Поривайтеся завжди виконувати свій обов'язок, і людство виправдає вас навіть там, де ви зазнали невдачі.
Томас Джефферсон, 3-й президент США, один з авторів Декларації незалежності США

Торжество свавілля

29 травня, 2020 - 14:27

У Москві й Петербурзі пройшла низка арештів журналістів. Спочатку був затриманий за одиночний пікет журналіст «Новой газеты» та муніципальний депутат Ілля Азар. За цю абсолютно законну дію, що не вимагає попереднього узгодження, оскільки одиночний пікет не є масовим заходом, журналісту дали 15 діб адміністративного арешту. Азар виступав на підтримку засновника пабліка «Омбудсмен полиции» Володимира Воронцова, раніше заарештованого за надуманими звинуваченнями у вимаганні та поширенні порнографії. Підставою для затримання Азара поліція назвала заборону на проведення публічних заходів у період дії особливого режиму в період епідемії. Того ж дня поліція затримала на одиночних пікетах на підтримку Воронцова координатора «Открытой России» Тетяну Усманову, редактора Avtozak Live Максима Кондратьєва і громадського активіста Віктора Немитова. На Воронцова влада обрушилася тому, що паблік «Омбудсмен полиции» поширював матеріали, присвячені захисту прав як поліцейських, так і жертв поліцейського свавілля. А сам Воронцов - колишній співробітник поліції, який працював в управлінні з протидії екстремізму - горезвісному Центрі «Э». Він стверджує, що брав участь в обшуках в Олексія Навального за знаменитою «Болотною справою». Але тут, майже як в одному відомому некрасовському вірші, «вдруг у разбойника лютого совесть Господь пробудил». Воронцов переконався, що Навальний і його прихильники, так само як і інші опозиціонери, ніякі не екстремісти і навіть не вороги поліцейських, пішов з поліції і створив паблік «Омбудсмен полиции». Те, що там розглядалися випадки поліцейського свавілля, владу особливо не хвилювало.

Про це й багато інших інтернет-видань і телеграм-каналів розповідають. Та що телеграм-канали! Деякі, особливо кричущі, випадки навіть на федеральні телеканали потрапляють - зрозуміло, тільки в тому випадку, якщо федеральна влада ці факти визнала і дала їм відповідну оцінку. Але ось те, що «Омбудсмен полиции» тиражував випадки кричущого порушення владою прав самих поліцейських, Кремль по-справжньому налякало. Воронцов, наприклад, писав: «Величезна кількість працівників поліції і Слідчого комітету мене в цій ситуації підтримують. Вони називають цю систему не інакше як «дно». Вони розуміють, що не хочуть працювати, тому що коли реально скоєно злочин, серйозний, то [щоб розкрити його] по гарячих слідах, вдень з вогнем допомоги не знайдеш. Як тільки якась показуха за вказівкою згори, то відразу ж ось... По суті - кримінальна справа ні про що, гівно, але тут відразу ж десант висаджується. Всі з особливо важливих справ, всі круті. З гармати по горобцях це називається. Тому дуже багато претензій до чинного ладу. Та й взагалі в цілому - і дороги, і лікарні, і освіта, і ось, бачите, наша поліцейська система. Вони [влада] сама робить так, щоб опозиціонерів було все більше і більше. Щодо самого Навального я не можу все повністю розповідати. Не можу сказати - було там іноземне бабло, не було. Можу сказати, що тут і іноземного бабла не треба. Вони самі штовхають звичайних людей до опозиційних поглядів». А ну як «Омбудсмен полиции» почнуть підтримувати тисячі і навіть десятки тисяч працівників поліції і будуть робити це відкрито! А потім відмовляться розганяти опозиційні мітинги. Тут і до революції недалеко.

На захист Азара в поодинокі пікети стали інші журналісти. І їх теж затримали. У центрі Москви біля будівлі МВС на Петрівці були затримані за ті ж самі дозволені законом поодинокі пікети головний редактор «Медиазоны» Сергій Смирнов і журналісти «Эха Москвы» Тетяна Фельгенгауер і Олександр Плющев. Пізніше були затримані журналістка й активіст, член ПЕН-Москва і Асоціації «Свободное слово» Вікторія Івлєва і головний редактор інтернет-видання «Такие дела» Анастасія Лотарьова. Також повідомляється про затримання журналіста «Дождя» Михайла Фішмана і журналіста Russia Today Іллі Васюніна (тут, швидше за все, свої своїх не впізнали, хоча може бути і прихований дисидент в головному пропагандистському рупорі Кремля на закордон - тоді від нього скоро позбудуться). Рух «Гражданское общество» також повідомив про затримання трьох своїх активістів. У Петербурзі за пікети на захист Азара також було затримано близько 10 осіб. При цьому на фотографії чітко видно, що Сергія Смирнова конвоюють двоє поліцейських з однаковими номерами на розпізнавальних жетонах. Очевидно, московська поліція перевіряє новий спосіб відмазки своїх чинів, причетних до незаконних дій. Олексій Навальний теж підтримав Азара, заявивши: «Азар мав повне право проводити цей пікет за законом, Конституцією і здоровим глуздом. Всіх цих трьох речей в Росії зараз немає. Закон і Конституція скасовані. Здоровий глузд заборонений. Це ж справжнісіньке свавілля ». Але біда в тому, що Москва і вся Росія зараз живуть не за законом, а за указами, собянінськими і путінськими. За влучним висловлюванням відомого журналіста й автора «Дня» Ігоря Яковенка, Собянін взагалі перетворив Москву на «цифровий концтабір». А зараз московський мер погрожує зберегти пропускний режим до того часу, поки не буде вакцини проти коронавірусу, тобто до грецьких календ. Його не хвилюють руйнівні наслідки для економіки. Головне - всидіти у своєму кріслі і забезпечити незмінність Путіна.

ПЕН-Москва й Асоціація «Свободное слово» оперативно випустили заяву на підтримку затриманих журналістів, яким загрожує від адміністративного штрафу до 30 діб арешту, де, зокрема, зазначається, що «режим самоізоляції не може бути приводом для нехтування права на свободу висловлювання, гарантованого Конституцією. Ми вимагаємо негайного звільнення всіх затриманих». З подібними ж заявами виступили Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір і комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович, а також кілька членів Ради при президенті з прав людини: Павло Гусєв, Єва Меркачова, Микола Сванідзе, Леонід Нікітінський, Іван Засурський, Олександр Верховський і Наталія Євдокимова. Останні підкреслили: «Одиночний пікет не може бути порушенням закону про публічні акції, а карантин не може обмежувати конституційні права громадян, якщо їхня реалізація не становить епідеміологічної загрози (реальний одиночний пікет такої загрози, безумовно, не становить)». Засудило затримання журналістів за дії, дозволені законом, і посольство США. Що ж, подивимося, наскільки вистачить журналістської солідарності й наскільки ефективним буде міжнародний тиск. Поліцейське свавілля наростатиме не по днях, а по годинах, якщо його не зупинити. А все тому, що російська влада боїться правди про реальний хід епідемії та смертності від неї, так само як і критики власних незграбних і незаконних дій. Ось і хапають журналістів.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ