Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Вихід із тіні

9 липня, 2019 - 13:29

Негативні новини для Володимира Путіна приходять із Казахстану. Там навесні цього року Нурсултан Назарбаєв добровільно відмовився від посади президента, але зберіг за собою певні важелі впливу.

Сенс зробленого полягав у тому, щоб здійснити безпечний транзит влади. Для його реалізації був обраний дуже лояльний Касим-Жомарт Токаєв. План полягав у тому, щоб у країні було два президенти. Перший - Нурсултан Назарбаєв. Який формально відмовився від влади, і другий - обраний 9 червня нинішній. Таким чином мала відбутися плавна і безпечна поступова передача влади. Поки Токаєву, а там, що цілком можливо, старшій дочці першого президента Даризі. Не випадково вона зайняла другий, за конституцією, пост у країні - голови верхньої палати парламенту сенату.

У Москві дуже уважно стежили за казахстанськими перипетіями. Хоча Володимир Путін в одному з останніх інтерв'ю заявив, що про транзит влади в Росії говорити ще рано, насправді він уже почався. Відбувається це досить повільно, іноді мікроскопічними змінами, проте як то кажуть, процес пішов. Про це наочно свідчать такі виверти, як похід до регіональних парламентів представників влади не від партії «Єдина Росія», а виключно у формі самовисування. У Кремлі не хочуть піднімати ще одну хвилю невдоволення після того, як вона трохи стихла після подій у Єкатеринбурзі і Дагестані.

У тому чи іншому вигляді казахстанський досвід транзиту влади дуже хотіли б застосувати в Росії при певних змінах. Однак очікування, як буває, не зовсім виправдовуються.

Головна частина конструкції транзиту за Назарбаєвим - це безпека і спокій, і цього не сталося. Навпаки, в країні палає в прямому і переносному сенсі.

У місті Арись у Туркестанській області сталися вибухи на військових складах. Причому такої сили, що 85% будівель було  зруйновано. Жителі в паніці покинули місто, причому від вибухів загинуло три людини, більше ста отримали поранення. Це не перший випадок вибуху на складі з боєприпасами в Арисі. У березні 2009 року там загорілися вибухові речовини, а потім здетонували боєприпаси. Внаслідок події тоді загинули троє і ще 17 осіб отримали поранення.

Токаєв вже за кілька годин був у таборах, куди евакуювали жителів Арисі. Зневіреним людям він обіцяв видати гроші і відновити пошкоджені будівлі, тобто фактично все місто. Зокрема було втричі зменшено видатки на свято дня заснування столиці Нур-Султана і одночасно на день народження Назарбаєва, а вивільнені кошти спрямовані на відновлення міста Арись. Вже ухвалено рішення звільнити жителів від сплати податків на півроку. Характерно, що після таких обіцянок Токаєв пішов від постраждалих під оплески.

У той час як Назарбаєв довго зберігав мовчання, потім на засіданні Ради безпеки висловив тільки співчуття постраждалим. Його дочка Дарига обмежилася лише телеграмою зі словами підтримки. Зі свого боку, президент 2 перерахував свій одноденний заробіток на користь потерпілих. І це цілком вкладається в усе більш культивований образ «Токаєв - не Назарбаєв, він інший». У цій низці перебуває й указ чинного президента, згідно з яким малозабезпеченим верствам населення пробачили значну частину кредитів. Популістська складова такого кроку просто зашкалює, але цілком укладається в те, ким себе подає президент 2.

На відміну від Назарбаєва він дав дозвіл на проведення в південній столиці Алмати санкціонованого мітингу. Вперше за багато років на ньому дозволялася повна свобода висловлювань. Крім того, президент змінив непопулярного акима (мера) цього міста, а в адміністрацію президента призначив керівником дуже популярного главу Кизилординської області Кримбека Кушербаєва.

Треба сказати, що Назарбаєв теж не сидить склавши руки. На засіданні Ради безпеки президент 1 роздавав доручення, зокрема Токаєву. Тим самим показував, що єлбаси (батько нації) саме він і є, незважаючи на відставку, в Казахстані. Підконтрольне йому МВС провело кілька показових арештів громадських активістів. Затримали багатодітну матір, а також матір дитини з особливостями розвитку. Як вважають слідчі, вони готували масові протести і тримали вдома димові шашки. Правляча партія «Нур Отан» провела кілька мітингів, на яких протестувала «проти мітингів».

Розгортається важка апаратна боротьба. Токаєв значно посилив свої позиції після отримання контролю над антикорупційним відомством. Готується новий закон щодо боротьби з корупцією, який дасть у руки президенту 2 серйозне знаряддя в боротьбі зі старими елітами. Схоже, що Токаєв успішно контактує з головою Комітету національної безпеки Карімом Насімовим. Поки це не основоположні зміни, але про певний тренд говорити вже можна.

Разом із президентом 1 серйозну небезпеку для Токаєва становить Даріга Назарбаєва. За конституцією, саме вона може заміщати чинного президента, і до тих пір, поки вона обіймає пост голови сенату, у президента 2 значною мірою зв'язані руки.

Виходом могли б стати дострокові вибори, на яких зменшилося представництво партії «Нур Отан».

На думку політичного аналітика Айдоса Сарима, Токаєв поки змушений реагувати на події, а не йти вперед. Після вибухів в Арисі відбулися протести нафтовиків на родовищі Тенгіз. Більше того, число протестів росте і це не дає можливості маневрів Токаєва в публічній сфері.

Крім того, відбувається десакралізація влади Назарбаєва. Люди відчули його слабкість. Обурені жителі Арисі перекрили дорогу в сусідньому місті і на офісі партії Назарбаєва зірвали її прапор.

На мітингу протесту забороненого руху «Демократичний вибір Казахстану» за колишньою методою поліція почала затримувати всіх підряд. Люди не стали розбігатися, як ще в недавні часи, а почали чинити опір. Обійшлося без жертв, але з затриманнями.

Ще один іміджевий удар президент 1 отримав від свого молодшого онука Айсултана Назарбаєва. Він став героєм британської жовтої преси. Як пише Court News UK, онук намагався накласти на себе руки, а при операції порятунку вкусив поліцейського. Суд відпустив Айсултана Назарбаєва, недавно він змінив прізвище діда на батькове Рахат, з умовою перебування в клініці для наркозалежних. Як повідомляє ВВС, поліції дзвонили «від казахстанської влади». Забули, що Лондон зовсім не Нур-Султан.

Лондонська історія з Айсултаном великий подарунок для Токаєва. У Казахстані розповідають історію, що онук президента 1 поліз через балкон відчиняти двері, що випадково закрилися, перелякані сусіди викликали поліцію, яка перевищила свої повноваження. На кого розрахована ця незграбна казка, сказати важко. У будь-якому випадку так довго культивована святість сім'ї Назарбаєва успішно лондонським інцидентом розвінчується.

Президент Токаєв усе впевненіше виходить із тіні Назарбаєва. І цей процес неминуче позначиться на всій ситуації в Центральній Азії. Цілком можливо і російське продовження.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ