Україна в тій чи іншій формі буде. Не змусиш ріку текти назад, так само і з народом, його не змусиш зректися ідеалів
Павло Скоропадський,Гетьман Української Держави, український державний, політичний і громадський діяч

"Томагавкгейт" - новий етап американсько-російських відносин?

10 квітня, 2017 - 21:54

Відразу після удару "Томагавками" по авіабазі Асада, в світі заговорили про новий етап американсько-російських відносин. Твіттер Дмитра Медведєва вибухнув глибокодумними міркуваннями про несамостійність Дональда Трампа і його поступки "вашингтонському істеблішменту". Російські штатні експерти взялися переконувати публіку, що хімічна атака, в якій загинуло понад вісімдесят осіб, була невигідна передовсім Башару Асаду. А українці - та й європейці - вітали рішучі дії американського президента.

Міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон скасував запланований візит до Москви й пообіцяв запропонувати країнам G7 ввести нові санкції проти Росії. До тих пір, поки Кремль не відмовиться від підтримки "дамаського м'ясника". Ще однією умовою, після виконання якої глава британського зовнішньополітичного відомства готовий повірити в благі наміри Володимира Путіна, має стати повне виведення російських військ із Сирії. Крім того, за словами Джонсона, під час візиту державного секретаря Сполучених Штатів Рекса Тіллерсона в Москву, Кремлю буде представлена спільна позиція "Великої сімки" щодо того, що відбувається в Сирії.

Що ж стосується Тіллерсона, британська The Sunday Times не виключає, що під час його майбутнього візиту в Москву російському керівництву можуть бути висунуті звинувачення. За даними ЗМІ, в США вже опрацьовуються версії про те, що Росія могла бути причетна до хімічної атаки в сирійській провінції Ідліб. Телеканал CNN стверджує, що Пентагон шукає докази того, що РФ могла або знати про підготовку хімічної атаки, або навіть безпосередньо брала участь у ній. Також держсекретар США планує звинуватити Росію в порушенні угоди від 2013 року. Буде заявлено, що Москва знехтувала своїми зобов'язаннями і ввела світ в оману запевненнями, що бойових отруйних речовин у Сирії немає.

Російське МЗС виступило з хамським заявою, що слова британського міністра закордонних справ Джонсона свідчать про фундаментальне нерозуміння того, що відбувається в Сирії. "Рішення про скасування поїздки Джонсона в Москву зайвий раз підтверджує сумніви в наявності доданої вартості від розмови з британцями, які з більшості актуальних проблем сучасності не мають власної позиції і реального впливу на хід міжнародних справ, залишаючись "у тіні" своїх стратегічних партнерів. Не вважаємо , що діалог із Лондоном нам потрібен більше, ніж йому самому". Щодо візиту Тіллерсона, то стандартів російської дипломатії вистачило на зубоскальство про те, що далі Лаврова його все одно не пустять. Нехай, мовляв, їде. "Покажемо йому кузькіну матір!"

Перше, що відразу ж впадає в очі, так це той факт, що хімічна атака в Сирії повністю відвернула увагу західних політиків від України. Зрив Мінських домовленостей, фактична політика з суверенізації окупованих районів Донеччини - все це відійшло на другий, а можливо, і на двадцять другий план. Росія напередодні зустрічі з главами зовнішньополітичних відомств Сполучених Штатів і Великої Британії створила черговий "кривавий привід" для переговорів. Як вона ним скористається - дізнаємося буквально через кілька днів.

Друга важлива зміна, що стала проявлятися відразу після "кремлегейту", тобто втручання Кремля в американські вибори, - це те, що Росія зайняла міцне місце в американській внутрішній політиці. Трамп, якого підозрюють у зв'язках із Кремлем, змушений постійно дистанціюватися від Росії. У зв'язку з хімічною атакою проти мирного населення в Сирії у Трампа з'явилася можливість показати свою жорстку позицію щодо Володимира Путіна. Це посилання передовсім його співвітчизникам. Промова Трампа про "червоні лінії Обами" тут швидше зайве підтвердження, що новий американський президент продовжує конкурувати з колишнім президентом, а не з Росією і її лідером. Але у Володимира Путіна є своя "точка мачистості", свій найголовніший елемент внутрішньої політики - це Україна.

У зв'язку з цим пригадується ситуація в Криму напередодні окупації. У той момент, коли у всій Україні, особливо на південному сході, активісти Майдану зазнавали переслідувань, побиття, псування автотранспорту, в Криму, куди з грудня вивозилися документи з київського СБУ, все було спокійно. Це здавалося дивним. Але тепер ми сміливо можемо зробити висновок, що одна з тактик, які застосовуються Росією при підготовці спецоперацій, полягає в тому, щоб не привертати увагу до по-справжньому важливих для себе цілей. Для виживання путінського режиму, для впливу на свій електорат напередодні президентських виборів Володимиру Путіну важлива тільки Україна. Схоже, Кремль затіяв чергову "багатоходівочку".

Російські пропагандисти вже заговорили про "асиметричну відповідь" в Україні. Так, виступаючи на Радіо Свобода, російський політолог Сергій Марков у відповідь на запитання ведучого про те, чи збирається Росія допомогти Асаду "ще крутіше", почав розмірковувати про те, як "київська хунта" порушує режим припинення вогню, обстрілює мирні квартали". "Треба навести там порядок!" - сказав він. А далі пішли непрозорі натяки на "умиротворення українського агресора", "терористів Турчинова і Яценюка", а також необхідну зміну влади в Україні, якій повинні посприяти Сполучені Штати. Обмовка за Фрейдом? Більше схоже на мову блазня короля - улюблену тактику донесення до світу важливої для Кремля інформації.

Путін не може відступитися від України, бо це питання його особистої легітимності. Відхід із Сирії буде сприйнятий росіянами, як цілком обґрунтована дія після виконання поставленого завдання. Але Україна... Саме російський народ є замовником війни на наших землях. "Якщо немає достатньої кількості хліба, потрібні геополітичні видовища", - сказала  з цього приводу Лілія Шевцова. "Україна не піде з його порядку денного. В останні тижні антиукраїнська істерія на російському телебаченні знову почала набирати обертів. Відновлення війни проти України - частина його геополітичного меню".

Зовнішня політика для Путіна давно стала інструментом внутрішньої роботи з російським народом. Чим обернеться надалі таке дивне геополітичне зміщення, тобто включення Росії, яка вважає нашу країну своєю внутрішньою справою, в питання внутрішньої американської політики - сказати складно. Але Путін не проґавить можливість знову нагадати про "Велику угоду". Чи схопиться Трамп за неї? Швидше за все ні. У світі все гостріше постає питання про неадекватність російського режиму. Але ось чого світ ніяк не може зрозуміти, зокрема і через криваві димові завіси, які Росія влаштовує руками своїх поплічників, так цей того, що трагедії за прикладом сирійської спалахуватимуть у різних точках світу, поки Україна залишатиметься в центрі уваги деградуючого російського правлячого режиму.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments