Я — грузин, але, якщо потрібно, я віддам життя за Україну.
Георгій Гонгадзе, український журналіст

Путін, Крим, коропи і катери

26 листопада, 2018 - 11:55

Володимир Путін вкотре відвідав окупований Крим. Цього разу він провів у Ялті розширене засідання президії Держради, де спілкувався з главами регіонів у режимі неформального діалогу. Обговорювали реалізацію травневих указів і нацпроектів. Народу показали лише путінське вступне слово. Як нерідко вже бувало, Володимир Володимирович часом говорив загадками. Наприклад, заявив: «Конкретних результатів ми з вами повинні домагатися не в установах, а на територіях, там, де люди живуть: у містах, у селищах, селах». Якщо розуміти цей вислів буквально, то це означає, що губернатори, та й сам президент, повинні працювати не в урядових і парламентських кабінетах і резиденціях, а постійно переміщатися по підвідомчих їм територіях, добираючись до найглухіших сіл і селищ. Власне, сам Путін любить існувати в такому режимі, не засиджуючись у Москві, а постійно подорожуючи - то з візитами за кордон, то переміщаючись усередині Росії між резиденціями і різними регіонами, не виключаючи і глухих кутів зі старовинними церквами. Природно, щоразу Володимиру Володимировичу влаштовували справжні «потьомкінські села», а коло спілкування обмежувалося чинами особистої охорони і ретельно відібраними активістами прокремлівських партій. З простим народом президент спілкуватися відверто боїться, але начебто закликає робити це губернаторів, які не відібраних попередньо «людей із народу» бояться не менше, ніж сам Путін.

Загалом, Пушкін згадується: «Ура! в Россию скачет Кочующий деспо́т… – Я пил, и ел, и обещал — И делом не замучен» (в іншому вірші поет називав того ж далекого попередника Путіна на кремлівському троні: «Плешивый щеголь, враг труда»). А для губернаторів подібні поїздки «потьомкінськими селами» і зовсім балощі, що загрожує повною втратою керованості регіонів. Адже основна робота губернаторів якраз і повинна проходити у кабінетах, а не в розважальних поїздках.

Ще Володимир Володимирович поскаржився, що мета - збільшити вдвічі відвідуваність закладів культури - занадто неконкретна. Треба домагатися того, щоб при відвідуванні культурних установ «люди відчували свій нерозривний зв'язок із національною культурою, могли б пишатися сьогоднішніми досягненнями культури». Тобто, якщо приріст відбудеться за рахунок переглядів патріотичних фільмів, вистав або виставок - це добре, а якщо за рахунок відвідування виставки абстрактного живопису, вистави такого собі Кирила Серебреннікова або політично сумнівного закордонного фільму, то такий приріст нам не потрібен.

Саме ж спілкування Путіна з губернаторами залишилося за кадром. Видно, нічого духопідіймаючого для глядачів у цих розмовах не було, оскільки з нацпроектами і травневими указами - справа швах. Незважаючи на всі гучні заяви Путіна та інших представників влади, росіяни продовжують убожіти. Згідно з недавнім опитуванням Російської Академії народного господарства і державної служби (РАНГиДС), 22% росіян живуть на межі фізичного виживання, змушені економити навіть на базовому наборі продуктів харчування прожиткового мінімуму. Всього ж на продовольстві та предметах першої необхідності змушені економити 70% росіян, що, за західними критеріями, означає життя за межею бідності. Але за підсумками спілкування президента з президією Держради в Криму віце-прем'єр Ольга Голодець натхненно заявила, що спілкування «без краваток» дозволило за кілька днів розв’язати питання, на обговорення яких раніше йшло кілька місяців. Очевидно, мається на увазі, що президента, членів уряду і глав регіонів треба б переселити на курорти Криму та Кавказу на постійній основі: тоді вони всі проблеми миттєво розв’яжуть і рівень життя росіян злетить до небес! А мер Москви Сергій Собянін, який очолює робочу групу Держради з реалізації травневого указу і відрізняється рідкісним красномовством, зробив і зовсім загадкову заяву: «Ми повинні були зрозуміти для себе і довести до відома уряду РФ, що таким темпом, як рухалися, далі ми просто не можемо рухатися, потрібно прискорювати рух». Ось тільки куди Сергій Семенович збирається рухатися, залишилося незрозуміло.

Прокремлівські ЗМІ з розчуленням повідомляють, що під час поїздки по Криму Путін відвідав дитячий парк і японський сад і погодував коропів: «Глава держави кинув кілька жмень корму рибам, який коропи одразу ж з'їли». Це ж треба, який Володимир Володимирович добрий: кілька жмень корму рибкам не пошкодував. Але ж запросто б міг: коропів зі ставка раз - і на пательню! Відомий гуманіст і любитель тварин, птахів і риб, авжеж. Пам'ятайте, як зі стерхами літав!

А як тільки президент Путін покинув Крим, російські військові почали масштабні провокації проти українських військових суден на підступах до Керченської протоки і навіть таранили одне з них, а потім обстріляли два інших, поранивши кількох людей. Потім російські прикордонники захопили всі три українських судна - два малих бронекатери і рейдовий буксир. Все це, безумовно, - акт агресії проти України. Можна не сумніватися, що «добро» на застосування сили в подібних ситуаціях дав особисто Путін під час кримського візиту. Українські ж моряки, як здається, приречені діяти за заздалегідь провальним «кримським сценарієм», не маючи дозволу від свого командування на відкриття вогню у відповідь. Москва явно хоче перетворити Азовське море на російське озеро і плює на міжнародне морське право, користуючись перевагою свого Чорноморського флоту. За допомогою затоплення одного зі своїх кораблів (танкера), Росія закрила протоку для цивільних суден, не звертаючи уваги на економічні втрати. Головне - не допустити в Азовське море українські судна, як військові, так і цивільні.

Очевидно, тільки спільний демарш країн НАТО з використанням морських сил Північноатлантичного альянсу міг би протверезити Кремль, який поважає не право, а силу. Але великі сумніви є в тому, що такий демарш відбудеться. Хоча є надія, що країни НАТО тепер допоможуть Україні поставками кораблів берегової оборони. Ось тільки доставляти їх в Азовське море, боюся, доведеться вже по суші.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments