Нехай наповнить душу святе прагнення не задовольнятися посереднім, а стреміти до найвищого і з усіх сил намагатися його досягнути — адже можемо, коли захочемо!
Джованні Піко делла Мірандола, італійський мислитель та філософ епохи Відродження, представник раннього гуманізму

Коронавірус: наскільки захищені кримчани?

Експерт: влада окупантів почала реагувати запізніло
25 березня, 2020 - 19:00

Станом на 24 березня в Севастополі під наглядом лікарів з підозрою на коронавірус перебувало орієнтовно 200 людей. Крім Севастополя, в Криму, як поінформував на засіданні оперативного штабу з протидії поширенню вірусу російський «міністр охорони здоров’я Криму» Ігор Чемоданов, — під спостереженням перебувало 811 пацієнтів, із них в умовах стаціонару — 38 людей, причому серед них 33 особи мають вік старше 60 років, тобто перебувають в особливій групі ризику. Як стверджують «органи охорони здоров’я» та «органи влади» Криму, коронавірус підтверджений уже в семи пацієнтів, усі ці люди повернулися до Криму з-за кордону — із ОАЕ, Бельгії та Литви. Ще один пацієнт госпіталізований у Євпаторії, оскільки після повернення із Франції в нього з’явились симптоми хвороби. Загалом у Криму, за даними «міністра», щодня медики проводять не менше ніж 50 досліджень, таким чином уже проведено 1168 аналізів на коронавірус. Люди перебувають під постійним наглядом лікарів.

Разом з тим російська влада Криму намагається робити все для того, щоб картинка була привабливою. Насправді справи гірші. Як стверджують правозахисні організації, в Криму захворювання на коронавірус приховували до останнього. З огляду на це Прокуратура АРК змушена була заявити про відповідальність російської окупаційної влади за поширення епідемії на півострові.

«Під час боротьби із загрозою поширення коронавірусної інфекції COVID-19, — ідеться у заяві, — на тимчасово окупованій території АР Крим і в Севастополі Російська Федерація як держава-окупант повинна дотримуватися своїх зобов’язань відповідно до міжнародного права, зокрема тих, які передбачені статтею 55 Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 1949 року, статтями 11, 85 додаткового протоколу до Женевських конвенцій 1949 року». У відомстві зазначили, що Росія зараз має забезпечити населення півострова «медичними засобами, продовольчими товарами, а також надати відповідне медичне обслуговування без допущення будь-якої дискримінації за політичними поглядами, віросповіданням, расовими або етнічними ознаками».

Раніше з аналогічною заявою виступило Постійне представництво України при ООН, яке також відзначило відповідальність Росії за стан справ на тимчасово підконтрольній їй території Криму.

«Громадянам України в анексованому Криму необхідно надати підтримку під час пандемії», — написав на своїй фейсбук-сторінці народний депутат України Ахтем ЧИЙГОЗ. Він вважає, що російська влада докладає не досить зусиль для запобігання подальшому зараженню кримчан. Карантинні заходи, вжиті українським урядом, фактично не поширюються на тимчасово окуповані території. А в самому Криму політики багато говорять, але на практиці вони не змогли навіть виявити зараженого коронавірусом туриста, який їхав із Франції.

Вжиті на півострові заходи також не системні. Сергій Аксьонов перевів місцевих школярів на дистанційне навчання, але дитячі садки продовжують працювати. Російська влада Криму не змогла запобігти підвищенню цін на продукти, і деякі з них зросли на 40 — 50%. М’ясо, наприклад, подорожчало на 50, а подекуди й більше, рублів. А «міністр сільського господарства Криму» Андрій Рюмшин пропонує боротися з підвищеними цінами за допомогою ярмарків, і це на тлі вже чинної заборони масових заходів. Є випадки, коли маски продаються шахраями за 100 і більше рублів. Ціна антисептика, наприклад, виросла з 22 до 91 рубля, тобто в чотири рази. Як повідомив «голова уряду Криму» Юрій Гоцанюк, ціни на крупи, гречку, цукор, рис, вермішель і макарони також піднялися на 10 — 50%, а то й на 70%. Він пояснює це тим, що їх постачають не кримські підприємці, а бізнесмени із материка, і він не має важелів, щоб перешкодити їм наживатися на кримчанах. Гречку, наприклад, завозять аж із Алтаю. «Міністр охорони здоров’я» лише тепер рапортує, що знайшли, де закупити маски, але доки буде укладено контракт, доки відбудеться банківська оплата, доки їх завезуть, ще встигне постраждати не один кримчанин. Тому поки що виготовлення масок організували на базі швейних майстерень кримських театрів, а також задіяли потужності кримських в'язниць, і арештанти там тепер будуть шити маски замість рукавиць. Щоправда, якою буде якість цих виробів, поки ніхто не знає.

Ахтем Чийгоз пише, що Меджліс намагається «достукатися до кримчан. Мабуть, постійне перебування в зоні особливого ризику і російська пропаганда виробили у них легковажність, вони гадають, що це не торкнеться півострова. Залишається тільки переконувати, що легковажність смерті подібна, тим більше в ситуації, коли ми не можемо звідси їм допомогти»

На думку координаторки Кримської правозахисної групи Ольги СКРИПНИК, що її вона висловила в інтерв’ю сайту «Крим.Реалії», російська влада Криму приховує справжній масштаб зараження на півострові. «Коли говорити про заходи окупаційної влади, то вони почали діяти невчасно: перша реакція почалася після 16 березня, перші карантинні заходи ми зафіксували після 20 березня. Це пов'язано з тим, що окупаційна влада до останнього приховувала наявність коронавірусу в Криму, хоча він явно з'явився там набагато раніше, ніж вони визнали перший випадок. Зараження вже було в Краснодарському краї і могло безперешкодно перейти в Крим по мосту. Я вважаю, що масштаб зараження набагато більший, аніж зараз повідомляють їхні джерела».

Тим часом окупаційну владу Криму, як це було завжди в Росії, зовсім не цікавлять права людини: Сергій Аксьонов діє фактично єдиним способом, запроваджуючи дедалі більше нових обмежень для кримчан. На півострові уже заборонені всі масові, спортивні, публічні та інші заходи. Днями він дав розпорядження закрити всі кінотеатри, нічні клуби, ресторани. Він також вимагає запровадити кримінальну відповідальність за порушення режиму самоізоляції, а також за використання кримчанами українських електронних паспортів для поїздок за кордон. А ФСБ уже припинила пропуск до Криму всіх «іноземних громадян».

За таких умов потрапляє під велике питання доля майбутнього курортного сезону 2020 року. Влада налаштована оптимістично. Спікер «держради Криму» Владімір Константинов сподівається, що всі курорти світу будуть закриті і всі росіяни приїдуть у Крим. Натомість кримчани в соціальних мережах спростовують ці надії. Якщо в Криму все буде закрито і заборонено, то за чим тоді туди їхати?

Новини партнерів