Ми з вами дивимося на те, як у нашій Україні народжується громадянське суспільство. Українці вже не бояться і мають відвагу виявляти ініціативу
Левко Лук’яненко, український дисидент, громадський діяч

Посли колишніми не бувають…

Намагання вбити клин у відносини між Україною і США не принесуть бажаного результату їх авторам, – заявили американські дипломати
1 червня, 2020 - 11:01

Кілька днів тому Атлантична Рада оприлюднила звернення семи Послів Сполучених Штатів Америки в Україні до політикуму та громадськості в обох країнах. Як відзначає голова Київського безпекового форуму, прем’єр-міністр України 2014-2016 років Арсеній Яценюк, ця відозва є фактичною відповіддю на звернення української громадськості до американського політикуму та суспільства на захист стратегічного партнерства. Дійсно, такий обмін і політичними оцінками, і баченням перспективи є унікальним в історії наших відносин. Він свідчить про виняткову важливість проблем, які порушені в обох посланнях голосно і на весь світ.

Відомо, що за останні десятиліття Сполучені Штати та Україна встановили міцні взаємні відносини. За загальними оцінками вони служать на користь обом країнам, оскільки сприяють розвиткові демократії та свободи людини. А успіх України як незалежної, стабільної, демократичної держави, ринкової країни, яка є частиною європейських організацій, відповідає інтересам як США, так і самої України.

Звернення української громадськості про українсько-американське стратегічне партнерство підписали, крім Арсенія Яценюка, зокрема, секретар РНБО (2014-2019 років) Олександр Турчинов, лідери громадської думки Йосиф Зісельс, Мирослав Маринович, Євген Захаров, Ігор Козловський, дипломати Володимир Василенко, Володимир Огризко, Данило Лубківський, Роман Безсмертний, колишні посли України у США Юрій Щербак, Валерій Чалий, Олександр Моцик, народні депутати Іванна Климпуш-Цинцадзе, Ірина Геращенко, Ірина Фріз, Микола Княжицький, Марія Іонова, Соломія Бобровська, відомі інтелектуали і журналісти Микола Рябчук, Віталій Портников, Мирослава Барчук, Володимир Єрмоленко, Вахтанг Кебуладзе, колишні урядовці Лілія Гриневич, Остап Семерак, Сергій Квіт, письменниця Оксана Забужко та інші.

Представники України закликали американський політикум розрізняти позицію нової України, яка виступає за єдність Заходу і діє на об’єднання світової демократії, і тими силами, які прагнуть перетворити політичні процеси в нашій країні на токсичний привід для розбрату серед наших партнерів.

«В Україні високо цінують непохитну підтримку нашої незалежності, безпеки і західного курсу з боку американського народу. Наші суспільства об’єднують цінності національної і людської свобод», – йшлося у зверненні українців.  Вони наголосили, що саме спільні зусилля представників обох найбільших політичних партій Сполучених Штатів і всіх небайдужих американців на захист України є великим історичним внеском у творення справжньої Об’єднаної Європи і справедливого світового ладу.

«Виступаємо проти недоброчесної гри на політичних протиріччях в Америці. Не обираємо жодної із сторін, а підтримуємо кожну із них так само, як вони разом допомагають нашій незалежності. Відмежовуємо позицію нашого народу від дій політиків, інспірованих Москвою. Засуджуємо ворожі провокації, які мають на меті віддалити наші народи. Ми віримо у стратегічне партнерство України і Сполучених Штатів», – говориться у зверненні представників України.

Натомість колишні посли США в Україні у своєму зверненні показали, що вони оцінюють ситуацію аналогічно. «Наші двосторонні відносини давно користуються широкою двопартійною підтримкою в Сполучених Штатах, як в Конгресі, так і на рівні Президентів від обох Республіканської і Демократичної партій. Наші відносини також спираються на підтримку широкого спектру українського політикуму.  Упродовж років ми працювали на творення і зміцнення американсько-українського стратегічного партнерства, проголошеного у 1996 році. Саме тому нас приголомшують спроби втягти Україну у внутрішні політичні процеси в Америці в контексті наближення виборів Президента Сполучених Штатів у 2020 році.  Ці наміри просувають лукавий і токсичний смисл, який не ґрунтується на реаліях американсько-українських відносин, але має на меті послабити співробітництво між Сполученими Штатами та Україною і внести розкол між нашими країнами. Це не служить інтересам жодної з наших країн». 

Звернення послів США до української громадськості підписали перший посол США в Україні Роман Попадюк, посли Стівен Пайфер, Карлос Паскуаль, Джон Гербст,  Вільям Тейлор, Джон Теффт,  Марі Йованович. Вони заявили також, що суворо засуджуть «такі дії, якими хочуть розділити наші країни, і закликаємо офіційні чинники в обох державах разом запобігти крокам, які лише завдадуть шкоди нашим двостороннім відносинам і віддалять наші країни одна від одної».

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ