Українські мечі перекуються на рала тільки тоді, коли гасло — Незалежна Держава Українська — перетвориться в дійсність і забезпечить отому ралові можливість зужиткувати рідну плодючу землю з її незчисленними багатствами…
Симон Петлюра, український державний і політичний діяч, голова Директорії УНР

Пандемія і Путін: чи є світло в кінці тунелю

12 травня, 2020 - 12:29

Володимир Путін у черговому зверненні до нації оголосив про припинення з 12 травня режиму неробочих днів. У всіх інших країнах це означало б початок поступового виходу з режиму карантину, але не в Росії. Бо якраз у день путінського виступу вона встановила черговий денний рекорд за кількістю хворих на коронавірус у 11 656 осіб і за загальною кількістю хворих взяла почесну бронзу, вийшовши на третє місце в світі. Президент Росії зняв із себе відповідальність за пом'якшення або посилення карантину, повністю переклавши її на владу регіонів. Припинивши режим неробочих днів, він повністю зняв із центральної влади відповідальність за те, що буде далі відбуватися з людьми, підприємствами і фірмами, так само як і відповідальність за подальші нові виплати постраждалим від пандемії та економічної кризи, крім тих, що вже оголошено. У ситуації, що склалася, уряд у боротьбі з пандемією і економічною кризою опинився явно на других ролях, оскільки він не може самостійно виділяти якісь додаткові фінансові кошти, а змушений чекати санкцій щодо цього з боку президента. Але й тільки ті регіони можуть хоч якось боротися з кризою, які мають у своєму розпорядженні якісь додаткові кошти. А це - Москва і ще з півдюжини регіонів-донорів. Всі ж інші регіони змушені тільки імітувати боротьбу з кризою і безбожно занижувати статистику як загального числа тих, що заразилися коронавірусом, так і смертність від нього. Втім фальсифікацією також займаються столиця й інші багатші регіони. Ця обставина ще більше заплутує центральну владу, яка не має перед собою реальної картини поширення епідемії.

Оголошені Путіним заходи підтримки населення і бізнесу здебільшого спрямовані тільки на виживання населення. Бізнесу ж від них мало пуття. Серед найважливіших заходів можна відзначити збільшення вдвічі мінімального розміру допомоги по догляду за дитиною для непрацюючих і молодих батьків; кожна дитина 3-15 років з 1 червня має отримати 10 тисяч рублів; сім'ї, які не мають права на материнський капітал, отримають по 5 тисяч рублів на дитину до 3 років в квітні-червні. Це, зокрема, має полегшити становище сімей мігрантів, які залишилися без засобів до існування, але позбавлених можливості повернутися на батьківщину. Однак сім'ї, у яких немає дітей, практично кидаються напризволяще. Також із 15 квітня по 15 липня будуть призначені спеціальні федеральні доплати для працівників соціальних установ (інтернатів, будинків для людей похилого віку). Це повинно припинити відтік працівників із цих установ, які стали однією з основних зон ризику зараження коронавірусом.

Заходи підтримки бізнесу, на перший погляд, здаються значними, але при ближчому розгляді виявляються набагато скромнішими. Найважливіший із них - це старт з 1 червня кредитної програми підтримки зайнятості в постраждалих областях і соціально орієнтованих НКО. Ставка кредиту визначається в 2% і видається держгарантія на 85% від суми кредиту, термін же погашення відсувається до квітня 2021 року. Кредит списується, якщо підприємство збереже 90% працівників, і списується половина кредиту, якщо вдасться зберегти 80% зайнятості. Будуть списані податки (крім ПДВ) і страхові внески за II квартал для індивідуальних підприємців, малого і середнього бізнесу з постраждалих галузей і соціально орієнтованих НКО. Індивідуальні підприємці з найбільш постраждалих галузей отримають податкові відрахування в розмірі 1 МРОП. Також на докапіталізацію регіональних інститутів розвитку буде спрямовано 12 млрд рублів із нацпроекту «Підтримка малого і середнього підприємництва». Сума, зауважу, за російськими мірками, досить скромна.

Але при ближчому розгляді виявляється, що заходи підтримки малого і середнього бізнесу далеко не достатні і не зможуть забезпечити його реанімації після закінчення дії карантину. Треба зважати, що фактично активність малого та середнього бізнесу почала скорочуватися вже з лютого, коли ще ніякої епідемії коронавірусу в Росії оголошено не було, але люди, які багато чули про епідемію в сусідніх країнах, намагалися рідше відвідувати магазини, особливо кафе і ресторани, що призвело до падіння обороту. А за півтора місяця карантину, який був більш жорстким у столиці і великих містах - основних місцях зосередження підприємств дрібного і середнього бізнесу, більшість таких підприємств опинилася в руїнах і фактично померла. Тому існує велика ймовірність того, що коли почнуть діяти обіцяні виплати і пільги, то отримувати їх буде вже нікому. Найбільш же важкий для малого і середнього бізнесу податок, ПДВ, зберігається в повному обсязі без будь-яких послаблень, а значить, після відновлення обороту можливості бізнесу погашати взяті кредити і збитки за місяці простою виявляться вельми обмежені. Мало хто зможе зберегти зайнятість на рівні 90% або навіть 80% від докризового рівня, а саме це є умовою отримання основних виплат і пільг. Становище могли б врятувати тільки тривалі податкові й орендні канікули до кінця року з повним або частковим списанням платежів. Але для цього буде потрібно розкрити трильйонні резервні фонди, а робити цього Путін все ще не хоче.

Але найбільш сумне те, що дуже складно визначити, коли епідемія в Росії піде на спад. Зараз тут 221 573 хворих і 2012 померлих (всього 0,91%). На 1 млн населення в Росії 1517 хворих. Але, якщо вірити Сергію Собяніну, в Москві насправді вже понад 300 тисяч хворих, а не 115 909 осіб, як свідчить офіційна статистика. Якщо твердження московського мера правдиве і також щонайменше втричі занижені дані щодо інших регіонів, то загальне число хворих у Росії повинно становити близько 665 тис. осіб, або близько 4550 хворих на 1 млн населення. Останній показник вже майже дорівнює американському (4187 осіб) і з країн-лідерів поступається тільки іспанському (5735 осіб). Але США, Італія (3636), Англія (3286) і Франція (2718), не кажучи вже про лідируючу Іспанію, пік епідемії пройшли вже днів 10 тому. Значить, у Росії, швидше за все, реальний пік захворюваності вже пройдено і зростання щоденних показників інфікування пов'язане не з реальною динамікою, а тільки зі збільшенням числа тестів. Ось смертність у Росії, на жаль, насправді на порядок більше, ніж говорять оптимістичні офіційні показники. Якщо взяти італійський показник смертності в 13,99% (за кількістю інфікованих на мільйон населення Італія з європейських країн найближче до Росії), то в Росії зараз вже мало померти близько 93 тисяч людей.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ