Хто пожертвував свободою заради безпеки, не заслуговує ні на свободу, ні на безпеку.
Бенджамін Франклін, американський учений-фізик, державний діяч, дипломат і публіцист.

Володимир Путін і історія попелюшки

26 листопада, 2020 - 18:42

Останнім часом в Росії з'явилася справжня мода на сексуально-корупційні скандали, прямо або побічно пов'язані з постаттю Володимира Путіна. Не встигла з'явитися публікація розслідування The Insider про ймовірні доходи екс-гімнастки Аліни Кабаєвої, як наздогнало нове розслідування, на цей раз проведене виданням «Проект» щодо ще однієї ймовірної близької знайомої російського президента. Стверджується, що якась Світлана Кривоногова, 1975 року народження, проживає в елітному будинку на Березовій алеї в Петербурзі, в якому мають квартири люди з найближчого путінського оточення по дачному кооперативу «Озеро».

А ось раніше вона жила в комуналці на Гороховій вулиці. Мати Світлани приїхала в Ленінград з Ярославської області, а батько - з Саратовської. Мати працювала маляром в будівельній бригаді, батько ж багато пив і рано помер. Загалом, типова для Росії історія. Але ось подальша біографія Світлани зовсім не типова. Грошей не вистачало, і вона навіть підробляла прибиральницею в магазині. Це, однак, не завадило Кривоноговій вступити в досить престижний університет економіки і фінансів на кафедру міжнародних економічних відносин і закінчити її в 2000 році. Невідомо, чи був у неї впливовий покровитель ще під час навчання в університеті, але на межі тисячоліть такий покровитель вже існував. У рік закінчення університету Світлана стала володаркою елітної нерухомості і надалі успішно її примножувала.

Наразі сім'ї Кривоногової належить житлова нерухомість в Петербурзі, Москві і Сочі на загальну суму майже 1,1 млрд. рублів. Двоє сусідів Світлани по квартирі на Гороховій свідчать, що в 90-і роки у неї з'явився дуже заможний коханець, «папік» багато старше Кривоногової, якого охарактеризували як «чиновника уряду Петербурга». На початку XXI століття випускниця університету інвестує одразу в кілька престижних компаній, найбільш значна з яких - петербурзький банк «Росія», де збиралися друзі Путіна. У 2001 році Кривоногова зареєструвала фірму «Релакс», на яку в подальшому була переведена її частка в банку «Росія». У 2007 році ця частка становила 3,6% акціонерного капіталу, а на початку 2019 року зменшилася до 2,8%, що в грошовому вираженні було еквівалентно приблизно 800 млн. рублів. Основний власник «Росії» - Юрій Ковальчук.

А ще Світлані Кривоноговій належить 75% акцій компанії «Озон», яка управляє улюбленим гірськолижним курортом Путіна «Ігора» на півночі Ленінградської області. А Юрію Ковальчуку з дружиною належить тільки 25% «Озону», а «Ігора» в 2019 році принесла акціонерам понад півмільярд рублів. За допомогою «Росії» Світлана придбала також дозвільний «Ленінград центр» в Таврійському саду Петербурга, який зараз приносить більше 100 млн. рублів доходу. І знову їй дісталося 75% акцій, а Ковальчуку - тільки 25%, хоча, як і в випадку з «Ігорою», банк «Росія» був основним інвестором.

«Проект» з'ясував, що на авіарейс Петербург - Москва 4 січня 1999 року на місцях 5а і 5б сиділи тодішній директор ФСБ Володимир Путін і його знайомий по роботі в Смольному, нинішній глава Росгвардіі Віктор Золотов. А перед ними в кріслі 1б перебувала Світлана Кривоногова, причому свій квиток Кривоногова купила за сім і вісім хвилин до Золотова та Путіна. Світлана часто літала між Москвою і Пітером разом з Діаною Цілевіч, яку підозрюють в тому, що вона в кінці 90-х - початку 2000-х років була подругою Золотова, який іноді супроводжував їх в польотах. А за твердженням двох неназваних свідків, Кривонога була коханкою Путіна з кінця 90-х, але їхні стосунки завершилися близько 2010 року. У Світлани є дочка Єлизавета Володимирівна, яка народилася в 2003 році. Розслідувачі стверджують, що вже кілька років Єлизавета живе під іншим прізвищем і веде акаунти в соціальних мережах під вигаданим ім'ям. Судячи з портретних знімків, які є в розпорядженні «Проекту», вона феноменально схожа на президента Росії. До такого ж висновку дійшов професор Хассан Угайл - директор центру візуального аналізу університету Бредфорда, Великобританія. Проведений ним комп'ютерний аналіз показав, що схожість Путіна та молодшої Кривоногової - 70,44%, при тому, що схожість вище 75% означає, що на знімках - одна і та ж людина. «З цього можна зробити висновок про можливі родинні зв’язки [між ними]», - йдеться у висновку, зробленому професором за замовлення редакції». Самі фотографії ймовірної доньки Путіна, однак, не публікуються. Все майно і бізнес-активи сім'ї Кривоногової проект оцінює в 100 млн. доларів.

Дмитро Пєсков вже поспішив заявити, що ніколи не чув про існування Світлани Кривоногової, що, цілком можливо, є щирою правдою. А Ксенія Собчак, яка позиціонує себе як один з лідерів слухняної Путіну ліберальної опозиції, так само квапливо розкритикувала розслідування «Проекту» дощенту: «Чергове розслідування, яке ми заслужили. "Просто повірте", як пише Андрій Захаров, кореспондент». Вона також дорікнула розслідувачам в тому, що вони не опублікували фотографію ймовірної доньки Путіна (хоча їй ще немає 18 років, і публікація відповідного фото без згоди матері, напевне, призвела б до блокування сайту; про це і йдеться в статті розслідувачів: «Проект» не публікує портрет неповнолітньої доньки Кривоногової з етичних міркувань»), і зробила висновок, що розслідування «трохи менше ніж повністю» опирається на чутки, які розказав якийсь чиновник «по знайомству».

Те, що Ксенія Анатоліївна стрімголов кинулася захищати Володимира Володимировича, більш-менш зрозуміло. Але я б не поспішав з висновками. З тексту розслідування безперечним є те, що Світлана Кривоногова, яка не є фінансовим генієм (інакше світ давно почув би про неї, та й для того, що б робити бізнес в Росії, фінансовим генієм краще не бути; тут потрібні зовсім інші якості, в тому числі ті, наявність яких «Проект» передбачає у колишньої мешканки комуналки на Гороховій), з молодих років має досить солідні фінансові активи, так чи інакше пов'язані з банком «Росія». Можливо, Світлана могла бути коханкою не Путіна, а, наприклад, самого Юрія Ковальчука. Але, з іншого боку, професор Хассан Угайл (Hassan Ugail), як зазначено у англомовній Вікіпедії, - фігура цілком реальна. Цей уродженець Мальдів, який отримав професуру в 38 років, дійсно є математиком і визнаним фахівцем з комп'ютерних технологій і працює в університеті Бредфорда над розпізнаванням і аналізом людських облич, причому його метод поки що не визнан шарлатанським.

Але, врешті-решт, не так важливо, чи є у Путіна ще одна дочка чи ні. Набагато цікавіше інше. У Росії перед падінням самодержавства посилено тиражувалися чутки про Распутіна і царську сім'ю, причому найбезглуздіші, на кшталт того, що він живе разом з царицею і царськими дочками. Тут був явний знак того, що останній російський цар втратив сакральність в очах підданих, а це було важливою передумовою його повалення. Путін же знаходиться в процесі все більшої втрати сакральності.

Новини партнерів