Немає людини, яка б не любила свободу; але справедлива людина вимагає її для всіх, а несправедлива – лише для себе
Карл Людвіг Берне, німецький публіцист і письменник, поборник емансипації євреїв.

Словацький майдан

У Чехії виганяють комуніста
12 березня, 2018 - 11:51

У Чехії та Словаччині пройшли демонстрації протесту. Приводи у них зовні були різні, але при більш глибокому розгляді загальні риси наявні.

По всій Чехії тисячі громадян вийшли на вулиці і площі з протестами проти призначення депутата від Комуністичної партії Зденека Ондрачека на пост глави парламентської комісії з контролю Генеральної інспекції сил безпеки. Вона, зокрема, займається розслідуваннями злочинів, скоєних поліцейськими, митниками і тюремними наглядачами.

Обурення викликав той факт, що Ондрачек у січні 1989 року як працівник тодішньої поліції брав участь у жорстокому розгоні демонстрантів на Вацлавській площі в Празі, які хотіли вшанувати пам'ять студента Яна Палаха. Він вчинив самоспалення на знак протесту проти окупації Чехословаччини Радянським Союзом та іншими країнами Варшавського договору в 1968 році. Протести в січні 1989 року передували оксамитовій революції. Хоча такого гасла у чеських містах не було, але все дуже нагадувало вимогу «Чехія без Ондрачека».

Свого демонстранти домоглися. Одіозний комуніст пішов з поста голови парламентської комісії.

У сусідній Словаччині події розвиваються за більш складним сценарієм.

Суспільство буквально підірвало вбивство молодого журналіста Яна Куціяка і його подруги (за іншими даними, нареченої) Мартіни Кушнірової. Він займався розслідуваннями зв'язків корумпованих словацьких політиків із калабрійською мафією. Характерно, що його розслідування зачіпали верхи чиновництва, аж, як кажуть, до прем'єр-міністра Роберта Фіцо. До речі, щось подібне, але без вбивств відбувається в Чехії щодо тепер уже виконувача обов'язків прем'єра Андрія Бабіша.

На вулиці словацьких міст вийшли тисячі людей. Тільки в столиці Братиславі в демонстрації взяли участь понад 22 тисяч осіб. Для Словаччини з населення трохи більше 5 млн це дуже багато і цілком можна порівняти з київськими демонстраціями 2013-2014 рр.

Корупція у Словаччині не є чимось новим. На журналістів, які займаються розслідуваннями, і раніше нападали, причому жоден такий випадок так і не був розслідуваний до кінця. Проте вбивств не було. Тепер Словаччина, як пише місцева преса, стала в ряд із Росією та Україною.

Факт убивства журналіста і його подруги призвів до повноцінної політичної кризи. Це видно з того, що міністр культури Марік Мад’яріч - у Словаччині його міністерство формально курирує пресу, подав у відставку. «Я, як міністр культури, не можу прийняти те, що під час мого терміну перебування на посаді убитий журналіст». Крім нього, подали заяви про звільнення начальник департаменту безпеки Вільям Ясань і особиста помічниця прем'єр-міністра Словаччини, колишня модель Марія Трошкова, яка, за даними вбитого журналіста, могла виступати зв'язковою між урядом і мафією. Натомість міністр внутрішніх справ Роберт Каліньяк свій пост покидати відмовляється, а прем'єр-міністр Роберт Фіцо говорить про іноземний слід у розгортанні політичної кризи.

На виборах 2012 року партія прем'єра SMER - socialna demokracia, Курс - соціальна демократія, отримала абсолютну більшість у парламенті. Бо обіцяла боротьбу з корупцією. На останніх виборах вона втратила абсолютну більшість і замість 86 місць у парламенті отримала тільки 49. Проте, утворивши коаліцію з іншими націоналістами і правими радикалами, залишилася при владі, а Роберт Фіцо на посаді прем'єра.

В умовах досить хорошого економічного становища, зростання ВВП Словаччини, за підсумками 2017 року, склало 3,4%, в 2018 році цей показник досягне 4%, а в 2019 складе 4,2%, скоротився дефіцит бюджету, нічого не віщувало політичної кризи. Проте деякі неприємні сигнали пролунали наприкінці минулого року на місцевих виборах. Представники партії Роберта Фіцо залишилися на чолі лише двох регіонів, а не п'яти, як було раніше. Ще більших втрат зазнали праві радикали і націоналісти.

До певного часу варіант дострокових парламентських виборів не обговорювалося, принаймні у пресі, але політичні наслідки останніх місцевих виборів давалися взнаки. Щойно виник резонансний привід у вигляді вбивства журналіста Куціяка, про них заговорив президент країни Андрей Кіска.

Зрозуміло, що для Роберта Фіцо і його партії, а також інших коаліціянтів дострокові вибори не потрібні. Навіть без соціологічних опитувань очевидно, що тренд, заданий місцевими виборами минулого року, матиме продовження і закінчиться ця виборча кампанія для прем'єра і його партії вельми плачевно.

Звичайно, становище могло б врятувати швидке професійне розслідування з виявленням справжніх винних у вбивстві журналіста і його подруги. Принаймні це знизило б гостроту громадського напруження. Проблема в тому, що у вищих ешелонах словацької влади не дуже зацікавлені у такому розслідуванні. Дилема не піддається розв’язанню в нинішньому становищі. Будь-який політичний хід є програшним.

До того ж почали вагатися союзники по коаліції. У зверненні партії Most-Híd (Міст) йдеться: «Замість того, щоб розв’язувати політичну ситуацію, прем'єр намагається знайти винного за кордоном». Заступник голови партії Луція Житнянська заявила, що в демократичній країні абсолютно неприпустимо, щоб прем'єр користувався «конспіративними теоріями».

Все це додає міцності позиції президента Андрея Кіски, який зажадав суттєвої реконструкції уряду або повного перезавантаження у вигляді дострокових виборів.

Безперечно, нинішня словацька коаліція і насамперед прем'єр Роберт Фіцо відчуватимуть зростаючий тиск не тільки Брюсселя, а й інших країн ЄС. До того ж складнощі з Угорщиною і Польщею змушують чиновників Євросоюзу звернути увагу на Словаччину, яка до недавнього часу особливого клопоту не завдавала. Підтримка там демократії і зміна політичної конфігурації на користь правих або правоцентристів дуже б стали в пригоді.

Варто турбуватися і Білокам'яній. Адже Будапешт і Братислава були головними московським клієнтами в Східній Європі. Своєрідними, але особливого вибору не було. Якщо з цього ряду випаде Словаччина, а таке цілком можливо, якщо країну знову не накриє хвиля націоналізму і популізму, можливості Росії з підриву єдності ЄС значно зменшаться.

При будь-якому розвитку подій словацька політика щодо України істотно не зміниться. До того ж внутрішні проблеми будуть віднімати більшу частину часу і сил у словацьких політиків. Незалежно від того, хто перебуватиме при владі у Братиславі.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments