Не можна, мабуть, інакше, як тілько горем та бідою довести людей до розуму.
Пантелеймон Куліш, український письменник і громадський діяч

Смерть на злеті

18 листопада, 2019 - 15:07

Помер молодий російський політик Микита Ісаєв. Він щойно відсвяткував своє 41-річчя. Микита Олегович помер о 3-й годині ночі 16 листопада в поїзді Тамбов – Москва. Причиною смерті стала гостра серцева недостатність. Останній пост, залишений політиком на сторінці в Facebook, свідчив: «Тамбов – Москва. З почуттям виконаного обов'язку прямую до Москви, залишаючи тут боротися тих, хто знає свій регіон краще за мене. Я ж включаю регіон у свої списки найбільш активних опозиційних груп. 2019-2021 роки на Тамбовщині будуть вкрай цікавими». Прес-секретар Ісаєва поспішив заявити: «Вчора працював у Тамбові, а вночі повертався до столиці на поїзді. Стало зле. Причини смерті поки не встановлені, будуть проведені експертизи. Відразу можу сказати, що смерть точно не кримінальна». Цікаво, а чому він так впевнено заявляє, що смерть точно не кримінальна, якщо її причини ще не встановлені, а експертизи ще не проведені? Й одразу ж підключився гучний хор кардіологів, які, не маючи ще жодних медичних документів про смерть Ісаєва, стали переконувати довірливу громадськість, що померти від хвороб серця в 41 рік у Росії - справа звичайна, що інфаркт, стенокардія та інші серцеві захворювання стрімко молодіють, а тому треба берегти себе і при перших ознаках нездужання відразу ж звертатися до кардіолога.

А ось що написала в Facebook помічниця Ісаєва Аліна Жестовська, яку ЗМІ делікатно називають цивільною дружиною політика: «Сьогодні вночі раптово пішов мій коханий чоловік, сенс і суть всього. Ми були цієї миті разом. Він дуже багато робив для мене і навіть цієї миті, яку я поки не розумію, як пережити, він виявився поруч зі мною». Поїзна бригада викликала «швидку» на найближчу станцію, але медики змогли лише констатувати смерть політика.

Ні, природні причини смерті Микити Олеговича в жодному разі не можна виключати. Пам'ятається, кілька років тому мер Вишнього Волочка на відпочинку в Туреччині раптово помер. Відпочивав він разом із коханкою, яка й викликала «швидку». Але там вся справа начебто було в передозуванні віагри, та й покійний був  трохи старший, 46 років, і серйозно зловживав алкоголем. Хоча, з іншого боку, говорили і про зв'язки мера з криміналом, тому не можна повністю виключити, що хтось допоміг йому достроково вирушити в кращий зі світів. Про Ісаєва ж усі, хто знав його, розповідають, що він вів винятково здоровий спосіб життя, не курив, алкоголь майже не вживав, та й по частині прекрасної статі ніякими значущими подвигами ніби не був відомий. Тут варто згадати, що якби вдалося отруєння Скрипалів у Солсбері, то лікарі констатували б смерть екс-полковника і його дочки від гострої серцевої недостатності. Правда, швидше за все, здивувалися б, що обидва, зокрема порівняно молода жінка, одночасно померли від інфаркту. Ну а в Росії місцеві петрови і боширови навряд чи вживають екзотичний «новичок», хоча і до банального ціаністого калію, який будь-яка експертиза виявить, не опускаються.

Чи могли у Кремля з'явитися причини вчинити з Микитою Ісаєвим так само, як зі Скрипалями? Микита Олегович був успішним бізнесменом у галузі страхування, директором їм же створеного Інституту актуальної економіки і лідером заснованого ним же громадсько-політичного руху «Нова Росія», який збирався перетворити на політичну партію і який із його смертю, швидше за все, теж віддасть Богові душу. Ісаєв був популярним блогером і завсідником політичних ток-шоу, зокрема у Володимира Соловйова і Артема Шейніна, де виступав у ролі такого собі поміркованого опозиціонера. У минулому він перебував на держслужбі, був в уряді Івановської області. На початку 2008 року став статс-секретарем - заступником керівника Державного комітету Росії у справах молоді, потім заступником директора департаменту спеціальних програм і проєктів територіального розвитку Міністерства регіонального розвитку РФ, а у вересні 2008 року – помічником міністра регіонального розвитку РФ. У цьому міністерстві Ісаєв займався головним чином питаннями забезпечення самопроголошених республік Абхазії і Південної Осетії. А ставши Директором Департаменту спеціальних програм і проєктів територіального розвитку, він розробив програму економічного розвитку Північного Кавказу до 2025 року, що передбачає перетворення регіону на туристську і рекреаційну зону. Правда, бойовики Імарату Кавказ і «Ісламської держави» можуть серйозно перешкодити втіленню цієї програми в життя, хіба що в регіон будуть їздити тільки любителі екстремального туризму.

У 2011 році Ісаєв пішов із держслужби і повернувся в бізнес, а в подальшому знову пішов у політику. У 2015-2016 роках він виконував обов'язки Голови Президії Політичної ради партії «Родина», через що його відсторонили від праймеріз «Єдиної Росії», членом якої він був. У результаті на початку 2017 року і з'явився рух «Нова Росія». Ісаєв підтримував зв'язки також і зі «Справедливою Росією». Микита Олегович позиціонував себе як поміркованого російського націоналіста (за європейськими мірками - зовсім навіть не поміркованого), говорив, що російські люди не повинні відриватися від свого коріння і розробив концепцію соціально-економічного розвитку Росії під гучною назвою «Новий НЕП. Національна економічна політика».

Депутат Державної Думи від «Справедливої Росії» і колишній член «Родины» Олег Шеїн, який добре знав Ісаєва, повідомив, що небіжчик «намагався допомагати людям, він їздив по всій країні, він звертав увагу федеральної влади на найвищому рівні на проблеми, пов'язані з медициною, з освітою. Це був дуже талановитий оратор, людина високого ступеня відкритості, комунікабельності. Дуже гідний, його відхід із життя мене просто вразив. Ми з ним і з охорони здоров'я провели велику кампанію в частині захисту права людей на здоров'я. Тобто Микита Олегович - це людина, смерть якого втрата для російського суспільства». Інші люди, які знали покійного політика, згадують, що у нього були «грандіозні плани» і що «він зараз міг би з великим відривом перемогти на президентських виборах будь-якого іншого кандидата». Ось одна ця остання обставина, якщо вона якоюсь мірою відповідає істині, могла послужити причиною того, що земне життя Ісаєва вирішили різко скоротити. Зрозуміло, що «Нова Росія» спочатку створювалася з благословення Кремля на заміну «Справедливої Росії», яка все більше втрачає популярність. Вона також повинна була перехопити частину прихильників Олексія Навального. Але, на думку Кремля, Ісаєв загрався, вийшов з-під контролю, став підтримувати реальні протестні виступи, зокрема проти будівництва полігону для спалювання сміття на Шиесі, і його почали розглядати як «зрадника» і як людину, яка в недалекому майбутньому може стати навіть небезпечнішою за Навального. Ну а з такими в Кремлі - розмова коротка, з використанням «Новичка» або чогось простішого, але ефективнішого.

Новини партнерів