Свобода, друже мій, священна, це одна з найбільших цінностей, яку ми повинні врятувати за будь-яку ціну.
Ернесто Сабато, аргентинський письменник, фізик і художник

Сулейман Керімов: повернення чи втеча?

18 травня, 2018 - 12:58

Російський сенатор Сулейман Керімов, простий дагестанський мільярдер, якого у Франції звинувачують в ухиленні від сплати податків і махінаціях із найдорожчою нерухомістю загалом на 400 млн євро, який відвідував Росію з дозволу французького слідства, повернувся до Франції у визначений термін. Про це повідомив громадськості його помічник Олексій Красовський, який підкреслив, що стан у нього нормальний, такий же, як був перед тим, як він поїхав.

Здавалося б, нічого незвичайного в цій інформації немає. Керімов раніше вже кілька разів приїжджав до Росії з дозволу французьких слідчих, причому одного разу затримався на батьківщині на більш тривалий термін, ніж йому було дозволено, що, однак, не мало наслідків. Ось тільки цього разу обставини від'їзду виглядають дещо незвично і досить підозріло. У неділю, 6 травня, Керімов був госпіталізований у Москві з діагнозом «складне порушення ритму серця», а також «фібриляція передсердь, нестійка гемодинаміка». Зазвичай із таким діагнозом проводять у лікарні кілька днів. Але вже 7 травня, в день інавгурації Путіна, мільярдер залишив клініку попри те, що начальник кардіохірургічного центру госпіталю ім. Вишневського професор Олександр Ліщук розповів, що Керімова попередили, що у нього можуть повторитися проблеми з серцем, «зокрема через стрес», хоча і запевняв, що ритм йому повністю відновили.

Можна було б подумати, що Керімов виписався з госпіталю настільки терміново тільки для того, щоб взяти участь в інавгурації президента РФ Володимира Путіна, на якій, за протоколом, як сенатор він мав бути присутнім. Але насправді Керімов, як раніше повідомляв той же Красовський, пропустив інавгурацію через проблеми з аритмією серця, причому в тому ж повідомленні від 7 травня терміни його госпіталізації і подальшої виписки були зрушені на один день - відповідно на 5 і на 6 травня, причому стверджувалося, що він перебуває вдома. Але, судячи з усього, Керімов відразу ж після госпіталю вирушив на аеродром - і просто до Франції. Він, імовірно, враховував те, що через клопоти з інавгурацією президента і святом перемоги 9 травня його скоро не почнуть шукати. Більше того, в оточенні Керімова розпускали чутки, що він збирається відвідати військовий парад 9 травня. Це щоб у Кремлі не турбувалися. Насправді ж 9 травня Сулейман Абусаїдович давно вже перебував у Франції. Підозрюю, що тепер у Росії дагестанський мільярдер з'явиться нескоро, якщо взагалі з'явиться. Перефразовуючи фразу з відомого роману і знятого за ним культового фільму «Місце зустрічі змінити не можна», Керімов сьогодні краще почувається під домашнім арештом у костюмчику від Версаче у власній віллі на Лазурному березі, ніж у табірному кліфті на лісосіці в сонячному Комі у російської юстиції на пері.

Річ у тім, що поки Сулейман Абусаїдовіч відважно боровся, нехай і з перемінним успіхом, із французьким правосуддям за честь російського сенатора, на його малій батьківщині, у Дагестані, відбулися дуже значні зміни. Новий глава республіки Володимир Васильєв отримав від Кремля санкцію на проведення масштабної зачистки колишньої еліти. У межах цієї зачистки, зокрема, 31 березня 2018 року були заарештовані знамениті мільярдери з Дагестану брати Зіявудін і Магомед Магомедови. Вони підозрюються в організації злочинного співтовариства, шахрайстві та розтраті. У Зіявудіна статки 1,4 млрд доларів, у Магомеда менші. Якщо чіпали настільки шанованих людей, то Керімов зі своїми 1,6 млрд доларів (до цієї величини зменшилися його статки в 2016 році, ще до висунення французьких звинувачень, у порівнянні з піковими 7,8 млрд доларів у 2011 році) міг усерйоз запідозрити, що він - наступний кандидат на арешт і посадку.

Заарештувавши Сулеймана Керімова, Кремль вбив би двох зайців одразу. З одного боку, не допустив би його повернення до Франції, де він, рятуючи себе, міг би наговорити місцевим слідчим багато зайвого. З іншого боку, тим самим можна було б прибрати до рук держави, а фактично - Путіна і його оточення, рештки керімовських статків, вирвавши ці кошти з чіпких французьких лап, і заодно продемонструвати довірливому російському населенню нещадну боротьбу з корупцією. Ймовірно, Сулейман Абусаїдович заздалегідь передбачив саме такий розвиток подій і вирішив не спокушати долю. Напевно, він сподівається, що французьке правосуддя обмежитися тим, що забере у нього оспорювані 400 млн євро, ну, максимум, присудить ще 100 млн євро штрафу, але ув’язнювати не буде і дозволить йому доживати свій вік на решту 800 або трохи менше млн доларів, якщо він розповість йому про інших російських мільярдерів, зокрема друзів Путіна, які відмивають гроші у Франції та інших європейських країнах. Щоправда, тоді доживати свій вік Керимову доведеться за межами Росії, та ще бажано під програмою захисту свідків, інакше для нього «новачка» або якусь іншу гидоту можуть підібрати. Але таке життя все одно краще, ніж повернення в Росію, де не тільки всі нажиті непосильною працею статки віднімуть, а ще й посадять. Тому попри несприятливий фінансово-політичний клімат, що склався на Заході після отруєння Скрипалів, російські багатії не поспішають повертатися на батьківщину.

Але є на Заході й такі російські багатії, яким переслідування на батьківщині явно не загрожує. Ось, наприклад, 18-річний онук глави Росгвардії Віктора Золотова - Артем Чечихін. Молодик живе і вчиться в Лондоні, знімається в кліпах у російських поп-артистів, збирається відкрити ресторан для небагатих студентів і будує біткоїнову піраміду. І поки що ніхто видворяти його з Англії не збирається, хоча у британських фінансових органів вочевидь повинні виникнути запитання, на які кошти онук російського чиновника з річним доходом всього в 6,5 млн рублів, який ледь досяг повноліття, живе і вчиться в Лондоні та ще збирається всерйоз зайнятися ресторанним бізнесом. Щоправда, майна у Золотова-діда неміряно - на 663 млн рублів, на 100 річних зарплат, що, мабуть, теж має зацікавити британських слідчих. Керімов же, я думаю, сподівається, що французи його не чіпатимуть, якщо тільки він покається і видасть усі відомості, які знає, про капітали осіб із путінського оточення.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments