Даремні закони позбавляють сили закони необхідні.
Шарль Луї де Монтеск'є, французький правник, письменник і політичний мислитель

"Росіяни йдуть!"?

Проблеми безпеки північного флангу НАТО
20 січня, 2018 - 18:04

Те, як Росія «піднімається з колін» за правління Путіна, викликає справжній страх у благополучній Європі. У Швеції влада згадала часи розпалу «холодної війни» і зібралася розіслати всім сім'ям 4,7 мільйона брошур під назвою «Якщо настане криза чи війна». В інструкції буде розказано, що робити в разі зовнішньої збройної агресії.

Ясно, що захищатися збираються не від норвежців, данців чи фінів, а виключно від росіян. Востаннє подібні інструкції розсилали шведам у 1961 році, коли відразу виникла берлінська стіна. Зараз це відбувається на тлі безперервних дебатів про те, чи потрібно Швеції відмовлятися від політики нейтралітету і вступати до НАТО. Адже Євросоюз, у складі якого є шведи, практично не має ніяких військових структур, і захистити своїх членів від зовнішньої агресії не в змозі. Тому в разі виникнення кризових ситуацій, що можуть призвести до виникнення бойових дій, НАТО, можливо, доведеться вирішувати непросту задачу - приходити на допомогу тим країнам Євросоюзу, які не є членами Організації Північноатлантичного договору. Таких чотири: Ірландія, Австрія, Швеція, Фінляндія.

Якщо Ірландії, та й Австрії, конкретно ніхто не загрожує, то щодо Фінляндії і Швеції так сказати зараз вже не можна. Директор Російської програми в Шведському інституті міжнародних відносин Мартін Краг вважає: «Те, що здавалося немислимим ще п'ять років тому, більше не немислиме, нехай і здається малоймовірним». Йдеться про можливе російське вторгнення до Швеції. До Криму і Донбасу подібний сценарій вважався абсолютно неймовірним. Тепер же його ймовірність оцінюється все ж трохи вище за нуль. Зауважимо, що у Швеції в минулому була досить сильна армія. Ще в 1997 році в збройних силах королівства налічувалося трохи більше 53 тис. військовослужбовців і близько 570 тис. резервістів. Після скасування в 2010 році загальної військової повинності в Швеції чисельність збройних сил скоротилася до 30 500 осіб і 34 500 резервістів.

Згідно з даними опитування, проведеного два роки тому, 72% шведів висловилися за відновлення загальної військової повинності через російську загрозу. В результаті шведський уряд у березні 2017 року повністю відновив курс бойової підготовки, який з 2018 року будуть проходити особи призовного віку, щоб потім або бути зарахованими в резерв, або продовжити службу за контрактом. У 2017 році шведи замовили у США комплекси ПРО «Петріот» і провели наймасштабніші навчання за останні 23 роки. Сухопутні війська Швеції налічують 6850 чоловік з 129 танками «Леопард», а шведські ВПС - 97 бойових літаків. Але проти раптового і масштабного російського вторгнення ці війська довго не протримаються.

У Фінляндії становище трохи краще. Пам'ятаючи про дві війни з СРСР у XX столітті, тут, за майже вдвічі меншого, ніж у Швеції, населення, зберігають збройні сили в 24 900 чоловік, дві третини з яких становлять призовники. Та й навчений резерв становить близько 230 тис. чоловік. Сухопутні війська Фінляндії налічують 16 000 осіб, які мають 120 танків «Леопард», а у ВПС є 107 бойових літаків. Можливо, проти раптового російського нападу Фінляндія, якщо навіть не встигне відмобілізувати своїх резервістів, протримається удвічі довше за Швецію, але навряд чи цей термін перевищить пару тижнів. Тут вся надія - на допомогу з боку НАТО. Адже захоплення Росією Фінляндії або Швеції відразу ж створить загрозу для повноправних членів НАТО - Норвегії, Данії і країн Балтії.

Існує й інший сценарій дій Росії, який турбує Брюссель: жертвами «гібридної» війни можуть стати Литва, Латвія і Естонія. Власні можливості у них у військовій сфері досить обмежені, чому політики цих країн так наполегливо акцентують увагу своїх західних союзників на російській військовій загрозі. Естонія має збройні сили в 6400 осіб, а також 12 000 резервістів і 15 800 членів Кайтселійту (Союзу оборони Естонії - добровольчого воєнізованого формування). При цьому сухопутні війська налічують 5700 чоловік, без танків і бойових літаків. Латвія має 5310 чоловік у збройних силах, а також 7850 резервістів у складі національної гвардії. Сухопутна армія налічує 1250 осіб з символічними трьома танками Т-55 і без бойових літаків. Литва зі своїм майже 3-мільйонним населенням має і найчисленнішу армію - 17 030 осіб, а також воєнізовані формування в 11 300 чоловік і 6700 резервістів. Литовська сухопутна армія налічує 6200 кадрових військовослужбовців та 4850 активних резервістів, але позбавлених танків і бойових літаків. Три батальйони по 1000 чоловік з інших країн НАТО, розміщені в країнах Балтії у зв'язку зі зростанням російської загрози, так само як і патрулювання їх повітряного простору літаками НАТО, погоди не роблять. Але в даному випадку ситуацію рятує прогнозоване втручання Польщі на ранній стадії конфлікту.

Польська сухопутна армія в 48 200 чоловік з 985 танками, включаючи 247 «Леопардів», і 98 бойовими літаками робить Калінінградську область не захищеною, за умови, звичайно, якщо Лукашенко не пропустить російські війська через Білорусію (мінський диктатор навряд чи самогубець). І насправді найслабкішою ланкою на північному фланзі НАТО залишаються Швеція і Фінляндія, в тому числі тому, що вони формально до НАТО не входять. Тому допомогу їм з боку Альянсу було б надано пізніше, ніж країнам Балтії, причому вона потребувала б спеціального рішення на рівні лідерів країн НАТО і прямої участі американських і британських військ. Норвегія з сухопутною армією в 9950 чоловік з 52 «Леопардами» і 63 бойовими літаками і Данія, у якої в сухопутній армії 8400 осіб з 34 «Леопардами», а також 44 бойові літаки, самостійно захистити Швецію або Фінляндію не зможуть і не ризикнуть втрутитися без рішення на рівні НАТО. Тому Гельсінкі і Стокгольму варто всерйоз задуматися про те, щоб приєднатися до Північноатлантичного Альянсу, адже в довгостроковій перспективі тільки цей крок може гарантувати їх безпеку.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments