Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Поза політикою можуть бути лише мертві і душевнохворі. І то не факт

7 квітня, 2021 - 18:43

За 30 років незалежності України мені не раз доводилось чути цю прекрасну у своїй абсурдності фразу: «я поза політикою». Говорили її пересічні українці на вулицях міст і в громадському транспорті, говорили її і ті, кого заведено вважати лідерами думок: митці, спортсмени, представники бізнесу. Найчастіше ця мантра з’являється в найважчі і переломні для країни моменти. Це наче спроба зняти з себе відповідальність чи виправдати власну безпорадність. Якось інакше пояснити для себе використання цієї фрази я не можу.

Останні роки стали просто парадом тих, хто поза політикою. Революція гідності, анексія Криму і відкрита збройна агресія Росії стали лакмусовим папірцем для українців. І ми поділились на тих, хто доріс і зрозумів, що існувати поза політикою не можливо, та на тих, хто досі вірить в казки і в те, що робити безвідповідальні вчинки, сидіти склавши руки, плювати на країну і підспівувати окупантам в різний спосіб – це і є оте «поза»…

Стверджувати, що ти поза політикою, це приблизно те ж саме, що говорити «я поза харчовим ланцюгом» або «я поза еволюцією». Тобто є речі, яких не може не існувати і поза якими не можливо існувати жодній живій істоті.

Як би ми від того не відхрещувались, але кожен з нас несе відповідальність за ситуацію в країні. Кожна наша дія або бездіяльність має наслідки. Кожен з нас прямо або опосередковано впливає на формування державної політики. Кожен з нас обирає тих, хто цю політику здійснює. В часи демократії не працюватиме історія «я не я і хата не моя». Якщо сьогодні відмовчуватись і вдавати, що все прекрасно, в той час, коли на сході країни війна з Росією, в судах йдуть замовні процеси над музикантами, лікарями та активістами, а на 87 виборчому окрузі відбувається виборча вакханалія, то завтра вже не треба буде нічого говорити, знайдуться ті, хто говоритиме замість нас, як це вже було, наприклад у 30-х.

Людина, яка претендує називатись «homosapiens», не може відкидати вплив політики на своє життя і свій вплив на політику. Тим більше, цього не можуть робити відомі люди, чиї вчинки і дії мають резонанс і вплив на тисячі інших людей.

Мистецтво, спорт, бізнес – не можуть бути поза політикою. Вона прямо і дуже потужно впливає на ці сфери, заперечувати це – як мінімум брехати самим собі й оточенню.

Якщо ви чуєте слова «мистецтво і спорт поза політикою» від акторки, яка їде зніматись в російському кіно. Чи від співака, який записує дует з російським артистом, який ще вчора виспівував у Криму на річниці повернення півострова у рідну гавань. Чи спортсмена, який їде виступати за російську команду. Будьте певні, вони чудово розуміють, що вони в політиці.

Вони чудово розуміють, що саме політика і їхнє ставлення до неї вплинуло на їхній вибір. А ці слова, то просто спроба замилити вам очі. Намагання запевнити вас, що це нормальна ситуація і що це ніяка тобі не зрада. Не можуть же вони сказати «чхати я хотів на вашу війну і тисячі смертей, я просто хочу красиво їсти, багато жити і гламурно тусуватись».

Якщо ви чуєте про щось «поза політикою» від відомого лідера думок, який наче відверто і не співпрацює з ворогом, але не може дати чітку оцінку подіям в державі, на незручні питання закочує очі і йорзає по стільцю, то тут скоріше мова про пристосуванство і страх обрати не ту сторону. А може, і про те, що лідер думок він з великою натяжкою, адже для цього варто було би мати якісь думки.

Поза політикою можуть бути лише мертві і душевнохворі.  І то не факт. Адже якість життя душевнохворих на пряму залежить від політики. А мертвих… А мертвих ще довго можна юзати у своїх політичних цілях.

Новини партнерів