Дипломатія є мистецтвом приборкувати силу.
Генрі Кіссінджер, американський державний діяч, дипломат і експерт в області міжнародних відносин

Той, хто зневажив клятву Гіппократа

10 жовтня, 2018 - 17:01

Розслідувачі з Bellingcat і The Insider змогли встановити особистість другого члена «солодкої парочки» отруйників із Солсбері. Ним виявився представник найгуманнішої у світі професії - військово-морський лікар Олександр Євгенович Мишкін, випускник петербурзької військово-медичної академії (її ще мій дід закінчував) 2003 або 2004 року у званні старшого лейтенанта, що якийсь час служив лікарем на підводних човнах (спеціальність підходяща - гіпербарична медицина). Він народився 13 липня 1979 року в глухому архангельському селі Лойга Усть-Янського району, пов'язаному із зовнішнім світом лише вузькоколійкою.

У чомусь майже як у Некрасова:

Скоро сам узнаешь в школе,

Как архангельский мужик

По своей и Божьей воле

Стал разумен и велик.

Так, сьогодні російська земля народжує не власних Платонів і швидких розумом Ньютонів, а все більше Чепіги та Мишкіних. Відчувається, що військовий лікар Олександр Мишкін, який зневажив клятву Гіппократа, зовсім не хотів, щоб дізналися другу частину його біографії, після переселення з Петербурга в Москву, що сталося десь між 2007 і 2010 роками (за іншою версією, Олександр Євгенович став офіцером ГРУ відразу після випуску з академії і навіть поплавати лікарем на підводних човнах не встиг). Насправді на ГРУ Мишкін став працювати не пізніше 2006 року, коли отримав закордонний паспорт на ім'я Мишкіна, зі збереженням справжніх імені, по батькові та дати народження. Ось тільки екзотичну Лойгу замінили на Котлас, що розташований від села приблизно за 100 км. А потім вчорашньому лікареві належав славний бойовий шлях, не всі віхи якого сьогодні ще досконально відомі. Але і те, що відомо, вражає.

Односельці стверджують, що Мишкін, як і його старший товариш Анатолій Чепіга, теж був удостоєний звання Героя Росії. У його бабусі, лікаря за фахом, нібито навіть зберігалася фотографія, на якій президент Путін вручає Олександру Золоту зірку Героя. Правда, за кілька днів до приїзду журналіста-розслідувача бабусю разом із фотографією благополучно евакуювали з Лойги кудись, де вона виховуватиме дітей Олександра, своїх правнуків (дуже боюся, що вони вже стали або скоро стануть сирітками). Залишається сподіватися, що онук, шкодуючи бабусині почуття, не розповідав їй, за які саме подвиги був удостоєний такої високої нагороди. Але поки що точно відомо, що в 2010-2013 роках Мишкін під прізвищем Петров багато разів бував в Україні і в Придністров'ї. Не сумніваюся, що і в бурхливому 2014 році він на українських просторах відзначився. Можливо, вони разом із Чепігою за одну й ту ж саму операцію Золоті зірки Героїв Росії заробили. До речі, і матеріально у них усе було добре. Той же Мишкін спочатку отримав у Москві службову квартиру, але дуже скоро зміг придбати у власність цілком пристойні апартаменти. Принаймні відомо, що Мишкін отримав звання Героя у другій половині 2014 року. Люди, які знали його, вважали, що нагородили його або за Крим, або за евакуацію Януковича. Я ж схильний думати, що, швидше, за якісь дії на Донбасі. Воістину, «дві юних подруги», Чепіга і Мишкін, не ходять одна без іншої! Хоча доля обох, я думаю, сумна. Але ж іще належить з'ясувати, що вони робили під час спільних поїздок у Європу в 2016-2018 роках. З огляду на спеціальність Мишкіна його відрядження цілком могли бути пов'язані з отруєннями. Зрозуміло також, чому його направили в Солсбері разом із Чепігою. У разі, якби щось пішло не так і кілери хапонули б ту чи іншу дозу «Новачка», Мишкін повинен був надати першу допомогу собі та Чепізі, можливо, ввести якісь антидоти. Не звертатися ж із цим до британських лікарів!

Що ж стосується розслідування, то журналісти провели його цілком професійно. Честь їм і хвала! Але британські спецслужби їм теж вочевидь допомогли. Створюється враження, що вже за лічені дні після отруєння в Солсбері вони знали справжні імена Петрова і Боширова від свого агента в ГРУ. Також не можна виключити, що якийсь британський агент передав скани справжніх паспортів отруйників із закритих баз МВС. Втім, такі дані могли отримати і самі журналісти від когось зі співробітників МВС, чию особу, вони, природно, не збираються розкривати. Британці цілком грамотно видають дані з розслідування отруєння в Солсбері дозовано, ставлячи в глухий кут російську пропаганду і не дозволяючи їй створити скільки-небудь переконливі версії того, що сталося. Та й ці фальшиві версії доводиться постійно міняти, що підриває довіру до них навіть у зомбованого російського населення. Якщо спочатку проводилася ідея, що полковник Скрипаль і його дочка - це невинні жертви грандіозної антиросійської провокації британських спецслужб, то тепер сам президент Путін публічно охарактеризував Скрипаля як «зрадника» і «покидька», явно маючи на увазі, що такого отруїти - справа добра і гідна. Хоча до цього часу невідомо, яку саме інформацію передавав екс-полковник британській стороні. Версія про те, що він нібито викрив якусь корупційну схему нинішнього секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева, не здається мені переконливою. Колишній глава ФСБ навряд чи б став ділитися конфіденційною інформацією з представниками ГРУ, з якими чекісти конкурували ще в радянські часи.

Що ж стосується Петрова і Боширова (Мишкіна і Чепіги), то припустити, що їх уже немає в живих, змушує мене недавня аварія з вертольотом, на якому, серед інших, загинув заступник генерального прокурора Росії Саак Карапетян, який прямував на полювання. А саме він курирував справу про отруєння Скрипалів, яку завели, намагаючись звинуватити британців в отруєнні в Солсбері. Може, Саак Альбертович дізнався щось таке, що йому знати не слід було, або десь необережно сказав щось зайве. Тепер і за главу ГРУ Ігоря Коробова якось боязко, тим більше, що його попередник і тезка, Ігор Сергун, помер за досить дивних обставин. Шойгу, думаю, не чіпатимуть - він навряд чи мав відношення до безпосереднього планування провальної операції проти Скрипалів.Не чіпатимуть і Антона Вайно з Сергієм Кирієнком, главу кремлівської адміністрації і його першого заступника (хтось із них, швидше за все, давав вказівку про виготовлення партії «Новачка»). А ось Чепіга з Мишкіним, ймовірно, вже отримали сповна або отримають найближчим часом. Перефразовуючи слова відомого радянського телесеріалу: ваша біда, Толю і Сашо, в тому, що Ви занадто багато знаєте! Ось тільки від варіанту з самогубством, до якого нібито довела нещасних кілерів нелюдська британська влада, довелося відмовитися. Не може ж бути, щоб аж два Герої Росії злякалися якоїсь там Терези Мей!

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments