Я — для того, щоб голос мого народу достойно вів свою партію в багатоголосому хорі світової культури.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи

Що таке жлобство і як з ним боротися?

11 липня, 2018 - 21:01

Що таке жлобство і як з ним боротися? На фото – заправка в Талалаївці.

Не лише вулиця, а навіть під`їзди, власна територія – розбитий асфальт та бетон як символ моральної деградації. На грошах. Бо йдеться про нафтовидобувний край – свого роду кувейт Чернігівщини. Поруч – елеватор, інша складова економіки – землеробство. Прекрасний елеватор, балансова вартість якого, мабуть вимірюється кількома мільйонами гривень. Красується він на тлі не менш розбитих доріг та занедбаного довкілля. А що з них для власників? От тільки чи не доведеться завтра їм самим обслуговувати свої ж виробництва.

Двічі на тиждень через Талалаївку проходить автобус Суми – Ромни – Прага. Ще кілька років тому назад такий рейс виглядав би як фантастика. Тепер – частина повсякдення. Щотижня вісімдесят чоловік віком від 20 до 40 років, переважно – чоловіки, цим транспортом їде на заробітки до Чехії. Як правило, до автомобільних підприємств відомих європейських брендів. Чомусь саме вона, а не Польща приваблює талаївців. Але й про останню відгуки хороші – платять там менше, а ставлення до працівників-українців хороше, краще, ніж на батьківщині. Кілька чисел. Населення Талалаївської ОТГ – трохи більше 8 тис., з них працездатного – половина. За таких темпів все воно виїде за кордон за два роки. А потім заберуть родини. Таким чином відбувається персоніфікована європейська інтеграція Україна. Як сумно жартує мій колега з Івано-Франківська, втішає лише одне – все дістанеться китайцям. Мабуть, прості арифметичні розрахунки не спрацюють, але ж на наших очах відбувається знекровлення й то – дуже швидкими темпами.

Як багато хто вже здогадався того дня в селищній раді проходив семінар із основ стратегічного планування, організований за допомогою Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, місцевого самоврядування. Безперервна трьохгодинна розмова завершилася численними уточнюючим питаннями та передачею матеріалів, розроблених у рамках діяльності Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування проекту U-LEAD з Європою.

Ключове питання – як щось можна планувати за таких тенденцій? Але ж все має свою звороту сторону. Той, хто попрацював кілька місяців за кордоном, стає переконаним прихильником іншої виробничої культури та відносин. Повернення хоча б частини заробітчан може докорінно змінити ситуацію в новій громаді та країні в цілому. Справа за малим – створити хоча б мінімально придатні умови для життя та роботи.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments