Борітеся – поборете, Вам бог помагає! За вас правда, за вас сила І воля святая!
Тарас Шевченко, український поет, письменник, художник, громадський та політичний діяч

Геракл втомився

«21.10-03.11.2016»
3 листопада, 2016 - 17:26

От було б цікаво почути, що говорили жителі Еліди про свого царя і Геракла, коли із стаєнь Авгія хлюпнуло... назвемо тут це словом «вода». Втім, за останні дні ми вже чогось такого, ну, або дуже близько, наслухалися. М’яко кажучи, неприємно виглядає і пахне, ось тільки, може, не варто підходити до супутніх процесу ексцесів із міркою, якою можна оцінити лише його результат.

Ну так, поки десятки тисяч українців, і навіть Президент, хоч як це прикро буде комусь визнати, хто по копійці, а хто й десятками мільйонів збирають на армію, доларовий мультимільйонер Мураєв і десятки його колег-депутатів, зокрема й тих, що володіють нерухомістю в Києві та його престижних околицях, отримують астрономічні компенсації на житлі, намагаються одним депутатським задом влізти в десятки квартир і дорогих автомобілів. У когось Карпати, а у когось навіть Гімалаї готівкової валюти, колекції картин, ікони, мощі і цілі храми — в найбіднішій країні Європи це виглядає як золоті міста Ельдорадо посеред джунглів і первісних в самих пов’язках на стегнах племен.

Не можна сказати, що до сьогодні українці не знали, що депутати і вищі чиновники не бідують; знали навіть, хто з них доларовий мультимільйонер, а хто без префікса мульти-. Щодня з Майдану вирушають екскурсії до Межигір’я, та й підземними лабіринтами, повними скарбів, під особняками чиновників у нас нікого не здивуєш. Але ось, опубліковано е-декларації — і українці масово вдарилися хто в депресію, хто в паніку, а хтось уже почав збиратися на новий Майдан. Не те щоб задекларовано багато, ну що таке жалюгідний десяток мільярдів доларів на всіх — будь-який довільно взятий ряд крісел Державної думи з кишенькових грошей купить їх і знову продасть. Усі бачили маєтки, годинники, машини чиновників і депутатів, потішалися на сайті «Рагулі» несмаком багатих вбрань чиновницьких дружин...

Отже, що змінилося, чому винесений сьогодні на світло цей секрет Полішинеля викликав загальний шок? Невже ми чекали чогось іще? Найгіркіша правда краща за найсолодшу брехню, і викликом українцям насправді є не задекларовані багатства — їх походження тепер пильно вивчатиметься, а навпаки — нульова декларація Тимошенко або безглуздий жарт Мельничука про трильйон. Так, будучи розкритим, гнійник удвічі огидніший, але операція, як і подальше лікування, — це неприємна необхідність, єдиний спосіб вилікувати хворобу, що загрожує існуванню всього організму. І тепер, перш ніж відрізувати руку, чи не краще просто промити рану і навчитися надалі користуватися елементарними правилами гігієни?

Я розумію ще, коли з приводу депутатських мільйонів рефлексують ті, хто останні три роки віддає останнє — спершу на Майдан, потім для фронту. Але ж більшість найрішучіше налаштованих голосів чути від тих, хто не подав декларації, — хто крав і продовжує красти, не претендуючи на владні кабінети, або, як Тимошенко, просто збрехав у своїй декларації. Нехай стара «політична еліта», але у владу прийшло нове покоління політиків «від народу», «антикорупціонери» — і пари років не минуло, а вже дорогі подарунки від святого Миколая, безвідсоткові шестизначні у валюті кредити на престижну квартиру і ті самі святі очі — подивіться на них, на їхньому фоні я нічого не крав. Адже це не Лещенко сказав, так кожен українець виправдовує своє право судити.

«Україна не бідна, вона просто пограбована», — прокоментував Роман Скрипін е-декларації. Впізнали старий, звичний, комфортний комплекс жертви: Я бідний не тому що дурний, ледачий, злодійкуватий, а тому що мене пограбували? Саме так, виправдовуючи свою бідність, століттями тут громили і різали євреїв, у ХХ столітті двічі під корінь винищили «куркулів» — дбайливих господарів на селі. Саме так нам і сьогодні хочуть нав’язати соціальний конфлікт, із якого ніхто не вийде переможцем. Так, багатих стане менше, але в десятки, в сотні разів стане більше бідних і голодних, тому що стане ще працююча частина економіки, тому що з нею загине й Україна, як гинула у вогні соціальних бунтів уже не раз.

Що б зробили жителі Еліди, щоб удруге не довелося звати Геракла? Здається, найпопулярніший рецепт від нинішніх українців — це замінити коней у стайні Авгія якимись іншими, якщо не можна від них відмовитися зовсім. Тільки стайні засмічуються не через шкідливий характер тварин, а у зв’язку з природними законами і тому що ніхто за цими кіньми не прибирає. «Коні не винні» — вже пробачте мене за цю банальну цитату. Наша еліта така тому, що й ми з вами такі. Її смаки, її злочинні звички цілком відповідають стандартам суспільства, в якому ми живемо, стандартам, які і ми формуємо. Вони — це доведені до абсурду ми. І якщо не змінимося ми самі, скільки не міняй коней, раз по раз знадобиться черговий Геракл.

Мені сподобалася пропозиція секретаря Національної ради реформ Дмитра Шимківа, яка залишилась практично непоміченою: розповсюдити практику е-декларацій на всіх громадян України, як це вже багато років зроблено у Норвегії. Не лише політики, все суспільство повинно жити за одними законами, світло повинно однаково світити скрізь. Мало очистити стайню. Щоб історія не повторилася, вичистити раз і назавжди потрібно всю Еліду. Адже диво трапляється лише один раз. Геракл втомився, Геракл до нас знову не прийде.

Рубрика: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments