Українські мечі перекуються на рала тільки тоді, коли гасло — Незалежна Держава Українська — перетвориться в дійсність і забезпечить отому ралові можливість зужиткувати рідну плодючу землю з її незчисленними багатствами…
Симон Петлюра, український державний і політичний діяч, голова Директорії УНР

На Білоруському фронті

8 травня, 2020 - 20:45

У російсько-білоруських відносинах виник черговий скандал. Білоруська сторона анулювала акредитацію і вислала з Білорусії знімальну групу російського Першого каналу. Причиною такого радикального кроку став репортаж про ситуацію з коронавірусом у Білорусії, де стверджувалося, що епідемія там досягла катастрофічних масштабів, і мертвих уже ніде ховати, а влада приховує правду від народу. В останньому сумніватися не доводиться, але точно так само приховує правду про епідемію і російська влада. А телеканал «Білорусь 1» уже знайшов цілий ряд фейків в російському телесюжеті. Як стверджують білоруські тележурналісти, «за кількістю ліжок і лікарів Білорусь в світі на 4-5 місці. А ось Росія - один з лідерів по їх скороченню за 20 років. Оптимізували так, що доводиться «швидкі» екстрено купувати і місця на ВДНГ для хворих готувати. Окреме слово про тестування в Росії. Воно, на жаль, виходить на сумне 6 місце в світі (тепер уже 5-е - Б. С.) за кількістю позитивних тестів, які, нагадаю, фіксують тільки половину випадків». До того ж в Білорусії досі використовувалася лише десята частина апаратів ШВЛ, і число добових позитивних тестів на коронавірус не росте вже півтора тижні.

В Білорусії зараз 20 168 тих, що заразилися, і 116 померлих, що дає 0,58% смертності. При цьому в республіці зроблено 229 466 тестів. У Росії відповідно 177 288 тих, що заразилися, 1630 померлих (0,92%) і 4 803 192 тестувань. У Білорусії на 1 млн. населення припадає 2134 тих, хто заразилися, а в Росії - 1214. Населення Білорусії - 9,4 млн. осіб, населення Росії - 146,7 млн. осіб. За кількістю тестів на душу населення Росія обганяє США, де при населенні 328,9 млн. осіб зараз налічується 127 7606 тих, хто заразився, 76 011 померлих (5,95%), 3860 заражених на 1 млн. жителів і 8 125 431 тестувань. Населення США більше населення Росії в 2,2 рази. Але число використаних в Америці тестів більше, ніж в Росії тільки в 1,7 рази. Правда, як показує практика, американські тести набагато надійніше російських, можливо, вдвічі або більше. Проте, показник захворюваності в Росії на 1 млн. жителів виявляється в 3,2 рази менше американського. Це скоріше є наслідком не низької ефективності російських тестів, а значно заниженого числа тих, хто заразився коронавірусом в Росії внаслідок як поганої системи обліку хворих, так і свідомої фальсифікації даних про коронавірус. Смертність же від коронавирусу в Росії виявляється в 6,5 раза менше, ніж в США. Щоб пояснити подібні статистичні чудеса, російський МОЗ придумало теорію про те, що низька смертність в Росії від коронавирусу пояснюється тим, що значна кількість росіян мають щеплення БЦЖ. Думаю, що насправді БЦЖ для covid-19 - це все одно що мертвому припарки.

Тим часом, мер Москви заявив, що реальна кількість хворих в Москві становить близько 300 тис. осіб. Якщо це дійсно так, то можна припустити, що влада має деяку закриту статистику, якою не поспішає ділитися з широкою громадськістю. Офіційно ж в Москві поки що заразилося 92 676 осіб, що в 3,2 рази менше за дані Собяніна. Якщо припустити, що в цілому по Росії заниження офіційних даних є приблизно таким же, то реальна кількість тих, що заразилися коронавірусом в Росії можна оцінити в 567,2 тис. осіб, а на 1 млн. жителів - 3885 осіб, що практично дорівнює американському показнику. Не виключено, що Собянін отримав 300 000 хворих в Москві, просто застосувавши до Москви американське число хворих на 1 млн. жителів. Але тоді смертність в Москві, де, за офіційними даними, померло 905 осіб, виявляється дорівнює 0,3%, так само, як і по Росії в цілому. Це майже вдвічі нижче офіційного білоруського показника смертності, який, як і російський, жодної довіри не викликає. Якщо ж застосувати до Росії і Білорусії американський показник смертності в 5,95%, то число померлих в Росії можна оцінити в 33,7 тис. осіб, а в Білорусії - в 1200 осіб. Але, швидше за все, показники смертності в Росії і Білорусії ближче до показників смертності в Європі і, як мінімум, удвічі вище американського показника. Тоді число померлих в Росії можна оцінити в 67,4 тис. осіб, а в Білорусії - в 2400 чоловік. Якщо ж припустити, що офіційні дані недооцінюють реальну кількість заражених в Білорусії і що насправді воно близьке американському показнику числа заражених на 1 млн. жителів в 3860 осіб, то число заражених в Білорусії можна оцінити в 36 480 осіб, а число померлих - в 4139 осіб. В такому випадку російські дані про кількість померлих від коронавирусу занижені в 41,3 рази, а білоруські - тільки в 35,7 рази.

«Білорусь 1» також вказує, що в російському сюжеті, який викликав скандал, стверджувалося, що великодні служби та суботник викликали різкий стрибок захворюваності коронавірусом. Насправді ж щоденний приріст хворих залишається стабільним, на рівні 750-900 осіб. Хоча варто зауважити, що тут якраз можуть бути маніпуляції зі статистикою. А демонструючи сюжет на кладовищі, російський «Перший канал» показує фотографії тих. хто загинув в різних аваріях ще в 2019 році. А розповідаючи інформацію про смерть 75-річної мешканки Стовпців Олени Зіновко, росіяни забули згадати, що в цьому 17-тисячному містечку є 13 апаратів штучної вентиляції легенів, чим навряд чи можуть похвалитися лікарні аналогічних за чисельністю населення російських містечок. На закінчення білоруські телевізійники просять своїх російських колег «займатися інформуванням своїх громадян, а не промивати мізки білоруським». Монополію на промивку мізків білорусам офіційні білоруські ЗМІ хочуть залишити за собою, не зазіхаючи, втім, на таку ж монополію прокремлівських ЗМІ всередині Росії. Не виключено, що антибілоруський сюжет на «Першому каналі» став не тільки засобом відволікання росіян від епідемії в їх країні, а й своєрідною відповіддю на запрошення Лукашенка Путіну приїхати до Мінська на парад Перемоги 9 травня. Для Володимира Володимировича, який свій парад Перемоги змушений був скасувати, це стало публічним приниженням.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ