Які ж несвоєчасні рішення можновладців... Коли вони за що-небудь, нарешті, після довгих сумнівів вирішують взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, український державний, політичний і громадський діяч, останній гетьман України

Навіщо Ользі Скабєєвій потрібен Олег Кашин?

Сьогодні проста брехня не справляється з інформаційним обслуговуванням Кремля
20 червня, 2019 - 19:42
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Міжнародна слідча група на чолі з прокурором Нідерландів Фредом Вестербеке 19.06.2019 оприлюднила попереднє звинувачення в загибелі малазійського літака МН17, збитого 2014 року. Безпосередньо в загибелі трьох сотень людей звинувачуються четверо. Глава «армії ДНР» Ігор Гіркін (псевдонім «Стрєлков»), генерал-майор російської армії у відставці Сергій Дубінський (псевдонім «Хмурий»), підполковник російської армії у відставці Олег Пулатов (псевдонім «Гюрза», у соцмережах «Святий Сталін») і громадянин України Леонід Харченко (псевдонім «Кріт»). Усі вони в момент трагедії були на керівних посадах в армії терористів «ДНР», і міжнародна слідча група має докази їхньої причетності до транспортування й використання установки «Бук», що й знищила літак МН17.

Засідання Міжнародного суду в Гаазі призначено на 9.03.2020, і до цього, поза сумнівом, у слідчої групи з’являться й інші обвинувачені. Швидше за все, це будуть люди, які мають безпосередній стосунок до нинішнього керівництва Росії.

Кремль, певна річ, не визнає нічого з того, що повідомив прокурор Нідерландів, а інформаційна обслуга Кремля завалила росіян повідомленнями про те, що все міжнародне розслідування — один суцільний фейк. Росіянам усе це бубоніння про те, що «вивсебрешете», що триває п’ять років, трохи наскучило своєю одноманітністю. Потрібна драматургія, якась інтрига, якийсь новий, несподіваний учасник постановочних шоу, який побавив би публіку несподіваним поглядом на трагедію. При цьому важливо, щоб він формально був на боці Заходу й України, а реально лив би воду на кремлівський млин.

Такою людиною став Олег Кашин, журналіст, у минулому учасник мітингів протесту 2011—2012 років, що обирався до Координаційної ради опозиції (щоправда, не брав участі в жодному його засіданні). 2016 року виїхав до Лондона, а 2018-го раптом почав брати участь у ток-шоу «60 хвилин» на «Росії-1» і як коментатор — на держканалі «Росія-24».

Кашин — вельми професійний троль і небезталанний провокатор. Його підтримка Кремля з несподіваного боку «людини з Лондона», якого ведучі старанно відрекомендовують як «ліберала» й «опозиціонера», можливо, для когось має виглядати переконливіше, ніж пряма «лобова» підтримка відвертих кремлівських холуїв, про яких до того, як вони виголосили перше слово, відомо, що вони скажуть. Участь Олега Кашина і його завжди вкрай «оригінальна» позиція вносять елемент несподіванки до ток-шоу й, за задумом організаторів, мають привернути до програми додаткову увагу, підвищити її рейтинг.

Спочатку в обговоренні доповіді Фреда Вестербека намітилося звичне «лобове» протистояння. Російські «експерти» з групи інформаційної обслуги називали доповідь прокурора Нідерландів фейком, депутат Держдуми Костянтин Затулін оголосив, що якщо літак збили над територією України, отже, Україна й винна. За цією логікою всі злочини, які скоїли гітлерівці на окупованих територіях, на совісті їхніх жертв, тобто країн, що зазнали окупації.

Вадим Трюхан, який традиційно представляє на всіх російських ток-шоу позицію України, цілком резонно запитав, чому, якщо Росія не збивала «Боїнг», вона на Раді Безпеки ООН голосувала проти створення міжнародного трибуналу з розслідування цієї трагедії. Виразної відповіді на це запитання у Кремля немає, але замилювати його за кілька років уже навчилися посиланнями на те, що «на кожен літак, що впав, міжнародних трибуналів не напасешся». Звучить тупо й цинічно, але в студіях російських ток-шоу працює.

І ось це рутинне й смутне протистояння нікому в студії не потрібної правди й абсолютно незграбної брехні порушив Олег Кашин. «Я як російський патріот у захваті від цього розслідування!» — вигукнув Кашин, чим одразу привернув увагу. Коли запанувала тиша, Кашин продовжив: «Я вважаю, що Росії корисно це розслідування визнати!» У цей момент з боку кремлівської обслуги почався глухий гомін і вигуки протесту. Тут треба зауважити, що роль Кашина цілком позначена його місцем розташування в студії «60 хвилин», де з одного боку завжди стоять три захисники позиції Кремля — в цьому випадку це були депутат Затулін, «політолог» Платошкін і «політолог» Корнілов, а з другого боку — ті, хто їм опонує. У цій програмі це: польський журналіст Якуб Корейба, українець Вадим Трюхан і Олег Кашин.

І ось Олег Кашин почав пояснювати, чому Росія має визнати результати міжнародного розслідування. «Я в захваті від цього компромісу — звалити все на Стрєлкова, який буде щасливий, якщо його звинуватять у тому, що він збив «Боїнг», — заявив Кашин. І продовжив: «От якби там звучали серйозні прізвища, це було б погано».

Професійний троль і провокатор Олег Кашин живе у світі постправди, де жодної істини не існує, а є лише гра слів і переливи іскристих фраз. Для нього абсолютно байдуже, хто вбив три сотні ні в чому не винних людей. Важливо лише довести обговорення трагедії до абсурду, позбавити сенсу саму розмова про чиюсь провину. Уся справа, виявляється, в тому, як Росії вивернутися з цієї ситуації з найменшими втратами. Позиція провокатора й «постправдиста» Кашина, природно, викликала обурення тих, хто звик відстоювати позицію Кремля за допомогою прямої брехні. Від їхнього імені виступив «політолог» Ніколай Платошкін, який дав справжню відповідь Кашину. «Ми самі знайдемо й покараємо, тих, хто збив «Боїнг»! І не треба нам договорняків!» — кинув в обличчя Кашину «політолог» Платошкін.

Ще «оригінальнішу» позицію зайняв Олег Кашин, коли почали обговорювати нинішню ситуацію на Донбасі. Приводом для обговорення стало висловлювання колишнього посла США в Україні, який відвідав лінію фронту з боку ВСУ і зазначив, що на іншій стороні розташовані російські війська. Тут-таки в атаку кинувся «політолог» Платошкін, який закричав, що «Херсту треба пам’ятати, що де Червона Армія — там перемога!» На доказ чого «політолог» Платошкін спробував заспівати куплет пісні: «От тайги до британских морей Красная Армия всех сильней». Усім пощастило, що «політолог» Платошкін обмежився лише одним куплетом, оскільки співак з нього приблизно такий самий, як і політолог.

Зате Олег Кашин і тут виявився на висоті. Оскільки сконструював таку позицію, з якої спочатку ніхто нічого зрозуміти не зміг. «У нас є всі підстави говорити, що «нас там є», — з хитрою посмішкою виголосив Кашин. Після чого його посмішка стала ще хитрішою, й Кашин продовжив: «Але зараз усе це не має значення, оскільки нас там зараз немає, і все не змінюється вже роками. А головне питання: чому ми 2014 року не приєднали Донбас? І тоді б усе вже закінчилося й люди б не гинули».

Ідея приєднати Донбас виявилася для всіх представників «лобової» кремлівської обслуги настільки привабливою, що ніхто не зміг заперечити. А Кашин радісно почав розвивати свою чудову ідею. «Чому ми не приєднали Донбас? — вимогливо повторив він. — Ну, покричали б і заспокоїлися, як із Кримом».

Оскільки професійний троль і провокатор Олег Кашин живе у світі постправди, для нього абсолютно байдуже, як його слова співвідносяться з реальністю. Судячи з усього, він і в існування реальності не дуже вірить. Тому для нього не існує справжніх наслідків реалізації ідеї спроби приєднання Донбасу до Росії. Йому безглуздо говорити про масштаби тієї крові, що в цьому випадку проллється як з українського, так і з російського боку. Оскільки у світі постправди немає жодного майбутнього. Є лише мить, у яку Кашин, який сам себе називає «гуру», виголошує блискучі фрази. Учора ці фрази подобалися ліберальній тусовці, сьогодні — Кремлю.

Сьогодні проста брехня не справляється з інформаційним обслуговуванням Кремля. Тому на допомогу їй прийшла постправда. Саме тому на державне телебачення покликали Олега Кашина, якому абсолютно байдуже, чию сторону захищати. Адже істини для таких, як він, не існує. Так само, як і сорому й совісті. 

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ