Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

До «Новачка» прирівняли перо

«05–11.03.2021»
11 березня, 2021 - 19:51

От уже збіглося, в Росії через недолугі спроби Роскомнагляду у покарання за видалення кремлівських фейків і відмову видалити інформацію про протести уповільнити Twitter з самого ранку середи перебої з інтернетом, а на Amazon якраз почалися продажі книжки «RT Deutsch Inside: медіа-армія Путіна в Німеччині « Даніеля Ланге. Книжки, що розповідає про те, що насправді являють собою російські так звані «ЗМІ». Перш ніж продовжити, хочеться подякувати «Bild» за розгорнуте інтерв’ю з автором і підтвердження його інформації з незалежних джерел. — Хороша журналістська робота, не те що якийсь там «Russia Today».

П’ять років з 2016-го і до 8 березня 2021 року Даніель Ланге пропрацював у німецькій філії «Russia Today» (RT DE), досконально вивчивши методи інформаційної війни, які Кремль веде проти його рідної Німеччини й усієї Європи. Утім, не лише для українських, це навіть для німецьких ЗМІ не новина. — Тут слід відзначити, «Russia Today» за «пропаганду і дезінформацію» вже і так у верхній частині списку підозрілих ЗМІ Федеральної служби захисту конституції Німеччини. Що саме ФРН є головною мішенню фейкових новин російського виробництва, наприклад, говориться в доповіді Європейської служби зовнішніх зв’язків, яка потрапила напередодні в руки журналістів «Der Spiegel». Однак головним предметом його інтерв’ю «Bild» стало не викриття однієї з численних фабрик російської дезінформації та пропаганди. Незадовго до звільнення Даніелю Ланге за дорученням його московських наймачів довелося (або пощастило, тут як з точки зору професійної удачі подивитися) стати співучасником дій, які навіть з найбільшою натяжкою не можна назвати журналістикою.

23 серпня минулого року, наступного дня після того як літак з Олексієм Навальним, який був отруєння в комі, сів у Берліні, керівництво RT De підключило Даніеля Ланге до розробки цієї теми. Утім, як зазначає журналіст і підтверджує ще один його колега, який поговорив з «Bild», одержувані ним завдання абсолютно не походили на підготовку репортажу, інтерв’ю або документального фільму. Для початку журналіста включили в секретну групу в телеграм, до якої крім нього входили тільки 3 людини з керівництва каналу плюс анонім, що залишився невідомим. — Усі доручення журналісту, і його звіти про виконану роботу, не довіряючи звичайній процедурі, передавалися суворо там. Що стосується самих завдань, почавши з відносно простого — зовнішнього спостереження за клінікою «Шаріте» і шпиталем Бундесверу (свого часу в Москві підозрювали, що Навальний перебуває саме там), вони ставали дедалі дивнішими.

Так, наприклад, Ланге доручили перевірити кілька маршрутів проникнення в клініку «Шаріте», в разі затримання представившись другом Юлії Навальної з організації «Cinema for peace». Після того як його за цим заняттям шість разів затримала охорона і поліція, в чаті сказали, що він тепер «засвічений», і переключили на інший проєкт — стеження за співробітниками Навального Марією Пєвчою та Леонідом Волковим. Причому, і в цьому випадку, про написання будь-яких статей або підготовку сюжетів не йшлося. — Усі дані спостереження зливалися у чат і йшли кудись у Москву. За словами Ланге, під «Шаріте» він працював не один. Там же, біля входу до клініки цілодобову відеотрансляцію на Москву вів фургончик дочірньої компанії «Russia Today Deutsch» — «Ruptly», якою, як і самою RT DE, керує подруга Маргарити Сімоньян Динара Токтосумова. Причому з десятків годин відео безпосередньо в новинні сюжети увійшло не більше хвилини.

Досить досвідчений, як кажуть, бувалий 46-річний журналіст, не з чуток знайомий з тим, що робота розвідника і журналіста-розслідувача багато в чому схожі, Даніель Ланге, за його словами, все одно дуже скоро відчув себе персонажем якогось шпигунського трилера. Вибір для у минулому солдата Бундесверу був однозначним — він зафіксував свої свідчення під присягою, надав як доказ скриншоти листування із завданнями і звітами, фотоматеріали плюс знайшлися як документи про його затримання, так і зняте поліцією відео. Знову-таки, його свідчення підтвердив інший співробітник RT DE Мануель Мадер. Далі більше, «Bild», розраховуючи на коментарі, ознайомив «Russia Today» зі статтею, і отримав відповідь: «RT DE не шпигує за паном Навальний — ви не знайдете жодного репортажу про це на нашому каналі». Питається, а чим займалися всі ці дні стільки ваших співробітників і ваші партнери під клінікою «Шаріте», якщо матеріалів їхньої роботи немає в жодному вашому сюжеті, в жодному репортажі?! (У цьому місці в соціальній мережі зазвичай ставлять смайл?).

Словом, пишуть, «Russia Today» подає на «Bild» до суду. Думаю, ми скоро дізнаємося, чи дадуть подальший хід правоохоронні органи ФРН показаннями Даніеля Ланге про шпигунство під прикриттям бейджиків російських «журналістів». — Питання дуже делікатне на тлі й без того різкого погіршення після отруєння Навального двосторонніх відносин, і, тим паче, напередодні парламентських виборів у Німеччині та майбутнього дуже болісного періоду зміни федерального канцлера. Одне лише навіть німцям тепер зрозуміло, не в одній Україні, а й у Європі російські ЗМІ не обмежуються поширенням брехні та пропаганди. Не образно кажучи, не в переносному, а в буквальному сенсі прислужуючи вбивцям і отруйникам з Кремля і Луб’янки, російські пропагандисти давно вже прирівняли своє перо до «Новачка».

Газета: 
Новини партнерів