Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Благородство душі та розуму

9 серпня, 2019 - 16:22

... Благородне діяння. Благодійність. Ці прекрасні людські якості  притаманні для всіх часів і народів. Щедрість людської душі не має меж: від подання милостині  до… побудови храмів. Добро без взаємного очікування є найціннішим. Колись мій старший товариш і земляк народний артист України Анатолій Мокренко згадував напучування свого батька: «Зробив добро – забудь!»

Ви помітили, кому насамперед багаті співвітчизники  надають благодійну допомогу? Так, церкві. Звісно, ділитися десятиною велить заповідь Христова. Але складається враження, що частина багатіїв, які надбали статки нечесним шляхом, намагаються вступити «в змову» з небесними силами, аби ті простили їм гріхи й… подовжили шлях, всипаний діамантами. Часом виділяючи кошти на побудову храмів мільйонери виставляють умову, аби  храм неодмінно носив те чи інше ім’я  співзвучне з іменем дружини, матері, батька, дитини, чи себе любимого…  Таким чином з’являються церкви Святої Варвари, чи Святого Петра, чи Святої Тетяни… Таке собі вкладення коштів «з віддачею». Деякі багатії йдуть далі – будують храми біля своїх обійсть, такі собі домашні молільні… І зручно, й Господу угодно. Так вони думають. 

Чи приймаються ці «дари»? Чи «зараховуються» бали? Чи прощаються гріхи? Питання риторичне.  Але незмінним залишається меценатський пріоритет. І він досі належить  церкві. Особливо в передвиборчі періоди, коли виникає загроза бути посунутим від годівниці… 

За неповних тридцять років нашої незалежності серед соціальних новобудов, напевне, перше місце належить… церковним спорудам.  А так хочеться балансу! Щоб меценатство поширювалося в інші сфери, які також  є – справою духовною, а отже – Божою: мистецтво, культура, освіта. Україна потребує духовних інвестицій! Бо людна також – храм. І від того, наскільки він буде довершеним та чистим, напряму залежить суспільне благополуччя. Шкода, що це усвідомлюють далеко не всі.

Створюючи  Благодійний Фонд сприяння ініціативам газети «День», його ініціатори  керувалися саме тим переконанням, що гуманітарні проекти «Дня» (підтвердження – потужне «Дерево» просвітницьких проектів), мають зацікавити меценатів.  І такі люди з’явилися. Хоча й не так багато, як очікувалося. Вони, на відміну від тих, хто обмежується словесними компліментами в бік газети, вкладають реальні кошти у видання нових книг історичної бібліотеки «Дня», підтримку Премії імені Джеймса Мейса, організацію Міжнародних фотовиставок, проведення акції «Розумного Великоднього кошика», Літньої школи журналістики, розповсюдження додаткового тиражу газети в прифронтових селах Донбасу…

В багатьох країнах вже зрозуміли важливість меценатства для розвитку суспільства.  Саме тому діють закони, які стимулюють благодійництво. Потреба таких законодавчих актів назріла й в Україні. Можна сказати, перезріла.

Наприкінці минулого року Благодійний фонд «Дня» організував  круглий стіл із обговорення цієї важливої теми. Конкретні пропозиції були спрямовані в зацікавлені державні інституції, які, на жаль, виявилися «не зацікавленими».   Від них (за винятком одного відомства)  навіть відповідей не надійшло. Певні напрацювання з цього питання є у Верховній Раді. Але до їх ухвалення в попереднього складу «руки не дійшли».

Віриться, що нова хвиля політиків не зігнорує питання меценатства й нарешті ухвалить довгоочікуваний закон.  І в цьому буде їхня  Благородна Дія.  

А поки, дорогі друзі, свіжа інформація  до благородної дії:  "ДЕНЬ ВДЯЧНОСТІ" таку назву має новий книжковий проект газети «День», до якого своєю посильною допомогою може долучитися кожен бажаючий: (БО «Фонд сприяння ініціативам газети «День»: р/р 26003395981 в ПАТ Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805, код ЄДРПОУ 38507221, вид платежу: благодійний внесок).

В цій унікальній книзі – розповіді про понад 30 персоналій із різних країн світу, які в різні часи робили Велике Добро для України.

Будьмо ж вдячними!    

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ