Свобода, друже мій, священна, це одна з найбільших цінностей, яку ми повинні врятувати за будь-яку ціну.
Ернесто Сабато, аргентинський письменник, фізик і художник

Росія: зачистка протестів

У Кемерові і Волоколамську простежується один і той же алгоритм дій влади
2 квітня, 2018 - 13:43

Російська влада, ще за рік до президентських виборів розгорнувши кампанію жорстокого тиску на позасистемну опозицію, судячи з останніх подій, після виборів зупинятися не збирається. Найбільше в Кремлі бояться, що стихійні народні протести, на зразок тих, що відбулися в Волоколамську і Кемерові, запозичать політичні гасла антипутінської опозиції і тоді рух може поширитися на всю країну, включно з Москвою, Петербургом і іншими великими містами. Щоб не допустити цього, каральні органи завдають «точкових» ударів по активістах опозиції. В останні дні їхніми жертвами стали ті, хто так чи інакше пов'язаний із подіями в Кемерові і Волоколамську.

Так, Центральний районний суд Кемерова заарештував на п'ять діб фотографа і волонтера штабу Олексія Навального Олександра Балашова за участь у мітингу 27 березня через пожежу в торговому центрі «Зимова вишня». Його звинуватили у «непокорі розпорядженню представника влади» і «дрібному хуліганстві», оскільки в протоколах стверджується, ніби на мітингу Балашов «намагався зламати огорожу та лаявся матом». Насправді ж активіст так і не пройшов через загородження на мітинг, а лише запитав у поліцейського, навіщо потрібні ці загородження, і попросив його назватись. Очевидно, це і було визнано за недозволену зухвалість. Причому заарештували Балашова на п’ять діб лише через чотири дні після мітингу.

Активісту Лібертаріанської партії, московському блогеру Михайлу Свєтову, в чомусь пощастило більше, ніж Балашову, а в чомусь менше. Він приїхав у Кемерово прочитати лекцію, але цю провокаційну витівку припинили в зародку. Причому не якісь там поліцейські, а доблесні працівники аеропорту за допомогою найнятих ними «тітушок». Як розповідає Свєтов, на виході з аеропорту Кемерова група невідомих у цивільному з 15 осіб, які назвалися шахтарями, напала на нього. Активіста завели в службову кімнату аеропорту, відібрали документи і мобільник. При цьому, за словами Михайла, погрожували і "тягали за волосся, вдарили кілька разів у бік і тиснули на очі", але, на щастя, серйозних ушкоджень він не отримав - «відбувся синцями, рваною сорочкою і обдертим жмутом волосся». Потім Свєтова завели в порожній літак на Москву, повернули документи і мобільник і проконтролювали, щоб нікуди не виходив. Таким чином, він, на відміну від Балашова, отримав тілесні ушкодження, нехай і легкі (команди калічити не було, потрібно тільки не допустити в Кемерове), проте не піддався арешту.

Не виключено, що в цьому випадку влада використовувала кримський і донбаський досвід, де приблизно так само розправлялися з проукраїнськими активістами. Цілком імовірно, що серед нападників на Свєтова були і ветерани війни на Донбасі. Лібертаріанець після прибуття в Москву відразу ж звернувся в поліцію з проханням зняти свідчення відеокамер кемеровського аеропорту, на яких вочевидь було зафіксовано його побиття. Але можна не сумніватися, що нічого такого камери, через прикру випадковість, не зафіксували - або були вимкнені, або дивилися в інший бік.

Настільки жорстко адміністрація аеропорту вчинила зі Свєтовим тому, що він посмів опублікувати в суботу в своєму телеграм-каналі пост із різкою критикою Амана Тулєєва, який наступного дня змушений був подати у відставку. А раніше Свєтов помістив на своєму youtube-каналі сюжет про пожежу в кемеровському торгово-розважальному центрі «Зимова вишня», що викликала різкі претензії громадськості до місцевої влади. Не виключено, що в Кемерові містично бояться, що наступний кемеровський сюжет невгамовного блогера спровокує швидкоплинну відставку вже наступника Тулєєва Сергія Цивільова, який у зв'язку з пожежею в «Зимовій вишні» продемонстрував повне невміння говорити з народом. Але, з точки зору влади, наступник - людина надійна, перевірена, близька до путінського нафтотрейдера Геннадія Тимченка. Що ж, як пиляти доходи від енергоносіїв, Цивільов знає дуже добре. А ось чи вдасться йому управляти шахтарським Кузбасом, який Тулєєв тримав у покорі тільки за допомогою суто тоталітарних методів, - велике запитання.

Та й у Волоколамському районі наступник виявився не кращим. Нового голову Волоколамського району Андрія Віхарєва підозрюють у співучасті в обмані тисяч пайовиків у Москві. Губернатор Підмосков'я Андрій Воробйов охарактеризував його як «одного з найбільш ефективних керівників органів місцевого самоврядування Московської області». Але цей «ефективний менеджер» володіє компанією «ГарантияСтройИнвест», яка обіцяла пайовикам 20 багатоповерхових будинків у Москві не пізніше 2017 року, а тепер перетворилася на банкрута. А тут ще Олексій Сініцин, голова Ради народних депутатів Кемеровської області, видав геніальну за своїм ідіотизмом фразу: «Я вважаю, такі трагедії (як у« Зимовій вишні». - Б. С.) мають бути точкою зборки країни!» Відчувається, що у Цивільова в його особі буде потужна підтримка! Приклади з Цивільовим і Віхарєвим показують, яка коротка у Путіна і його команди «лава запасних». Ось і доводиться вдаватися до відкритого або трохи прикритого насильства над опозицією.

А активіст із Волоколамська Артем Любімов, організатор недільного мітингу проти сміттєвого полігону "Ядрово", що отруїв місто, був затриманий поліцією на Новоризькому шосе, коли прямував на мітинг. На заправці до нього під'їхали три машини, одна з яких - поліцейська, а дві інші - без розпізнавальних знаків. Оглянувши машину (можливо, сподівалися знайти там наркотики або патрони), поліцейські доставили Любімова в Істринський відділ поліції, де його прийняли на 48 годин за стандартним звинуваченням у «непокорі законним вимогам працівників поліції». Мітинг пройшов без свого організатора, але все одно зібрав рекордні для Волоколамська 6 тис. осіб, які, серед іншого, вимагали негайного звільнення Любімова. Затриманих же активістів «Іншої Росії», які приїхали підтримати жителів Волоколамська, відпустили відразу після закінчення мітингу.

У всіх трьох випадках з арештами активістів і протестними виступами в Кемерові і Волоколамську простежується один і той же алгоритм дій влади. Спочатку - відмова від силового придушення масових стихійних виступів, оскільки є великий ризик, що насильство спровокує лише розростання протесту, а то і, що було б для влади зовсім кепсько, перехід частини поліції на бік протестувальників. Потім - всіляке обмеження можливостей проведення нових мітингів і затримання на час мітингів тих політичних активістів, яких влада вважає найбільш небезпечними.

У Кемерові ця тактика приносить успіх, а у Волоколамську - поки що ні. В останньому випадку діє потужний фактор, який підігріває протести - сміттєзвалище, утилізація якого в будь-якому випадку потребуватиме багато місяців і щодо якого до цього часу відсутня реальна схема рекультивації. Подальший розвиток подій і в Кемерово, і в Волоколамську залежатиме від масштабів протестів і від здатності опозиції повести за собою стихійний протест, висунувши близькі протестувальникам політичні і соціально-економічні гасла. Не виключено, що якоїсь миті Путіну доведеться пожертвувати губернатором Воробйовим, відставка якого аж ніяк не була вирішена до подій у Волоколамську.

 

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments