Українцям потрібно повернутися до духовного життя, тоді вони знайдуть шляхи найправильніші, і найправильніші вчинки за ними будуть іти слідом.
Євген Грицяк, лідер Норильського повстання у таборах ГУЛАГу 1953 року

Ян Марсалек - банкір російських спецслужб?

21 липня, 2020 - 12:20

Пролунав черговий міжнародний скандал, так чи інакше пов'язаний з Росією. Der Spiegel, The Insider, McClatchy і група Bellingcat провели спільне розслідування, під час якого встановили, що один з найбільш розшукуваних злочинців в світі, 40-річний австрійський громадянин Ян Марсалек, в своїх мандрах дістався до Білорусі і, цілком можливо, ховається в Росії. Марсалек відомий тим, що місяць тому керована ним німецька компанія Wirecard оголосила себе банкрутом з боргами в 4 млрд євро. Це сталося після того, як аудитори звернули увагу на діру в її балансі майже в 2 млрд євро. Заснована в 1999 році Wirecard була найвідомішим німецьким технологічним стартапом. У 2018 році вона стала одним з 30 найбільших німецьких компаній, що відслідковуються індексом DAX. Wirecard займалася платіжним процессингом, віддаючи перевагу високоризиковим клієнтам, з якими боялися зв'язуватися банки та інші платіжні системи. Серед тих, з ким працювала німецька компанія, були нелегальні казино і порносайти.

Розслідувачі підозрюють, що саме Wirecard могла займатися грошовими переказами для фінансування російських ПВК в Африці. Перший дзвінок пролунав в 2019 році, коли журналісти Financial Times виявили невідповідності в фінансових паперах сінгапурського відділення Wirecard, включно з підозрілими операціями та підробленими контрактами. Пізніше з'явилися повідомлення про такі ж проблеми в звітності про продажі і прибутки підрозділів Wirecard в Дубаї та Ірландії. А розслідування німецького фінансового регулятора виявило в балансі компанії недостачу в 1,9 млрд євро. Кудись зникли гроші, які мали зберігатися на рахунках процесінгового хаба Wirecard в Східній Азії. А саме Марсалек, як головний операційний директор Wirecard з 2010 року, відповідав за діяльність компанії в Азії.

18 червня 2020 року весь топ-менеджмент Wirecard, включно з Марсалеком, був звільнений. Генеральний директор компанії Маркус Браун був заарештований за звинуваченням у фальсифікації звітності і маніпулюванні ринком. Марсалек, як чесна людина, повідомив колегам, що збирається на Філіппіни, щоб знайти зниклі мільярди і відновити свою репутацію. З тих пір його ніхто не бачив. Бронювання авіаквитків і імміграційні записи як ніби доводили, що Марсалек дістався до Маніли 23 червня, після чого відлетів до Китаю. Однак розслідування, проведене владою Філіппін, показало, що це була всього лише операція прикриття, типова для спецслужб, оскільки імміграційні записи від імені Марсалека були підроблені, а в день, коли він нібито полетів до Китаю, рейсів з Маніли в Китай не було. Звідтоді Марсалек значився в бігах, причому його підозрювали не лише в фінансових махінаціях, але і в зв'язках з російськими спецслужбами.

З 2015 року Марсалек здійснював свої проекти в Лівії, і, зокрема, інвестував в Лівійську цементну компанію. Він також брав участь в реалізації планів «гуманітарного відновлення в Лівії», що, як вважають розслідувачі, було лише прикриттям для фінансування російських ПВК. Радником Марсалека по Лівії був росіянин Андрій Чупригін - російський експерт з арабського світу, який, на думку західних спецслужб, є високопоставленим офіцером ГРУ. Марсалек також співпрацював з Товариством австрійсько-російської дружби (ОРФГ), яке нібито отримало секретні документи від нього з МВС Австрії і з головної австрійської спецслужби - Федерального відомства захисту конституції і боротьби з тероризмом (BVT). У витоках інформації підозрювали представників крайньої правої Австрійської партії свободи, яка входила до правлячої коаліції і з якою у Марсалека були тісні зв'язки. А в 2017 році Ян Марсалек під час зустрічі з бізнес-партнерами вихвалявся поїздкою до руїн Пальміри в Сирії, коли був гостем російських військових.

Згідно імміграційним даним, які потрапили в розпорядження Bellingcat, Марсалек за останні 10 років здійснив понад 60 поїздок до Росії. Перша поїздка відбулася в 2004 році, потім шість років Марсалек не був у Росії, а з 2010 року, коли він увійшов до правління Wirecard, поїздки стали регулярними. У 2014 році, коли сталася анексія Росією Криму та почалася війна на Донбасі, Марсалек став приїжджати до Росії частіше. Того року він відвідував Москву 10 разів, залишаючись зазвичай всього на добу. У 2015 році австрієць прилітав 7 разів менше ніж на добу. Але в лютому 2015 року він також зробив тижневу поїздку до Казані. У 2016 році Марсалек прилітав до Росії 16 разів, причому тепер він часто літав чартерними бізнес-джетами. Розширилася і географія польотів: крім Москви, Марсалек відвідав Петербург, Нижній Новгород і знову Казань. Найдовша поїздка в 2016 році тривала 3 дні. 29 вересня 2016 року Марсалек прилетів з Мюнхена до Москви о 1.55, щоб вилетіти в Афіни о 8 ранку. 30 вересня він вилетів назад з Греції, тепер в Петербург, де був лише п'ять з половиною годин, а потім повернувся до Греції, на острів-курорт Санторіні. Для перельотів бізнесмен користувався трьома різними приватними літаками. Розслідувачі припустили, що Марсалек перевозив великі суми готівки. Польоти в Росію тривали і в 2017 році, але 15 вересня сталася дивна подія. Вранці цього дня Марсалек приїхав в Шереметьєво, щоб повернутися в Мюнхен, але прикордонна служба його не пропустила, бо виїзд для нього був заборонений. Однак о 17.35 Марсалек все ж покинув Росію, але вже іншим бізнес-джетом.

Підозріло також є те, що Марсалек їздив до Росії по 6 різним австрійським паспортам. Крім них, він використовував і інші документи, що засвідчують особу, причому всі поїздки по цим іншим документам були видалені з бази даних про перетині кордону. Міграційний файл Марсалека містить інформацію про ще три паспорти, видані на його ім'я неназваною країною, причому їх номери не відповідають правилам нумерації паспортів в Австрії. А один раз Марсалек прилітав до Росії по загадковому «дипломатичному паспорту, виданому негромадянину». У деяких країнах такі паспорти видаються почесним консулам цієї країни. Як повідомляє Handelsblatt, в розмові з колишнім колегою за кілька днів після свого зникнення Марсалек натякнув, що є почесним консулом, і хвалився, що має «паспорти з різних країн». Це суперечить австрійському законодавству, яке забороняє подвійне громадянство. Дата видачі дипломатичного паспорта вказана як 20 грудня 2018 року з терміном дії п'ять років, але в базі перетину кордонів немає жодної поїздки після цієї дати, що свідчить про явну неповноту даних.

Примітною є те, що з початку 2015 року ФСБ відстежувала всі міжнародні поїздки Яна Марсалека, крім його поїздок всередині Євросоюзу, які, швидше за все, були недоступні для ФСБ через відсутність в ЄС паспортного контролю для своїх громадян в межах ЄС. ФСБ зафіксувала часті рейси в Сінгапур і Дубай, азіатські хаби Wirecard, а також в Стамбул, великий транзитний вузол. Не можна виключити, що Марсалек розроблявся як перспективний об'єкт для вербування, а саме вербування відбулося в ході його затримання в Шереметьєво 15 вересня 2017 року, коли його, наприклад, могли шантажувати зафіксованим сексом з малолітніми повіями. Втім, не можна виключити, що в цей день просто сталася якась накладка, а сам Марсалек був завербований ФСБ значно раніше, не пізніше 2014 року.

18 червня 2020 року Марсалек дізнався, що його «тимчасово відсторонили від обов'язків члена правління Wirecard до 30 червня 2020 року». 22 червня Рада директорів збанкрутілої платіжної системи констатувала, що зниклих грошей «з високим ступенем ймовірності не існує». У той же день Марсалек був остаточно звільнений і оголошений в розшук поліцією ФРН, але на той час він вже встиг зникнути. У бесіді з колишнім колегою, про яку повідомив Handelsblatt, на питання, чи знаходиться він в «політично стабільному середовищі», Марсалек, сміючись, відповів: «Не хвилюйтеся, при владі тут одні і ті ж люди останні 25 років». Під це визначення з європейських країн підходить тільки Білорусь Олександра Лукашенка. І дійсно, Ян Марсалек в'їхав в Білорусь на приватному літаку в ніч на 19 червня 2020 року. Після цього він не перетинав зовнішні кордони Білорусі, але міг вільно виїхати в Росію, з якою у Білорусі відкритий кордон (правда, в той момент він був закритий через пандемію). 18 червня 2020 року в Мінську приземлився тільки один приватний літак Embraer 650 Legacy: о 19.10 за місцевим часом. Він прибув з Таллінна і через дві години після приземлення в Мінську літак вилетів до Вітебська. Той же літак Embraer 650 Legacy прибув до Таллінна з австрійського міста Клагенфурт - о 16.19 за місцевим часом. При цьому в той же час в Таллінні приземлився регулярний комерційний рейс Lufthansa LH882 з Франкфурта. Менш ніж за 15 хвилин після приземлення LH882 бізнес-джет Embraer вилетів до Мінська. А за повідомленням німецької газети Handelsblatt, Марсалек зараз живе в приватному будинку недалеко від Москви під наглядом ГРУ, причому перед цим він вивів в Росію з Дубая велику суму в біткоінах.

Цілком ймовірно, Ян Марсалек - давній і високопоставлений агент російських спецслужб. І на вкрадені з його допомогою майже 2 млрд доларів цілком можна було протягом кількох років фінансувати російські ПВК не тільки в Африці, але і по всьому світу, знявши цей тягар з компаній, формально пов'язаних з «кремлівським кухарем» Євгеном Пригожиним.

Новини партнерів