Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Країна брехунів

«17-23.11.2017»
23 листопада, 2017 - 18:54

Росія — це країна, звернена в минуле, але при цьому неспроможна виносити з цього минулого щонайменший урок. Так, із часів СРСР путінський режим запозичив звичку повсюдно — з приводу й без — брехати, замість того, щоб проаналізувати, а до чого ця брехня може врешті-решт призвести. Адже, як у нинішній історії з викидом рутенію, вже Чорнобиль мав би їх навчити.

Утім, до такого маразму, певно, не доходили навіть за часів СРСР. 1986-го першотравнева демонстрація, велопробіг, заява міністра охорони здоров’я Анатолія Романенка про те, що від радіації допомагає регулярне миття рук... Але принаймні, що радіація безпечна, це навіть радянським пропагандистам на думку не могло спасти. «У Башкирії пройшов безпечний рутенієвий дощ» — повідомили всі ведучі російські ЗМІ, навіть не спромігшись узяти слово «безпечний» в лапки. «Рутеній в атмосфері над планетою має космічне походження» — ще одна «качка», запущена російськими ЗМІ, які й тут проявили патологічну схильність до чорного гумору, що  за цих обставин є крайньою мірою цинізму.

Коли на початку жовтня світові ЗМІ повідомили, що, на думку експертів, хмара радіоактивного ізотопу рутенію-106, який оповив планету в другій половині вересня, має російське походження, реакція російських офіційних осіб не змусила на себе чекати. І, в гірших традиціях СРСР, це було повне заперечення: «Наші лабораторії рутеній не зафіксували рутенію», «наші лабораторії зафіксували, але він зафіксований не лише в нас», «уся річ лише в тому, що у вас дуже гарні прилади», «інцидентів на підприємствах не сталося», «ми тут ні при чому», «історія з рутенієм має радше політичний підтекст», — і це при тому, що сучасні технології дають змогу встановити район викиду з точністю до сотень кілометрів.

Брехали всі: від журналістів, керівників підприємств — до чиновників, до того ж, не лише російських, а й включно з цілим заступником голови МАГАТЕ від Росії Михайлом Чудаковим. Адже це, ні багато ні мало, міжнародна організація, яка відповідає за ядерну безпеку в масштабах всієї Землі. Утім, щодо безпеки, у розпал скандалу, аби відвести підозри, в місті Озерську Челябінської області, де розташовано відповідальне за викид підприємство з утилізації радіоактивних відходів «Маяк», нашвидкуруч організували і провели науково-практичну конференцію «Зародження, розвиток і роль радіоекології в гарантуванні радіаційної безпеки природного середовища і людини». Мовляв, ось, погляньте, і у нас тут все у штатному режимі. Хоч дитячий фестиваль на відкритому повітрі не організували, і то добре. Як і слід було чекати, нікого з причетних до кампанії брехні і замовчання аварії на підприємстві журналістів та чиновників на цій конференції не було. Незважаючи на їхні запевняння про цілковиту безпечність рутенієвих дощів.

Західні експерти не заперечують: ідеться про вміст рутенію, що не становить безпосередньої небезпеки для людського організму. Враховуючи період розпаду трохи більш як рік, у всіх, окрім населення території, безпосередньо прилеглої до місця викиду, рутеній-106 просто не встигне накопичитися у м’язовій тканині в тій кількості, що становить загрозу для людини. Що ж до населення Челябінської області, екологічна ситуація там така, що рутеній становить для них найменшу з наявних проблем. Вивчити причини аварії, отримати міжнародну допомогу, спробувати усунути ці причини надалі — адже ці дії не завдали б щонайменшої шкоди репутації Росії як ядерної держави, чи не так? То що ж змусило російську владу брехати, що змусило її і тут погратися у Північну Корею чи СРСР?

Найімовірніше, це навіть не байдужість до доль росіян і всієї планети, це просто безумовний рефлекс, як у казці Вітауте Жилінскайте, за якою було відзнято один з мультфільмів мого дитинства «Замок брехунів», просто звичка брехати. Та тільки у руках хлопчиків-брехунів із цього замку, які попідростали, проте не усвідомлюють наслідків брехні, вже не морозиво з мила і надувні дивани, що лускають, а ядерні технології, що загрожують кожному жителеві Землі. Певно, настав час вносити правки до підручників з історії та хімії. Це не рутеній назвали на честь Росії, це Росія дістала свою радіоактивну назву як символ тієї загрози, яку вона несе всьому світові, та що там світові, навіть сама собі.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments