Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Із форуму з любов’ю! Некритичні записки не критика

24 вересня, 2018 - 16:50

Є в англійській мові гарне словосполучення, яким можна схарактеризувати багато кого – «advanced user». Інколи, українською його перекладають як «просунутий користувач» і тут магія втрачається. Ніяк слово «сунути» із розумним чи вмілим індивідуумом не узгоджується. Тому, краще назвемо – обізнаний користувач.

Обізнаний користувач – це якраз про мене, коли йдеться про Форум Видавців. Уже серйозну кількість років відвідувати найголовнішу книжкову подію року – наша традиція. Останні два з яких іще й у якості автора, за що безмежно вдячна Ларисі Івшиній та редакції «Дня». Зокрема, презентація їх видань у Дзеркальній Залі Палацу Потоцьких є для мене концентрованим прикладом того що треба, і як треба. Визнаю, я людина заангажована і залюблена у інтелектуальні продукти «Дня», але і Ви, напевне, теж, адже читаєте це якраз на однойменній сторінці.

Книга «Ave», присвячена сторіччю Гетьманату, підійде як давнім шанувальникам і знавцям Павла Скоропадського, так і тим, хто лише відкриває його для себе. У «Дня» взагалі є унікальне вміння навчати не повчаючи і органічно переконувати нас в невипадковості обраного шляху. Тексти, написані багатьма авторами – це теж можливість поглянути на історію під різними кутами зору, та й просто відчути інші акценти, голоси, деталі.

Форум видавців недаремно проводять восени. Прохолодні вечори, затяжні дощі і бажання тепліше закутатися якнайкраще супроводить читання. Знаю, і влітку на пляжі можна читати, але, погодьтеся, вдумливе читання значно краще виходить із чаєм, а не віялом, у руці.

Іще одне важливе спостереження – на Форумі домінує україномовна книга. Кілька років тому цікаві наукові видання, біографії і мемуари, дотепні календарі і нон-фікшен у більшості були російськомовні, або, що іще гірше, взагалі російські. Сьогодні ж, тисячі якісних українських перекладів потрапляють до тисяч російськомовних читачів, які лагідно і правильно українізуються. І сучасно. Серед цьогорічного Форуму, наприклад, нам дуже сподобався воркшоп із українським сомельє Богданом Павлюхом та презентація «Схиблених на вині» Б'янки Боскер від видавництва «Наш Формат». Цікаво, доступно і, головне, оптимістично - про вино, ціни і українські перспективи. Скажу відверто, список вин, бажаних до придбання, у мене значно зріс.

Ясна річ, Форум – це подія грандіозна. Сотні заходів, сотні авторів, інтелектуальні суперечки, фізична штовханина, гроші і кава, а понад тим усім – львівський дощ. Мій допис, аж ніяк не спроба описати усе, що відбувалося, бо це – неможливо. Це некритичні записки не критика і дві поради – купуйте книги і вино, осінь же ж!

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ