Нація - це невсипуща внутрішня «боротьба» сил формотворчих і ідеєтворчих з інертною масою («більшістю») етносу.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

Піар на шпигунах

Цього разу російська пропаганда спрямована не на Америку, а на її європейських союзників, яких хочуть таким чином залякати
24 липня, 2018 - 11:33

У Росії вибухнув черговий шпигунський скандал. Цього разу маски-шоу, тобто обшуки, відбулися в кабінетах працівників Центрального науково-дослідного інституту машинобудування (ЦНДІмаш) — головного НДІ корпорації «Роскосмос» у підмосковному Корольові. Співробітників ЦНДІмаша, як можна зрозуміти з контрольованих витоків у пресу, підозрюють у передаванні матеріалів про новітню російську гіперзвукову зброю іноземній розвідці (читай: американському ЦРУ). Що ж опинилося у руках потенційного противника? Згідно з інтерв’ю, яке дав «Московскому Комсомольцу» генерал-майор ФСБ у запасі Олександр Михайлов (у ФСБ він очолював Центр громадських зв’язків, тобто був головним піарником «органів»), може йтися про протикорабельну гіперзвукову крилату ракету 3М22 «Циркон». Прийняття її на озброєння нібито повністю міняє розклад на морі, оскільки авіаносним ударним угрупованням, головній силі ВМС США, цілком зможуть протистояти ракетні крейсери.

А плануючий крилатий блок системи «Авангард» взагалі робить даремними всі системи ПРО і ППО, оскільки здатен здійснювати польоти в щільних шарах атмосфери на міжконтинентальну дальність на гіперзвуковій швидкості і здійснює глибоке маневрування — як бічне, так і по висоті. І це при тому, що у американців у цій сфері, якщо вірити російській пресі, — суцільні невдачі. Нібито тамошня гіперзвукова крилата ракета Waverider під час випробувань або втрачає керованість, або починається її механічне руйнування. А все тому, що матеріали не витримують перегріву. Як пише «МК», «на думку військових експертів, саме російські розробки у сфері композитних матеріалів і можуть бути предметом підвищеного інтересу, оскільки нашим ученим удалося розв’язати проблему керованого польоту бойового блоку в умовах плазмоутворення — за температури на поверхні виробу до 2000 градусів за Цельсієм».

Залишимо на совісті російських журналістів усі твердження щодо технічного боку справи, так само як і дані про надзвичайну успішність російських випробувань і неуспішність — американських. Тут цікавіше інше. ЦНДІмаш гіперзвуковою зброєю не займається. Цими проектами займається корпорація «Тактичне ракетне озброєння», що не входить до «Роскосмосу». Версія слідства, як намагаються подати її російські ЗМІ, зводиться до того, що, проте, низка співробітників ЦНДІмашу, оскільки останній активно співпрацює з «Тактичним ракетним озброєнням», має доступ до цілком таємних матеріалів, пов’язаних з гіперзвуковою зброєю.

Та от біда, співробітники ЦНДІмашу, які мають доступ до настільки серйозних державних секретів, за кордон не виїжджають і з іноземцями, якщо раптом і контактують по роботі, то лише під пильним оком ФСБ. Зате цілком легально контактує з іноземцями й навіть, страшно сказати, їздить у закордонні відрядження Дмитро Пайсон, глава дослідницько-аналітичного центру Об’єднаної ракетно-космічної корпорації («Роскосмосу»), в кабінеті якого також відбулися обшуки і який поки що проходить у справі про розголошування відомостей, що є державною таємницею, як свідок.

На свій пост Пайсон, який раніше працював у ЦНДІмаші й у фонді «Сколково», був призначений попередником Дмитра Рогозіна на посаді глави «Роскосмосу» Ігорем Комаровим. При цьому йому ще до проведення обшуків було повідомлено, що на початку серпня він буде звільнений, а його підрозділ — ліквідований. Але, ймовірно, Рогозін схотів не просто позбавитися кадрів свого попередника, а й звинуватити їх у шпигунстві. Та от біда, Пайсон й інші співробітники його центру взагалі не мають допуску й доступу до секретних матеріалів, зате за родом своєї діяльності можуть виявляти ті чи інші корупційні схеми, тому їх краще швидше позбавитися. Але щоб пов’язати главу дослідницько-аналітичного центру із справою про шпигунство, довелося вибудовувати досить складну схему. Деякі співробітники ЦНДІмашу, які безпосередньо над гіперзвуковою зброєю не працюють, але доступ до відповідних матеріалів проте мають, ознайомившись в ними, надалі чи то випадково, чи то навмисно, розголосили цю інформацію в бесідах з Пайсоном, а той, у свою чергу, розголосив її в бесіді з резидентом американської розвідки. Тут варто зазначити, що в будь-якому американському або західному суді довести подібну схему було б практично неможливо. Але російські суди у справах про шпигунство ухвалювали звинувачувальні вироки й за ще фантастичнішими версіями слідства.

Також постає питання про те, як російській стороні могло стати відомо про витік даних. Американські розробки й випробування гіперзвукової зброї також суворо засекречені, а для того, щоб дізнатися про конкретний витік, були потрібні дуже детальні дані про американський проект. Такі дані міг би надати лише російський «кріт» у команді американських розробників. Але його б точно не стали видавати, влаштовуючи настільки розпіарену демонстрацію.

Заарештований у справі про витік даних поки що один. Це 74-річний страждаючий на діабет заступник начальника одного з центрів ЦНДІмашу, кандидат технічних наук Віктор Вікторович Кудрявцев. Узяли його відразу після проведення обшуків. При цьому можна передбачити, що судовий дозвіл на його арешт був виданий заочно ще 19 липня, якраз напередодні візиту ефесбешників до ЦНДІмашу. Гіперзвуковою зброєю він зроду не займався, зате встиг отримати премію уряду Росії «за створення стартового й технологічного устаткування ракетно-космічного комплексу «Морський старт»». Кудрявцев також виявився серед підписантів відкритого листа Володимиру Путіну на підтримку звинуваченого в держзраді вченого Володимира Лапигіна з того ж ЦНДІмашу. Лапигіна звинуватили в передачі китайцям демо-версії програми для розрахунку проходження через атмосферу спускового апарату корабля «Союз» (речі несекретної) й засудили до семи років колонії. Кудрявцева ж виявив у слідчому ізоляторі «Лефортово» член Громадської наглядової комісії Москви Євгеній Єнікєєв, а пізніше його арешт підтвердили в «Роскосмосі». Можливо, що ФСБ вирішило помститися вченому за підтримку Лапигіна. Але, якщо вірити «МК», американцям був переданий склад композитних матеріалів. А тут важлива не стільки документація, скільки конкретний зразок. Проте абсолютно не зрозуміло, як його міг отримати Кудрявцев, який не займається гіперзвуковими розробками.

Думаю, що насправді ніякого витоку відомостей про російську гіперзвукову зброю до Америки не було, а самі його можливості колосально перебільшуються російською пропагандою. І вся постановка з обшуками й арештом у ЦНДІмаші саме й спрямована на те, щоб максимально розпіарити нові російські ракети. Причому цього разу пропаганда спрямована не на Америку (у американській адміністрації точно знають, передавали чи ні їм якусь інформацію про гіперзвукові проекти Росії), а на її європейських союзників, яких хочуть таким чином залякати. Ну, а Кудрявцева якщо й посадять врешті-решт, то не через міфічну гіперзвукову зброю, а у зв’язку з яким-небудь китайським або індійським контрактом.

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ