У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

«Друге дихання» філософії в Україні

14 листопада, 2018 - 16:44

У міжнародний День філософії, 15 листопада, відбудеться «Конкурс філософських стартапів», перший у вітчизняній інтелектуальній історії захід, учасниками якого стануть самодіяльні філософські ініціативи, що останніми роками стали помітним соціальним явищем. Ідеться про автономні проекти публічної дії, які реалізуються не в академічному середовищі, спрямовані на здебільшого нефахову аудиторію та спеціалізуються на інтелектуально-просвітницькій тематиці. Згідно з Положенням про конкурс, філософським стартапом вважався «певний усталений формат (інституція, організація, спільнота, проект) публічної дії, спрямований на осягнення та/чи залучення філософських ідей, концепцій, текстів у процес розв’язання суспільно значущих задач та/чи процес особистого розвитку зацікавлених осіб. Ідеться про проекти, які розширюють поле і способи контактів непрофесійної публіки з надбанням та інтелектуальними пошуками філософської думки».

Деякі з цих проектів побудовані за бізнес-моделлю й існують упродовж кількох років. Уперше разом зберуться ті, хто офіційно «був ніким» і завжди покладався лише на свої сили, творці й керівники зазначених ініціатив.

Головною метою Конкурсу, безперечно, є привернення суспільної уваги до неакадемічної філософської діяльності як явища й утворення комунікативної спільноти керівників і активістів філософських стартапів. Організаторами Конкурсу стали Український філософський фонд, Інститут філософії НАН України, Академія публічного управління України, Соціологічний центр імені Н.В. Паніної.

Наявність великого числа таких ініціатив явно свідчить на користь тих, хто говорить про свого роду «філософський ренесанс», що відбувається в сучасній Україні. Всі проекти, представлені в конкурсній програмі є вельми цікавими, а деякі можна назвати просто фантастичними!

І, головне: оскільки висування на Конкурс здійснювалося методом самозаявки (подавачами були лідери й організатори проектів), представленими виявилися далеко не всі вітчизняні філософські стартапи! Дуже показово, що до підсумкової дискусії 15 листопада планують долучитися щонайменше три філософських стартапи, що з різних причин не взяли участі в самому Конкурсі!

І це радикально відрізняє теперішню ситуацію від тієї, що мала місце, наприклад, ще років п’ятнадцять тому: тоді філософія поставала в публічному просторі здебільшого через книжкові проекти, нині ж – через проекти, так би мовити, «прямої дії», які збирають свої стабільні аудиторії. І кількість цих проектів зростає!

Що ж, це по-своєму символічно: якщо на рівні академічних інституцій філософія, дякуючи нашим не надто продуманим реформам, зазнала нищівної поразки й поступово зникає з цього простору (відносна повільність процесу не повинна затьмарювати його неминучості, якщо теперішні тенденції збережуться), то в публічній площині маємо неймовірний сплеск ініціатив, акцій, осередків, проектів. Формується повноцінне суспільне середовище (не професійне!), для якого філософія виявляється чимось значущим.

Перед організаторами Конкурсу постало складне завдання вибору найкращих з дуже якісного переліку претендентів:

1.  Філософський альманах «Метанойя», Чернівці (проект починався 2010 року в Горлівці, подавач – Світлана Балінченко).

2. «Філософська лабораторія» (дискусійний клуб), Чернівці (подавач – Світлана Балінченко).

3. Міський філософський клуб «Позиція», Миколаїв (подавач –  Ігор Шпачинський).

4. «Позитивний сценарій перспективного розвитку України», «Спільний проект» – міждисциплінарна міжрегіональна група незалежних дослідників, Київ (подавач –  Олександр Тертичний).

5. Освітній проект «Школа Глядача», програма «Феноменологія простору», Одеса (Подавач – Ольга Барановська).

 6. Plato’s Cave, дискусійний клуб, Київ (подавачі – Засновник і організатор Plato’s Сave Руслан Мироненко, засновниця Art of Mind, адміністратор і головний редактор Plato’s Сave Ксенія Зборовська).

7. «Лікей», дискусійний клуб, Київ (Подавач – Катерина Демерза).

8.  Cafe philosophique Lviv, дискусійний клуб, Львів (подавачі –  Роман Оксенюк, Володимир Євтушенко. Роман Оксенюк).

9. «Магелановий човен», дискусійний клуб, Львів (подавач – Павло Бартусяк),

10. «Філософський форум», Черкаси (подавач –  Анжела Бойко).

11. Журнал «Про|странство», Одеса (подавач – Євгенія Селезньова).

12. «Семінар дослідників східних філософій» (подавачі – Завгородній Юрій, Стрелкова Анастасія).

13. Освітній проект «Intellectuarium», Одеса (подавач – Моцаренко Катерина).

З поданих проектів 4 представляють Київ, 3 Одесу, по 2 – Львів і Чернівці, по 1 – Миколаїв і Черкаси.

Підсумкові заходи Конкурсу відбудуться 15 листопада в Академії публічного управління (колишній Інститут підготовки кадрів державної служби зайнятості) за адресою: Київ, вул. Нововокзальна, буд. 17, ауд. 201. Початок о 12.00.

Передбачається провести:

1. Підбиття підсумків і процедуру нагородження призерів і лауреатів.

2. Круглий стіл «Публічна філософія: освітні та соціальні можливості».
Заплановано дискусію з таких питань:

- публічні форми існування філософії;

- межі елітарності й популярності: що таке повноцінна філософська
спільнота;

- українські філософські стартапи: осмислення явища;

- з якими проблемами стикаються українські філософські стартапи;

- майбутнє філософії в Україні: академічна й неакадемічна перспективи;

- ефекти самоорганізації й самодіяльні філософські ініціативи;

- горизонтальна взаємодія між філософськими осередками;

- співпраця між академічними і неакадемічними інституціями.

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments