Я — грузин, але, якщо потрібно, я віддам життя за Україну.
Георгій Гонгадзе, український журналіст

Трамп: любить не любить

30 листопада, 2018 - 13:12

Дональд Трамп любить грати з Володимиром Путіним, як кіт із мишкою. І це повністю проявилося в останні дні перед їх очікуваною зустріччю в Буенос-Айресі, на полях саміту «Великої двадцятки». «З огляду на те, що Росія не повернула кораблі та моряків Україні, я вирішив, що для всіх зацікавлених сторін буде ліпше скасувати мою зустріч із президентом Володимиром Путіним у Аргентині. Я з нетерпінням знову чекаю цієї зустрічі, щойно цю ситуацію буде вирішено», - написав американський президент у своєму твіттері.

Водночас буквально годиною раніше Трамп заявляв щось зовсім протилежне: «Я, імовірно, буду зустрічатися з президентом Путіним. Ми не відмовлялися від цієї зустрічі. Я думав про це, але ми б хотіли, щоб вона відбулася. Гадаю, що зараз дуже хороший час, щоб провести зустріч». Щоправда, водночас додав, що остаточне рішення прийме вже на борту літака по дорозі в аргентинську столицю. І ось, судячи з усього, американський президент тепер прийняв остаточне рішення. Як повідомила прес-секретар Білого дому Сара Сандерс, Дональд Трамп вирішив відмовитися від зустрічі з Володимиром Путіним після розмови з держсекретарем Майклом Помпео, помічником із національної безпеки Джоном Болтоном і керівником апарату співробітників Білого дому Джоном Келлі.

Позиція Трампа змінювалася кілька разів, починаючи з того моменту, як стало відомо про напад російських кораблів на українські військові катери в Чорному морі. Тоді він уперше заявив, що розмірковує про скасування зустрічі з Путіним. Щоправда, після цього з Вашингтона були сигнали про те, що зустріч може відбутися, і навіть припускалися витоку про те, як саме буде проходити зустріч і якою буде її порядок. Нібито президенти збиралися провести зустріч у готелі, де має зупинитись американська делегація, і розмовляти півтори години, зокрема півгодини – віч-на-віч. Ну, а напередодні вони нібито збиралися неформально поспілкуватися під час спільної зустрічі учасників саміту. Водночас президенти Росії та США мали намір обговорити як двосторонні відносини, так і проблеми стратегічної безпеки та роззброєння, так само як і регіональні конфлікти і насамперед, мабуть, Україну та Сирію.

Тепер, схоже, усе це так і залишиться лише на папері. Можна припустити, що справа цього разу не у відомій властивості Трампа, який любить по кілька разів змінювати свої рішення, а в тому, що між російською й американською сторонами останніми днями велися напружені переговори, можливо, за участю Помпео та Болтона. Сторони гарячково намагалися домовитися про те, за яких умов зустріч лідерів двох найбільших ядерних держав у Буенос-Айресі могла б усе-таки відбутися. Судячи з усього, неодмінною умовою, висунутою Вашингтоном, було звільнення ще до зустрічі 24 заарештованих у Росії українських моряків і повернення захоплених українських суден. І коли стало остаточно зрозуміло, що Москва на виконання цієї умови не піде, Трамп оголосив про скасування зустрічі, хоча й дав зрозуміти, що в майбутньому вона може відбутися, якщо Росія ліквідує наслідки інциденту в Керченській протоці.

Саму можливість зустрічі на вищому рівні Трамп тепер використовує для тиску на Росію в «українському питанні». І для Путіна, який дуже не любить відступати, це – зловісна ознака. Схоже, Вашингтон поступово дозріває до введення додаткових санкцій проти Росії у зв'язку з агресивними діями російського Чорноморського флоту, а також до посилання в Чорне море військових кораблів США й інших країн НАТО для забезпечення свободи судноплавства через Керченську протоку. За відсутності зустрічі з Трампом «втішні» зустрічі Путіна з Меркель і Макроном будуть мати більш блідий вигляд, та й лідери Німеччини і Франції можуть наслідувати приклад американського «старшого брата» і, якщо й не скасувати зовсім зустрічі з російським колегою, то значно скоротити їх порядок. І Меркель, і Макрон, найімовірніше, теж вимагатимуть у Путіна звільнення українських моряків і повернення українських катерів.

Дуже кумедною є російська реакція на скасування зустрічі Трампа та Путіна. Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі поки не бачили офіційної інформації про рішення президента США Дональда Трампа скасувати зустріч із російським колегою на саміті «двадцятки», але якщо це так, у Володимира Путіна «буде пара додаткових годин для корисних зустрічей». Типу – нема про що нам із американським президентом розмовляти. Краще ми з наслідним принцом Саудівської Аравії поспілкуємось – у нас із ним справжня спорідненість душ. Але ж тільки що, коли ще здавалося, що зустріч відбудеться, путінський прес-секретар говорив щось зовсім протилежне про спілкування двох президентів: «Нам не обов'язково погоджуватися в усіх питаннях, і це, мабуть, і неможливо, але нам обов'язково треба розмовляти. Це в інтересах не лише наших двох країн, це в інтересах усього світу». А тепер, виходить, Путіну з Трампом і поговорити нема про що.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments