Свобода, друже мій, священна, це одна з найбільших цінностей, яку ми повинні врятувати за будь-яку ціну.
Ернесто Сабато, аргентинський письменник, фізик і художник

Просто йшли повз

Телеінтерв’ю з агентами ГРУ викликало глузування
17 вересня, 2018 - 13:37

Російська дипломатія і пропаганда особливої вимогливістю не вирізняються. Тим паче якщо відбуваються очевидні провали. Так і з отруєнням колишнього агента російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії в англійському місті Солсбері.

Британська поліція та спецслужби провели вельми ретельне розслідування і для початку представили його результати, швидше за все, не всі, але достатні для своїх союзників. В результаті Німеччина, Франція, США та Канада повністю підтримали виступ британського прем’єр-міністра Терези Мей в її звинуваченнях російських спецслужб, а конкретно Розвідувального управління Міністерства оборони (колишнє ГРУ) у скоєнні злочину на території Великої Британії. Щобільше, Мей прямо заявила, що його було скоєно абсолютно з санкції або за наказом російських високопосадовців. Прямо Путіна не було названо, але можна легко здогадатися, хто мається на увазі.

Після оприлюднення фотографій імовірних агентів Олександра Петрова та Руслана Боширова в Москві поспішили заявити, що їх не знають, таких у Росії взагалі немає і все це русофобська витівка Лондона. У міру того, як з берегів Темзи почала просочуватися інформація, навіть найпалкішому патріотові у високих московських кабінетах стало очевидно, що просте заперечення може коштувати надто дорого. У дипломатичному, фінансовому та іміджевому розрізі.

Приблизно тиждень, мабуть, відбувалися узгодження чергового ходу. Путін запропонував фігурантам вийти у ЗМІ і здатися білому світові з доказами своєї повної непричетності. Dictum factum — сказано —зроблено.

Як у відомому вірші Маршака «Містер Твістер», в тієї самої  хвилини тріщить апарат, вірніше мобільний телефон у керівника пропагандистського телеканалу Russia Today («Россия сегодня», RT) Маргарити Сімоньян. Два фігуранта просяться на екран, але при цьому, за її словами, висувають цілу низку умов.

Цікаво, звідки у підприємців середньої руки, як Петров і Боширов сказали про себе, номер мобільного телефону зовсім не пересічного медіа-менеджера, а вельми високопоставленого. Начебто дрібна деталь, але дуже характерна.

Все телеінтерв’ю залишає після перегляду питань набагато більше, ніж відповідей. Все вигадки про те, що обидва поїхали до Лондона відірватися, але всього лише на два дні, й тільки погана погода затримала їх у Британії ще на один день, викликають відверту усмішку.

Живуть у пересічному готелі біля вокзалу Ватерлоо за 60 фунтів на добу, вартість перебування у студентському гуртожитку, але на дорогу в Солсбері витрачають загалом 150 фунтів. І це при тому, що під час оформлення візи в британському консульстві в Санкт-Петербурзі вони пред’явили банківські виписки з рахунків у кілька тисяч фунтів. За такої економії купують квитки на літак на два рейси, знаючи, що другим так і не скористаються.

Як опинилися біля будинку Скрипаля? Так просто повз ішли. Чому в протилежному боці від собору, заради якого приїхали, і дуже далеко від нього, далеко від туристичних маршрутів залишилося нез’ясованим. Та й не заради з’ясувань вони вийшли на екран.

Можна наводити безліч прикладів розбіжностей, суперечностей і просто абсурду в поясненнях і виправданнях. Складається враження, що фігуранти взагалі знаменитий собор у Солсбері бачили здалеку, оскільки він знаходиться відносно близько від вокзалу, а всі дані про нього отримали з підготовленої довідки. Причому складеної з очевидними помилками, аж до нестиковок з їхніми поясненням погодних умов. Кажуть про страшний снігопад, а на фотографіях снігу на тротуарах практично немає, та й британська преса наводить реальний прогноз погоди в Лондоні та Солсбері 3 й 4 березня. Було тепло і сніг розтанув.

Було очевидно, що телеінтерв’ю Петрова та Боширова нікого на Заході не переконає. Мало того, слід зважати на посилення конфронтації в результаті. Зрозуміло, що британські слідчі мають на руках неспростовні докази участі цих та інших агентів у замаху на Скрипалів за допомогою отруйної речовини «Новачок».

Вихід агентів на RT було зроблено для того, щоб показати несприйнятливість Кремля до реакції Заходу. Можете нас звинувачувати, скільки завгодно, але зробити з нами нічого не можете, бо не обійдетеся без нашої нафти й газу. Санкції можете запроваджувати, але за енергоресурси сплачуйте справно. Грошей в російській скарбниці стало менше, але на своїх людей вистачить, а російський народ терплячий. Ми ж будемо робити все, що забажаємо. Викривайте й надалі. Як то кажуть, помагай Бог.

Ми ж збираємо 300-тисячне військо для спільних із Китаєм військових навчань «Схід-2018», і це далеко не все, що Росія має у своєму розпорядженні. Як казав Наполеон, великі батальйони завжди праві. І допоки вони в нас є, на ваші розслідування нам начхати.

Це для західної аудиторії, тому для телеінтерв’ю і обрано було RT, що веде мовлення на далеке зарубіжжя. Російські канали цей ролик відтворили і свій глядач побачив.

Усі лондонські та солсберійські невідповідності переважній більшості російських глядачів невідомі або незрозумілі. Щобільше, поведінка Петрова та Бошірова немовби спеціально говорить, що вони малоосвічені, погано говорять навіть російською, недолугі, нетямущі й усього бояться. Глядача наче підштовхують до думки, що таким просто не місце у спецслужбах. Туди таких не беруть за визначенням. Радянська та російська пропаганда, кіно, театр, література виховали стійке сприйняття, що у розвідці служать надлюди не просто з гарячим серцем і холодним розумом, але й такі,  що володіють якимсь неймовірно високим інтелектом порівняно із західними противниками. Навіть ізраїльський Моссад не може зрівнятися із ФСБ-СВР та ГРУ.

І ось цих безглуздих англійці серйозно звинувачують в отруєнні Скрипалів. Та їм взагалі нічого серйозного доручити не можна. Звідси випливає наступний висновок: увесь цей галас навколо отруєння було вигадано Терезою Мей заради поліпшення свого іміджу й становища в Консервативній партії, де у неї багато суперників.

Зараз важко сказати, хто в Росії серйозно повірить у такий «развод», а хто буде продовжувати поглинати тележуйку федеральних каналів. Не останню роль у виборі часу виходу агентів на RT відіграло наростання протестних настроїв у зв’язку з пенсійною реформою. Путіну не вдалося заспокоїти народ так званими послабленнями, і тому знадобилися усі ці ігрища на RT.

Чим далі загострюються відносини Росії із Заходом, тим частіше Кремль буде вдаватися до гри — хто перший кліпне, той і програє.

    

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments