Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Санкції чи «перезавантаження»?

Яку саме ціну може заплатити Росія за неправильну, з погляду США, поведінку
08 лютого, 19:52

Програмна зовнішньополітична промова нового президента США Джо Байдена, яку неодноразово анонсували й переносили, виявилася, взагалі-то, ні про що. Американський лідер заявив: «Ми повинні розпочати з дипломатії, що базується на демократичних цінностях Америки, які ми шануємо найбільше: захист свободи, відстоювання можливостей, дотримання загальних прав, повага до верховенства закону й шанобливе ставлення до кожної людини». Намір, звичайно, більш ніж похвальний. Тільки попередній президент від демократичної партії Барак Обама, в адміністрації якого Байден був віце-президентом, керувався тим самим принципом і цінностями, але анітрохи не досяг успіху в розширенні простору свободи у світі. Навпаки, він, скоріше, навіть звузив його, пішовши на «перезавантаження» відносин з путінською Росією і не спробувавши не тільки втрутитися в сирійський конфлікт, а й навіть упередити застосування хімічної зброї режимом Башара Асада. А щодо агресії Росії проти України адміністрація Обами, загалом, зайняла позицію «умиротворення» Росії й до останнього перешкоджала постачанню летальної зброї Києву.

Не факт, що Байден тут буде успішніше. Він стверджує: «Військові М’янми мають відмовитися від влади, яку вони захопили, звільнити правозахисників, активістів і чиновників, яких вони затримали, скасувати обмеження на засоби телекомунікації й утриматися від насильства». Побажання добре, але ні про які конкретні санкції проти військової диктатури ані слова. Тому існує велика ймовірність того, що після консультацій з союзниками вся американська пара по відношенню до М’янмі піде у свисток. Але головною в промові була, звичайно, не М’янма і навіть не Китай, а Росія.

Тут теж риторика була правильна і, як зазначили спостерігачі, набагато різкіша, ніж дозволяв собі щодо Москви Трамп. Байден заявив: «Я дав зрозуміти президенту Путіну, у зовсім іншій манері, ніж мій попередник, що минули ті часи, коли Сполучені Штати відступали перед агресивними діями Росії - втручанням у наші вибори, кібератаками, отруєнням своїх громадян. Ми без вагань піднімемо ціну, яку Росії доведеться платити, й захищатимемо наші життєво важливі інтереси й наш народ. І наші відносини з Росією стануть ефективнішими, коли ми працюватимемо в коаліції й узгоджено з іншими партнерами-однодумцями». Слова нібито грізні, от тільки передує цьому заява американського президента про продовження на п’ять років Договору СНО-3. Не секрет, що цей договір набагато важливіший для Москви, ніж для Вашингтона, оскільки у Росії немає ресурсів не тільки на створення нових стратегічних озброєнь, а й навіть для заміни вже наявних.

Таким чином, від важливого засобу тиску на Росію Байден одразу відмовляється. А яку саме ціну може заплатити Росія за неправильну, з погляду Америки, поведінку, Байден уточнювати не ризикнув. Він засудив «ув’язення Олексія Навального а політичними мотивами і придушення в Росії свободи висловлювання думок і мирних зібрань» і вимагав звільнення головного російського опозиціонера «без будь-яких умов». Але, знову-таки, Байден не згадав ніяких можливих санкцій, які можуть бути застосовані проти Росії в разі, якщо Навальний залишиться у в’язниці або, гірше того, раптово там помре. Та й саме спілкування з лідером країни, який віддає наказ про отруєння свого політичного противника за допомогою бойової отруйної речовини, ймовірно, має бути обставлено особливими умовами. Очевидно, що без реальних загроз з боку США та їхніх європейських союзників вжити руйнівні антиросійські санкції Путін ніколи Навального не звільнить. А обіцянка вживати найрішучіших заходів у відповідь на, здебільшого, фантомні спроби Росії втручатися в американські вибори взагалі віддає фарсом. А вже озирання на європейських союзників, де, особливо в Німеччині, Франції, переважають цілком мюнхенські настрої щодо Путіна, гарантує, що рішуча й жорстка риторика Байдена по відношенню до Росії виглядає тільки риторикою.

Останнім проявом мюнхенського курсу став візит Верховного представника Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля до Москви через кілька днів після вироку Навальному й жорстокого придушення протестів. З Навальним Боррель не зустрівся, хоча раніше публічно заявляв про бажаність такої зустрічі. Зате Путін підготував головному дипломату ЄС добре розрахований ляпас. Якраз у розпал переговорів Борреля в Москві було оголошено про висилання з Москви дипломатів Німеччини, Польщі та Швеції під фантастичним виглядом їхньої участі в акціях прихильників Навального! Будь-який нормальний політик на місці Борреля після такого негайно перервав би візит і повернувся б до Брюсселя. Але член Іспанської соціалістичної робочої партії вважав за краще довести візит до кінця і наостанок лише обмежився фразою про незадовільний стан відносин між Росією та Євросоюзом. Після такої поведінки фактичного міністра закордонних справ Євросоюзу про будь-які серйозні санкції з боку ЄС смішно навіть казати.

Слово «Україна» Байден у своїй промові не вимовив жодного разу, так само, як жодним словом не обмовився про війну в Сирії. Це може бути тривожною ознакою того, що Байден, якщо не на словах, то на ділі хоче спробувати здійснити «перезавантаження» з Путіним, тому й не став зачіпати чутливі для російського лідера зовнішньополітичні теми. І точно така ж двоїстість властива Байдену у ставленні до всіх міжнародних проблем, яких він торкнувся у своїй промові.

Американський президент обіцяв протидіяти Китаю у зв’язку з порушенням там прав людини і триваючими розкраданнями інтелектуальної власності з боку Китайського держави. Але він точно так само пообіцяв розвивати співпрацю з КНР. Як свідчить досвід адміністрації Обами, та й Трампа, значення мають якраз фрази про співпрацю, тоді як санкції зазвичай мають лише символічний характер. А торкаючись війни в Ємені, Байден вимагав негайного припинення вогню й відновлення мирних переговорів, і навіть призупинив постачання саудитам американської зброї. Але в той же час президент США заявив про готовність підтримувати Саудівську Аравію й захищати її від ракетних та інших ударів з боку Ірану. Але в Ємені Саудівська Аравія фактично бореться не з хуситами, а з Іраном, що стоїть за ними і якраз у рамках цієї війни завдає ракетних ударів по саудівській території.

А раптом, наприклад, Росія та Іран вирішать промацати Байдена, і перша організує наступ сепаратистів у Донбасі, а другий завдасть нових ударів по Саудівській Аравії? Цікаво, як реагуватиме американський президент? Чи підійде він на роль кризового менеджера? Не дай Боже, звичайно, щоб Байдену довелося проходити подібну перевірку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати