Егоїзм — першопричина раку душі.
Василь Сухомлинський, відомий український педагог

Шаман Габишев - божевільний чи мученик?

22 вересня, 2019 - 11:42

Вимушеному припиненню походу якутського шамана Олександра Габишева на Москву сприяв єдиний день голосування в Росії 8 вересня. Шаман і його прихильники стали тим бродильним елементом, з якого виник мітинг протесту в Улан-Уде проти фальсифікацій на виборах мера. Кремль, нарешті, звернув увагу на якутського шамана, який іде пішки в Москву виганяти Путіна-демона. На кордоні Бурятії та Іркутської області Габишева і його нечисленних прихильників, не давши дістатися до Європейської частини Росії, взяли ті, кому належить, - люди в масках. Шамана-баламута, який встиг пройти у напрямку і до столиці лише 3 тис. кілометрів, негайно повернули в рідній Якутськ і направили в психіатричну лікарню на експертизу. Цілком імовірно, спочатку у влади була ідея оголосити Габишева неосудним і залишити в лікарні. Звичайно, Габишева можна було б судити за статтею «про образу величності» - за уподібнення Путіна до демона і спробу вигнати його. Але процес довелося б робити відкритим і, таким чином, хочеш не хочеш тиражувати відповідну інформацію. Тому варіант із божевіллям шамана здавався кращим. Причому прецеденти були ще за радянських часів.

Молодший лейтенант Радянської армії Віктор Ільїн, який вчинив замах на Брежнєва в 1969 році, був визнаний неосудним і провів у психіатричних лікарнях 20 років, поки в 1990 році, в період перебудови, його визнали нормальним (таким, що вилікувався) і звільнили. Там була не «образа величності», а пряма спроба вбити першу особу держави і цілком реальне вбивство шофера авто урядового кортежу. Проте процес, який закривати не було підстав, було вирішено не проводити, щоб не демонструвати всьому світу, що в СРСР є окремі несвідомі громадяни, готові стріляти в «дорогого Леоніда Ілліча». Але подібні методи застосовувалися не тільки до терориста-одиночки Ільїна, але й до абсолютно мирних дисидентів-правозахисників, які, по суті, жодних законів не порушували. І для того, щоб не судити їх за відверто політичними «антирадянськими» статтями, радянські психіатри винайшли хворобу під назвою «уповільнена шизофренія», психіатрами інших країн світу так і не виявлену. І без суду відправляли дисидентів у психіатричні лікарні.

Однак відродження подібної «каральної психіатрії» може справити досить негативне враження як на російську, так і на міжнародну громадську думку. Тим більше, що занепокоїлися навіть у лояльній до влади Раді з прав людини при президенті Росії. Член РПЛ Ілля Шаблинський, наприклад, заявив: «Я з крайньою підозрою ставлюся до подібних дій осіб, які у нас представляють правоохоронні органи і психіатричні заклади, які діють у такому тандемі. Мені не дуже зрозумілі підстави». Він обмовився, що «звичайно, треба знати деталі» і що доводиться судити «тільки з тієї інформації, яку прочитав у мережі», але «виглядає все це вкрай підозріло і викликає найсерйозніші сумніви. У нас є похмура, страшна сторінка в історії вітчизняної психіатрії, коли вона обслуговувала інтереси одного угруповання і просто мучила і морила людей до смерті. І якщо зараз ми бачимо якісь ознаки відродження тієї традиції, стає страшно».

Звичайно, влада офіційного правозахисника не злякалася, але замислилася. І про всяк випадок запустили альтернативний сценарій. Проти Габишева порушили кримінальну справу, але не про «образу величності», а за звинуваченням в екстремізмі, точніше, в публічних закликах до екстремізму. І порушила справу ФСБ Якутії. У словах шамана про Путіна експертиза нібито виявила заклики до насильницьких дій щодо президента Росії (такими, очевидно, вважається заклик вигнати демона - досить цікаво, як це виглядатиме в суді). За версією слідства, шаман вимовив ці слова в невстановленому громадському місці, усно звернувшись до групи людей. І в розшук його оголосили 13 вересня, якраз після мітингів в Улан-Уде. Деякі з очевидців затримання висловлювали припущення, що проти Габишева може бути порушено справу за статтею «Організація екстремістського співтовариства». Одному зі своїх прихильників шаман сказав, що його судитимуть за спробу повалити чинний політичний лад. Але прибуття Габишева до Якутська і його поміщення в психоневрологічний диспансер викликало хвилювання серед його прихильників, кількість яких почала рости, може, і не так стрімко, але досить для того, щоб місцева влада злякалася. Габишева відпустили з медичного закладу на добу під чесне слово, що він неодмінно повернеться в психдиспансер. Олександр дав перше після звільнення відеоінтерв'ю, в якому заявив, що претензій до влади не має, а прихильників просить заспокоїтися і розійтися по домівках на час слідчих дій. Він кілька разів повторив, що все відбувається в межах закону, а хтось за кадром, очевидно, представник правоохоронних органів, просив Габишева заспокоїти прихильників. І той запропонував їм припинити похід у Москву на час слідства, але вони відмовилися. Але шаман і не дуже наполягав: «Тоді самі йдіть, але щоб тихо і спокійно на час суду. Я поставив їм умови, щоб вас ніхто не чіпав». І додав у телефонній розмові: «Судитимуть мене за екстремізм, за заклик до повалення влади. Адвокат є. Має намір судитися». Прихильники шамана стверджують, що Габишев вже визнаний осудним і що найближчим часом суд має обрати йому запобіжний захід. Поки ж він залишається в будинку у своєї сестри, але біля будинку виставлено поліцейську охорону. Одному зі своїх прихильників, Євгену Ростокіну, шаман повідомив, що в диспансері йому обіцяли «не колоти препарати»: «Сказали, що бояться мене зайвий раз чіпати, тому що країною йдуть великі хвилювання... Має бути довга історія. Вважаю, це мій хрест - пройти через суд, усі випробування. Як Христос. Може, і тюряга буде». Прихильники обіцяють організувати мітинг на захист шамана. А адвокати, в свою чергу, обіцяють анулювати добровільну згоду шамана на проведення психіатричної експертизи як дану під тиском.

Важко сказати, чим закінчиться епопея шамана Олександра Габишева. Але одне зрозуміло вже зараз. Влада, не навмисно, звичайно, а через нерозуміння, робить усе, щоб підняти популярність шамана і перетворити його на мученика в очах його прихильників, число яких може почати рости тоді як сніжна грудка. Причому це однаково вірогідно як при ув'язненні шамана-воїна (Габишеву загрожує до чотирьох років), так і при поміщенні його на примусове лікування в психіатричну лікарню. Те, що спочатку сприймалося як курйоз, стало суспільно значущим явищем. І навіть якщо влада одумається і вирішить спустити справу Габишева на гальмах, новоявлений шаман все одно вже встиг стати знаковою фігурою, нехай не для всієї Росії, але хоча б для Якутії і Бурятії. І створив для влади якщо не загальнонаціональну, то додаткові регіональні проблеми. Поки ж, як видається, ні в Москві, ні в Якутську достеменно не знають, що робити з баламутом.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів