Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

Нова Мата Харі?

21 червня, 2018 - 12:26

У Росії розгорається черговий шпигунський скандал. ФСБ заарештувало у Москві топ-менеджера російської державної компанії «Інтер РАО» Карину Цуркан за підозрою в шпигунстві. Вона є членом правління «Інтер РАО» і відповідає у компанії за трейдинг. «Інтер РАО» займається експортом електроенергії, і раніше Карина Цуркан відповідала за продаж електроенергії Україні, Молдові та Румунії.

Пікантність ситуації полягає в тому, що вона є громадянкою Росії і, суворо кажучи, висувати їй обвинувачення треба було б не за статтею про шпигунство, а за статтею про зраду батьківщині. Однак, як виявилося, у Карини Валеріївни – не тільки російський паспорт. Тільки в 2016 році вона вийшла з громадянства Молдови. Мабуть, цього зажадали від неї у зв'язку з входженням у правління російської держкомпанії. Хоча керівником блоку трейдингу і членом правління вона стала ще в 2012 році. Але Цуркан, як і більшість молдаван, має ще й румунське громадянство, аж з 2014 року, що вже підтвердив МЗС Румунії. Ймовірно, інформацію про румунське громадянство Карина від керівництва «РАО Інтер» приховала.

У шпигунстві на користь Румунії її і звинувачують. Схоже, що раніше російську владу не хвилювала те обставина, що продажем електроенергії в Молдову займалася громадянка цієї держави, хоча конфлікт інтересів був наявний. Тепер же Карину Цуркан підозрюють у тому, що вона, як заявляють представники ФСБ, «передавала відомості про підготовку великих енергетичних проектів РФ за кордоном Службі зовнішньої розвідки Румунії». А румунська розвідка, як вважають російські чекісти, «активно співпрацює з ЦРУ».

Звучить просто-таки загрозливо, якщо не знати того загальновідомого факту, що за лінією НАТО всі розвідслужби Альянсу регулярно обмінюються між собою інформацією. При цьому, як я підозрюю, від ЦРУ румунської розвідки направляється набагато більше інформації, ніж надходило у зворотному напрямі. Причому ті відомості, які могла розголосити Карина Цуркан, за що їй тепер загрожує від 10 до 20 років в'язниці, навряд чи були такі вже й актуальні для ЦРУ. До слова, обвинувачена в шпигунстві громадянка Румунії, заарештована Лефортовським судом на два місяці, своєї провини не визнає і оскаржила свій арешт у Мосміськсуді.

Звичайно, на справі Карини Цуркан стоїть гриф «Таємно», й інформація щодо неї видається дуже дозовано. Але спробуємо проаналізувати те, що відомо сьогодні. Суворо кажучи, те, в чому звинувачують 43-річну громадянку Румунії та Росії, входило в її службові обов'язки. Адже вона повинна була інформувати партнерів «Інтер РАО» про нові енергетичні проекти з російською участю. По-справжньому секретною тут може бути тільки так звана «гранична ціна», тобто та максимальна ціна, за якою російська сторона готова купити той чи інший товар або послугу, або, навпаки, мінімальна ціна за якою російська сторона, наприклад, готова продавати електроенергію тій же Румунії. Природно, якщо партнер з переговорів заздалегідь дізнається «граничну ціну», до якої готова торгуватися інша сторона, він завжди зможе домогтися того, щоб у підписаному контракті ціна лише незначно відрізнялася від граничної.

ФСБ стверджує, що вже кілька місяців слідкувала за Кариною Цуркан і, зокрема, прослуховувала її телефонні переговори. Але таку делікатну інформацію, як «гранична ціна», по телефону, тим більше такому, що, цілком імовірно, прослуховується, зазвичай не називають. Вочевидь на сполох забило керівництво «Інтер РАО», звернувши увагу, що ціни у контрактах, укладених за участю Каріни, близькі до «граничних».

Але в будь-якому випадку інформація, яку вона могла повідомити своїм румунським або іншим партнерам, вочевидь належала до сфери промислового (комерційного) шпигунства, і покарання за нього значно м'якше. Адже це не розголошення державної або військової таємниці, а лише розголошення комерційних секретів. У низці країн передбачено лише адміністративне покарання за промислове шпигунство, факт якого, до слова, довести ще складніше, ніж у випадку звичайного, «класичного» шпигунства. А часто справа обмежується звільненням винного з компанії і подальшим позовом компанії до нього про відшкодування завданих збитків. Тільки в Росії, де існує надзвичайно розширювальне тлумачення поняття держтаємниці, подібні випадки підпадають під статті про шпигунство і зраду батьківщини.

Чому ж вирішили заарештувати Карину Цуркан саме зараз? Тут може бути кілька версій. Можливо, у Румунії провалився якийсь важливий російський агент і його хочуть обміняти на свіжоспечену «румунську шпигунку». Щоправда, за останні місяці гучних шпигунських скандалів у Румунії начебто не було. Але можна припустити, що відповідну інформацію румунські спецслужби просто про не хочуть оприлюднити.

Також не без того, що в Кремлі вирішили розгорнути невелику антирумунську кампанію, оскільки Румунія, так само як і країни Балтії і Польща, вважаються в НАТО «прифронтовими» державами, яким загрожує Росія, і тут, зокрема, збираються розміщувати європейський сегмент американської ПРО, що дуже нервує російське керівництво. Тоді можна очікувати висилки з Росії когось із румунських дипломатів або торговельних представників. Але в арешту Карини Цуркан можуть бути і суто внутрішні російські причини. Імовірно, хтось у спецслужбах Росії захотів підсидіти або керівництво «Інтер РАО», або керівництво Міністерства енергетики.

Втім, щодо керівництва енергетичної компанії – це навряд чи. Раду директорів «Інтер РАО» очолює не хто-небудь, а Ігор Іванович Сєчін власною персоною. А голова правління там Борис Юрійович Ковальчук, екс-заступник генерального директора з розвитку Державної корпорації з атомної енергії «Росатом» і, що набагато важливіше, син голови ради директорів банку "Росія" Юрія Валентиновича Ковальчука. Близькість Сєчіна і братів Ковальчуків до Путіна така, що жоден високопоставлений генерал ФСБ або будь-якої іншої російської спецслужби не ризикне підсидіти їх. Тим більше що, швидше за все, саме керівництво «Інтер РАО» викрило Карину Цуркан. А ось завдання удару по якихось фігурах у Міністерстві енергетики цілком імовірно. Там уже через справу Цуркан пройшло кілька обшуків, зокрема у заступника міністра енергетики РФ 41-річного В'ячеслава Михайловича Кравченка, який курирує електроенергетичний блок. Він проходить у справі Карини Цуркан свідком і нібито вже подав у відставку.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments