. А ось Володимир Володимирович точно в групі ризику, і якщо захворіє, то може й одужати, а може й померти, чому ймовірність досить висока! Ну а заодно можна пришити до змови й охоронців із медсестрами, які зловмисно допустили настільки близький незахищений контакт президента з головлікарем. І вже якщо, не дай Боже, помре всенародно обраний, так це буде повноцінна затяжна політична криза. Адже механізм спадкоємності влади абсолютно невідпрацьований. Ось і ходять зловісні чутки Москвою, на кшталт того, що під виглядом смерті від коронавирусу невідомі лиходії вже вбили близького до Путіна очільника Росгвардії Віктора Золотова. І взагалі будь-якого високопоставленого підстаркуватого чиновника так само можна угробити, та й не підстаркуватого теж. А в такій атмосфері навіть начебто безневинне інтерв'ю Ходорковського сприймається владою як червона ганчірка для бика.

Що ж сказав Михайло Борисович? Він запропонував «не слухати дурнів», маючи на увазі заяву російської влади про те, що «ми ж бо не виходили з угоди ОПЕК+», яку, на думку колишнього власника «Юкоса», Росія в плані скорочення власного нафтовидобутку ніколи не виконувала. І популярно роз'яснив, що останні дії Сєчина і «Роснефти», пов'язані з обваленням нафтових цін і відходом «Роснефти» з Венесуели, вчиняються в інтересах самого Ігоря Івановича, але аж ніяк не російської держави. І це якраз тієї миті, коли експортна ціна російської нафти стала негативною! Як бути тепер з сєчинсько-путінськими мріями про завоювання нових нафтових ринків. За словами Ходорковського, «ми працювали і при таких цінах, і нічого страшного. Але інша справа, що у нас собівартість була практично у 8 разів нижче. І куди вона відросла за ці роки, я, звичайно, сказати не можу, бо щодо звітності «Роснефти» що-небудь всерйоз говорити не доводиться. Те, що можна бачити за зовнішніми ознаками, тобто проханнями про пільги, за кредитами тощо, ми бачимо, що при таких цінах вони, звичайно, працювати можуть, але податків вони платити не будуть практично зовсім. І, можливо, для Ігоря Івановича безпосередньо в цьому нічого страшного немає, свої відносини з Володимиром Володимировичем він якось «розрулить». Володимир Володимирович йому все прощає як улюбленому котику».

Може, Сєчин якраз за котика розсердився і переконав Путіна через Пєскова наїхати на «Эхо». Жодного економічного сенсу у вкладеннях у венесуельську нафту Ходорковський не бачить, і не він один. Проте Ходорковський розкрив механізм дій російської держави в енергетичній сфері: «Але з якого дива вони взагалі лізли до Венесуели, це абсолютно зрозуміло. У нас же, так би мовити, бандитська влада, а бандити, вони як звикли працювати - вони створюють своїм опонентам ситуацію, а потім приходять і розрулюють. Ось вони хотіли створити Америці ситуацію в Венесуелі. Ну, створили. Америка, що, на це подивилася, знизала плечима, пішла далі. А з грошима російське суспільство тобто буде розбиратися». Якщо Ходорковський в цьому має рацію, то можна припустити, що Путін вже розглядає можливість здачі Мадуро. Що ж стосується долі «Роснефти», яка залишається під американськими санкціями, то колишній власник «Юкоса» так оцінив ситуацію: «Якщо в американців буде бажання добити «Роснефть», то вони це зроблять. Якщо у них цього бажання немає, то вони цього робити не будуть. А всі ці ігрища, повірте мені, це ігрища в свою кишеню, а не заради якихось громадських інтересів». Хто б сумнівався! За прогнозом Ходорковського, вже до кінця року може відновитися ціна нафти на рівні 40-50 доларів за барель. Подивимося, чи збудеться настільки оптимістичний прогноз.

Як вважає колишній олігарх, кремлівські ухвалювали й ухвалюватимуть рішення про вливання грошей у російську економіку за принципом: «А що я з цього буду мати? Де я зможу з цих заходів вкрасти?» І в результаті «вони гальмуватимуть доти, поки не придумають, як вони з цього матимуть. А після того, як вони придумають, як вони з цього матимуть, значить, 70% того, що виділяється, піде знову в їхню кишеню, а 30%, можливо, добереться до економіки». Боюся, що в Україні процентне співвідношення приблизно таке ж саме. А закінчення карантинних заходів у світі Ходорковський передрік до початку травня, оскільки «просто люди не витримають». Добре б, аби збулося ще раніше.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ