Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Повзуча русифікація

Завдання Кремля - поставити під свій контроль якомога більше українських громадян
19 жовтня, 2019 - 14:50

Російський уряд схвалив проект федерального закону «Про внесення змін до статті 331 Федерального закону «Про громадянство Російської Федерації» і готується внести його до Державної Думи. Зміни передбачають можливість визнання носіями російської мови, тобто особами, які володіють російською мовою і повсякденно використовують її в сімейно-побутовій і культурній сферах, без проходження відповідної мовної співбесіди, комісією по визнанню іноземного громадянина або особи без громадянства носієм російської мови громадян Республіки Білорусь і України. Для цього вони повинні вільно володіти російською мовою (але перевіряти рівень володіння мовою все одно не будуть) і особисто подати заяву про визнання їх носіями російської мови і при наявності підстав, передбачених частиною першою статті 331 Федерального закону «Про громадянство Російської Федерації». Порядок подачі таких заяв буде визначатися Міністерством внутрішніх справ Російської Федерації.

Що це означає на практиці? А те, що органи влади Російської Федерації апріорі визнають усіх громадян України і Білорусії носіями російської мови і готові навіть не перевіряти їхнє реальне знання російської. Тим часом, якщо в Білорусії дійсно важко знайти людину, яка б не могла більш-менш вільно висловлюватися російською мовою, враховуючи, що сам президент Олександр Лукашенко по-білоруськи говорить із великими труднощами і вважає за краще зі своїми громадянами спілкуватися російською, то в Україні ситуація інша. Тут у Львівській і деяких інших західних областях більшість населення російською вже не говорить. Але ця поправка до закону явно носить не практичний, а суто політичний характер.

Справа в тому, що поки що іноземні громадяни або особи без громадянства можуть бути визнані носіями російської мови, якщо вони або їхні родичі по прямій висхідній лінії постійно проживають або раніше постійно проживали на території Російської Федерації або на території, що належала до Російської імперії чи СРСР, у межах Державного кордону РФ. Однак навіть їм для визнання їх носіями російської мови потрібно пройти співбесіду в згаданій комісії. Тепер же, якщо відповідні поправки буде ухвалено, а в цьому можна не сумніватися, громадяни Білорусії і України отримають деяку перевагу в порівнянні з іншими уродженцями або вихідцями з території Російської Федерації, оскільки їм не доведеться проходити співбесіду, щоб довести, що вони є носіями російської мови. Крім того, програма переселення для носіїв російської мови дозволяє минути стадію отримання дозволу на тимчасове проживання, і здобувач може відразу отримати посвідку на проживання. А для отримання статусу громадянина не треба п'ять років проживати в країні за видом на проживання. Відзначимо також, що формально здобувач все ще повинен буде подати в консульство України заяву про відмову від українського громадянства, але після внесення останніх змін до російського законодавства для отримання громадянства РФ більше не потрібно чекати сповіщення української сторони. На практиці ж цілком імовірно, що від жителів нинішніх «ДНР» і «ЛНР» навіть не вимагатимуть відправки відповідних заяв в українське консульство, щоб на випадок місцевих виборів на Донбасі не було жодних сумнівів у достовірності їхніх українських паспортів. Нагадаю, що зараз не тільки жителі самопроголошених «ДНР» і «ЛНР», а й жителі контрольованої Києвом території Донецької та Луганської областей мають право на отримання російського громадянства за спрощеною схемою.

Природно, ніхто в Кремлі не розраховує, що натовпи громадян Білорусі й України, зрадівши, що їм тепер не доведеться проходити співбесіду з російської мови, перейдуть до Росії отримувати російські паспорти як носії російської мови. Адже ті жителі України та Білорусі, які хочуть отримати російське громадянство, зазвичай цілком стерпно володіють російською мовою, і співбесіда російською їх не лякає. Причина внесення відповідної поправки, на мою думку, полягає в іншому. Тим самим ще раз офіційно підтверджується путінська концепція єдиного народу, яким він вважає росіян, українців і білорусів, і виправдовується спроба Москви за будь-яку ціну і не соромлячись у засобах затягнути Україну і Білорусію до складу єдиної Союзної держави на чолі з Росією. Очевидно, входження маріонеткових «ДНР» і «ЛНР» до складу України на російських умовах розглядається як важливий етап у реалізації цього плану.

Визнання українців і білорусів споконвічними носіями російської мови також має послужити додатковим виправданням політики, спрямованої на асиміляцію білоруської та української меншин у Росії. Але здійснення Росією політики русифікації і фактична відсутність у російських містах українських шкіл не завадили деяким членам Ради Федерації РФ зовсім недавно засудити переведення російськомовних шкіл України на українську мову як порушення прав російськомовного населення України, Конституції України та Європейської хартії мов національних меншин.

Москва формально не визнає подвійне громадянство за тими, хто прагне оптуватися в російське громадянство. Вони повинні написати відмову від свого колишнього громадянства. Однак на практиці все залежить від ставлення до цього працівників міграційних служб і тих вказівок, які вони отримали зверху. Носії російської мови з України тепер не зобов'язані чекати отримання інформації про анулювання громадянства від консульства України, а значить, на практиці можуть зберегти українські паспорти. Тому українці, які отримали російські паспорти, але зберегли при цьому громадянство України, можуть використовуватися Кремлем для підконтрольного голосування на виборах в Україні, якщо відносини між двома країнами покращаться настільки, що Україна погодиться на відкриття виборчих дільниць для українців у Росії. Найближчі українські вибори, на які націлюється Москва, це місцеві вибори в нині окупованих районах Донецької і Луганської областей. Не виключено, що російська сторона в ході переговорів наполягатиме на дозволі голосувати тим вихідцям із «ДНР» і «ЛНР», які зараз перебувають на території Росії, щоб надійно забезпечити 99% голосів за своїх маріонеток. Тим більше, що за голосуванням у Росії ОБСЄ навряд чи зможе спостерігати. Завдання Кремля - поставити під свій контроль якомога більше українських громадян, щоб впливати на результат українських виборів усіх рівнів.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів