Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Вы лучше лес рубите на гробы…»

05 березня, 14:47

Міністерство оборони Росії раптом перейнялося закупівлею відразу аж 49 тисяч російських прапорів для оформлення трун. Відразу згадується Володимир Висоцький:

«Считает враг - морально мы слабы.

За ним и лес, и города сожжёны.

Вы лучше лес рубите на гробы -

В прорыв идут штрафные батальоны!

І коштуватиме це буде лише 25 млн рублів! Щоправда, на всі ритуальні послуги російські військові збираються витратити набагато більш солідну суму в 6,3 млрд рублів. Втім, в розрахунку на одного потенційного померлого в 2017 році російського військовослужбовця сума виходить не така вже й велика - близько 128,6 тис. рублів. Фактична сума ще менша, так як частина вище згаданих 6,3 млрд рублів піде на підтримку вже існуючих військових поховань, встановлення на них надгробків і пам'ятників. Щоправда, відповідно до закону «Про увічнення пам'яті загиблих при захисті Вітчизни», відповідальність за утримання військових поховань на території Російської Федерації покладено на органи місцевого самоврядування, і тільки на закритих територіях військових гарнізонів за військові поховання відповідають начальники цих гарнізонів, тобто Міністерство оборони. І, до речі, місцевим адміністраціям коштів на це хронічно не вистачає.

Перше, що спадає на думку недосвідченому читачеві, так це те, що переважну більшість похоронних прапорів буде витрачено для віддання військових почестей тим, хто загине в Сирії або на Донбасі. Але ж добре відомо, що загиблих на Південному Сході України російських цивільних добровольців і військовослужбовців-«відпускників», за рідкісним винятком, з військовими почестями не ховають, а намагаються швидше і таємно закопати їх у братських могилах. У Сирії ж число загиблих російських військовослужбовців, за найбільш максимальними оцінками, становить лише декілька десятків людей у річному численні. Таким чином, можна було б припустити, що в 2017 році міністерство оборони збирається покласти декілька десятків тисяч військовослужбовців регулярної російської армії і швидше за все - у великій війні на Донбасі. А повідомлення про завчасну закупівлю «гробових прапорів» може служити грізним попередженням Україні.

Однак не все так просто. По-перше, російські військовослужбовці гинуть не тільки в бою, а й у результаті хвороб, нещасних випадків, зокрема під час навчань, самогубств і в результаті інших небойових причин. Офіційна статистика цієї смертності після 2008 року не оприлюднюється. У 2008 році, за різними даними, в російській армії від небойових причин загинуло від 471 до 478 військовослужбовців. Однак неурядові організації вважають ці дані істотно заниженими. Так, згідно з оцінкою фонду «Право матері», що відноситься до кінця 2012 року, щорічно в російській армії від небойових причин гинуть і помирають 2-2,5 тисячі солдатів і офіцерів. Навіть 2,5 тисячі загиблих від 49 тисяч дуже далеко. Але треба взяти до уваги, що міністерство оборони ховає не тільки військовослужбовців, які перебувають на дійсній військовій службі, а й військових пенсіонерів і ветеранів воєн, серед яких є ще ветерани Великої Вітчизняної війни. Офіційних даних про їхню смертності немає, але вона цілком може становити декілька тисяч або навіть декілька десятків тисяч осіб на рік. Також із військовими почестями ховають знайдені пошукачами останки бійців і командирів Великої Вітчизняної. Їхня кількість також обчислюється тисячами. Однак переважна більшість знахідок виявляється безіменними, і їх перезаховують у братських могилах. Тому витрата похоронних прапорів за цією статтею зовсім невелика.

Крім того, право на похорони з державним прапором мають особи, які займали державні посади Російської Федерації, громадяни, які мають особливі заслуги перед державою, а також деякі інші категорії громадян. Скільки таких людей щороку помирає, оцінити складно.

Що ще більш важливо, похоронні прапори зовсім не обов'язково закуповують саме на календарний рік. Їх цілком можуть купувати про запас і потім поповнювати у міру використання. Але ось що безперечно, так це те, що витрати Міністерства оборони Росії на ритуальні послуги з року в рік зростають. У 2013-2015 роках на ці цілі вистачало по 5 млрд рублів на рік. У 2016 році сума витрат на поховання виросла відразу до 5,9 млрд рублів, а в 2017 році має зрости до 6,3 млрд рублів.

Важко сказати, чи відбувається це тільки за рахунок інфляції, чи ветерани і військові пенсіонери стали помирати частіше, чи на динаміку зростання вартості похоронних послуг все-таки вплинули втрати в Сирії і на Донбасі. Адже деяких найбільш високопоставлених військових, загиблих на Донбасі, могли все ж удостоїти офіційних урочистих похоронів. Поки ж тільки відомо, що в 2013-2016 роках Міністерство оборони Росії витратило 53,2 млн рублів на відшкодування витрат на поховання понад тисячу діючих військовослужбовців і громадян, які проходили військові збори. Судячи з оцінок правозахисників, число військовослужбовців, які щорічно гинуть у мирний час, занижено в кілька разів. Втім, не можна виключити, що не всі померлі військовослужбовці удостоїлися похорону з прапором. Виходить, що в середньому на одного військовослужбовця ритуальні послуги коштують близько 53 тисяч рублів. Якщо припустити, що весь приріст витрат на ритуальні послуги в 2017 році в 400 млн рублів піде тільки на похорон військовослужбовців діючої армії (що в дійсності, звичайно ж, далеко не так), цієї суми може вистачити на похорон приблизно 8 тисяч військовослужбовців. А приріст 2016 року міг би покрити витрати на поховання приблизно 18 тис. військовослужбовців.

Однак переважна більшість загиблих на Донбасі сепаратистів - це не військовослужбовці російської регулярної армії (нехай і оголошені міфічними «відпускниками»), а озброєні добровольці з Росії з числа цивільного населення. Їм державних прапорів на поховання не визначено. І втрати цих добровольців надзвичайно великі. Як з'ясувала російський дослідник Тетяна Колосова, в Красноярському краї з травня 2014 року, а у Воронезькій і Нижньогородській областях з березня 2015 року та до кінця 2016 року спостерігається незрозуміле зростання смертності від зовнішніх (неприродних) причин - вбивств, самогубств, нещасних випадків, усього на 6312 чоловік.

Цифра гігантська! Якщо припустити, наприклад, що весь приріст одержано за рахунок вбивств, то можна припустити, що в кожному регіоні з'явилася своя банда маніяків, які вбивають в середньому 1-2 людини на день в кожній з областей. Швидше за все, саме в цих трьох регіонах втрати на Донбасі були особливо великі (в середньому по 2,1 тис. осіб на регіон), чому їх і записали в смертність від неприродних причин. Тоді як у 81 російському регіоні їх списали на неприродні причини. І якщо в 81 регіоні в середньому загинуло на Донбасі хоча б по 210 осіб, на порядок менше, ніж у регіонах-рекордсменах, загальні втрати росіян на Донбасі складуть більше 23 тис. осіб.

У разі введення на Донбас великих контингентів російської армії і початку великої війни з Україною вже тільки регулярними військами, враховуючи теперішні масштаби втрат і рівень боєготовності українських військ, запитаного числа прапорів явно не вистачить. Може, в Москві задумались про «маленьку переможну війну» з Білоруссю?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати