Мир, прогрес, права людини – ці три цілі нерозривно пов’язані. Неможливо досягнути якоїсь із них, нехтуючи іншими.
Андрій Сахаров, фізик, правозахисник, дисидент, громадський та політичний діяч, лауреат Нобелівської премії миру

Пригоди Telegram у Росії

18 жовтня, 2017 - 16:05

Ще кілька років тому ніхто й припустити не міг, що телефонні компанії мобільного зв’язку отримають в інтернеті потужних конкурентів. Таких, що на цей вид зв’язку переходять і самі телефоністи. Йдеться про месенджери. Вони передають розмови, повідомлення та іншу інформацію швидко і, що дуже важливо, набагато дешевше, ніж традиційними каналами зв’язку.

Технічний прогрес у засобах зв’язку, як виявилося, дуже занепокоїв російські спецслужби й депутатів Федеральних зборів Росії. Виходив повний безлад. Громадяни дедалі більше почали користуватися месенджерами і, що взагалі жахливо, абсолютно безконтрольно. Якщо й далі так піде, то в Москві або Санкт-Петербурзі наймити ворожого Заходу й передусім за «печеньки» держдепартаменту влаштують чи то на Червоній площі в Білокам’яній, то чи на Двірцевій площі, у крайньому разі, на Марсовому полі у північній столиці який-небудь Майдан. І перетвориться серце Росії та її голова на подобу Хрещатика. Навіть сама думка про таку перспективу викликає тремтіння і трепет. Звідси випливають прості висновки. Якось перешкодити такому розвиткові подій.

Держава повинна, як Великий брат, бути в курсі того, що громадяни замишляють, про що в соціальних мережах за допомогою новітніх технологій у месенджерах домовляються.

Для цього свідома депутатка Державної думи Ірина Ярова й не менш свідомий державник сенатор Віктор Озеров внесли антитерористичний законопроект, який швидко без особливих зволікань було в трьох читаннях затверджено, й він став законом.

Згідно з ним, організатори поширення інформації в разі, якщо відбувається шифрування повідомлень, мають надавати спецслужбам дані, які дозволять розшифровувати такі повідомлення. При цьому за відмову передбачається штраф до 1 млн рублів.

Повідомлення в месенджерах зазвичай шифруються. Адже ними передаються не лише приватні тексти, але також інформація бізнесового, фінансового й іншого характеру, не призначена для несанкціонованого доступу, тобто для третіх осіб.

Все б нічого, проте засновник соцмережі «ВКонтакте» й месенджера Telegram Павло Дуров відмовився виконувати вимоги закону Ярової. Він заявив газеті «Известия», що «Telegram не видає дані або ключі шифрування третім особам, включно з урядами. Закони, ухвалені в окремих країнах, не вплинуть на цю політику».

За непокору Міщанський суд Москви за позовом ФСБ оштрафував Telegram на 800 тис рублів і наказав негайно виконати вимоги закону. Якщо їх не буде виконано, то можливе блокування месенджера.

Коментуючи рішення суду Павло Дуров зазначив, що воно «суперечить 23-й статті Конституції РФ: «Кожен має право на таємницю листування, телефонних переговорів, поштових, телеграфних та інших повідомлень». Із цієї причини, вважає він, «рішення Міщанського суду може бути оскаржене доти, доки позов ФСБ не буде розглянуто суддею, ознайомленим із основним законом Росії — її Конституцією».

Якби пані Ярова та пан Озеров й ті, за чиєю вказівкою вони цей закон розробляли, проконсультувалися у фахівців, то зрозуміли б технічну нездійсненність вимог, що висувають до Telegram.

По-перше. Павло Дуров ще 2014 року вивів свій бізнес із Росії і в липні поточного року розірвав усі зв’язки з російськими контрагентами. Тепер російській владі нікого притягати до відповідальності за співпрацю з Telegram Messenger LLP. Відповідно нікого штрафувати.

По-друге. Всі повідомлення у месенджері шифруються і зберігаються на сервері Telegram, розташованому за межами Росії. Зрозуміло, що доступу до них у ФСБ немає і не буде.

По-третє. Шифрування проводиться методом end-to-end. Іншими словами, повідомлення шифруються статистично між двома користувачами і на їхніх пристроях. Доступу до цього шифру Telegram та його власники не мають у принципі. Якби вони навіть і захотіли передати ФСБ ключі, вони цього зробити не можуть технічно.

По-четверте. Telegram працює в AppStore, і щоб його заблокувати, потрібно буде внести до реєстру заборонених сайтів «Роскомнадзора» IP-компаній Apple або Google. В їхніх магазинах додатків знаходиться Telegram.

Якщо російська влада зробить це, то частина або всі додатки на мобільних телефонах припинять працювати. Звичайно, можна вимагати від американських компаній видалити ненависні додатки, але щось у таке мало віриться.

По-п’яте. Месенджер Telegram використовує протокол передачі даних Mobile Telecommunication Protocol (MTProto), розроблений братом Павла Дурова Миколою, колишнім технічним директором «ВКонтакте». Як помітили розробники Telegram, він «Супершвидкий, простий, безпечний і абсолютно безкоштовний. Схожий на такі месенджери, як WhatsApp, але кращий у кожній деталі».

По-шосте. Якщо сайт telegram.org буде заблоковано «Роскомнадзором», то месенджер має метод побудови так званих мостів. У цьому разі доступ до Telegram буде здійснюватися через інші країни. Відбудеться це з певною затримкою, але користувачі її навряд чи помітять. Повне блокування можливе лише в разі створення в Росії повністю автономного інтернету, як у Китаї. За даними Telegram, у лютому 2017 року кількість його активних користувачів перевищила 100 млн осіб. У Росії месенджером користуються за інформацією Павла Дурова 10 млн осіб.
Уся ця свистопляска з месенджерами свідчить про прогресуючу параною, що охопила Путіна та його найближче оточення. Страх перед так званими кольоровими революціями виявляється настільки великий, що заглушає навіть аргументи простого життєвого здорового глузду.

Технічний прогрес зупинити неможливо. Лівійському диктаторові Каддафі й президентові Єгипту Мубараку відключення інтернету і навіть телефонного зв’язку анітрохи не допомогло. Навпаки, економіка колапсувала настільки, що Єгипет й досі не оговтався, а Лівія взагалі фактично розвалилася на територіальні фрагменти. І, звичайно, звинувачувати у цьому засоби зв’язку й соціальні мережі — остання річ.
Росія вступила у передвиборчий період. Результат так званих виборів у березні майбутнього року відомий. Проте влада охоплена страхом проявів невдоволення, оскільки економічне становище не блискуче, а фінанси обтяжені витратами на зовнішньополітичні авантюри й витратами на армію, що постійно зростають, а також видатками на перегони озброєнь і компетентні органи.

З метою відвернення уваги призначаються вороги. Із зовнішніми все зрозуміло. Це колективний Захід на чолі з держдепартаментом та ЦРУ. З внутрішніми трохи складніше. Влада перебуває в пошуку, звідси хитання у вигляді заборони вистав, виставок та кінофільмів. Блокування месенджерів або спроба це зробити теж може стати в нагоді. Підвідомчому народові пояснюють, що ними можуть користуватися терористи.

Набагато краще за необхідності щось повідомити, вийти й горланити на увесь світ. Контролювати відповідним органам легше. І всілякі інтернети, месенджери й інші західні вигадки народові російському в такому разі просто непотрібні.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments