Справжня велич полягає в тому, щоб панувати над собою.
Жан де Лафонтен, французький поет і письменник

Пам'яті мужньої людини Сергія Мохнаткіна

30 травня, 2020 - 21:11

28 травня, на 67 році життя, помер Сергій Євгенович Мохнаткін, російський правозахисник і в'язень совісті. Його ім'я набуло всеросійську популярність 31 грудня 2009 року, коли пенсіонер був затриманий під час акції, організованої Едуардом Лимоновим на Тріумфальній площі Москви на захист 31-ї статті Конституції РФ, яка гарантує свободу зібрань. Мохнаткін заступився за жінку похилого віку, яку грубо затримувала поліція. Після цього його самого затримали. Причому на цій акції Сергій Євгенович опинився випадково. Його звинуватили в побитті співробітника 2-го оперативного полку міліції і засудили на 2 роки 6 місяців ув'язнення в колонії загального режиму.

Перебуваючи в колонії, Мохнаткін активно відстоював свої права і права інших ув'язнених, за що неодноразово піддавався репресіям. Російські правозахисники і опозиціонери визнали його політичним в'язнем. Перший термін Мохнаткін відбував покарання у виправній колонії № 4 у Тверській області, в Торжку. У його секції площею близько 50 кв. м перебувало 34 засуджених. А за роботу замість належних 2100 рублів на місяць він отримував лише 500. 19 листопада 2011 року Мохнаткін оголосив голодування і написав звернення до начальника колонії, в прокуратуру і до суду з вимогою скасувати незаконні догани і оформити з ним трудовий договір на повну ставку. Однак на наступний день Мохнаткіна перевели на 15 діб в штрафний ізолятор, мотивувавши це фіктивним рапортом про те, що засуджений неправильно заправив своє ліжко. Незламний в'язень продовжував протестувати, аж доти як 23 квітня 2012 року його помилував президент Дмитро Медведєв. Для цього Мохнаткіну довелося написати прохання про помилування, але свою провину він так і не визнав. Вийшовши з в'язниці, Сергій Євгенович став експертом руху «За права людини». У грудні 2012 року Московська Гельсінкська група вручила Сергію Мохнаткіну премію «За мужність, проявлену в захисті прав людини», а в березні 2013 року він брав участь в серії одиночних пікетів за звільнення учасниць Pussy Riot Марії Альохіної і Надії Толоконникової. Але на волі Мохнаткін пробув недовго.

31 грудня 2013 року Сергій Євгенович, вже як спецкор газети «За права людини», був затриманий співробітниками поліції на Тріумфальній площі під час акції «Стратегії-31» на захист свободи зібрань і побитий у відділенні поліції. Потім за рішенням Тверського районного суду він був заарештований на два місяці як підозрюваний за статтею «Застосування насильства відносно представника влади». 10 грудня 2014 року Тверський суд Москви засудив Мохнаткіна до 4,5 роки позбавлення волі в колонії суворого режиму. На цей раз він відбував термін в набагато більш суворій колонії - в ВК-4 міста Котласа. У березні 2016 року Мохнаткін був побитий і отримав перелом кількох хребців після відмови від етапування в СІЗО за те, що він допустив нецензурні висловлювання на адресу начальника колонії (стаття 319 «Образа представника влади»).

Сергій Євгенович згадував: «Мене закинули ... як мішок з кістками, в «автозак», перевезли в СІЗО. Там відмовилися надавати медичну допомогу, викликати швидку. Я кричав: "Зробіть рентген, щоб не було - симулянт або не симулянт". Його зробили значно пізніше. Спробували, в тому числі судмедексперт, приховати дату перелому і обставини". У червні 2016 року суд Котласа продовжив термін ув'язнення на 11 місяців за образу представників влади. Проте, Сергій Євгенович і в ув'язненні продовжував правозахисну діяльність. В Котласкому суді було зареєстровано 17 цивільних справ, в яких Мохнаткін виступав позивачем від свого імені і від імені інших ув'язнених. 20 березня 2017 року він був засуджений до двох з половиною років позбавлення волі за звинуваченням в дезорганізації роботи колонії, коли Сергій Євгенович нібито чинив опір охоронцям і вдарив одного з них під час перевезення в СІЗО, і за образу представника влади. За словами Мохнаткіна, «зламаний хребет не став індульгенцією для того, щоб мене не «мочили» знову. в ВК-21, куди мене перевели, - селище Ікса Плесецького району - до мене неодноразово прикладали руки і ноги».

У грудні 2018-го Сергій Мохнаткін вийшов на волю, але проти нього, аж до самої смерті, продовжували розслідувати дві кримінальні справи. Одну - про чергову дезорганізацію роботи колонії - було порушено в 2018 році через те, що він відмовився їхати до суду з тюремної лікарні без постанови про призначення засідання і чинив опір співробітникам колонії, які потягли його силою. Другу порушили в тому ж році - за статтею 297 «Неповага до суду» - за те, що на засіданні з адміністративного нагляду Сергій Євгенович назвав суддів негідниками і мерзотниками. Очевидно, тільки смертельна хвороба запобігла черговому ув'язненню Мохнаткіна.

Ось що писала його дружина Анна Кречетова у Фейсбук напередодні смерті чоловіка: «Зараз Сергій харчується через зонд. Гастродуоденіт був у нього давно, здається, ще з дитинства. А незабаром після другого арешту розвинулася виразка 12-палої кишки. Я зустрічала в деяких меддокументах, що вона у нього є, але сам Сергій про неї ніколи нічого не говорив. Може, боявся, що йому взагалі нічого не дозволятимуть? Я і так щось не дозволяла. А тут на тлі ПОН, дисфункції органів малого таза через захворювання хребта, ще навесні, відбулось ось це все». Мохнаткін вмирав як мученик. Дружина свідчила: «Тиждень тому (в кінці листопада. - Б. С.) у нього абсолютно відмовили ноги. Він лежить на одному боці. Перевернути його на інший бік або на спину немає можливості, тому що страшні болі. Навіть знеболюючі не допомагають».

Не можна сказати, що до смерті безпосередньо привела та травма хребта, отримана під час перевезення в СІЗО. Швидше смерть Сергія Євгеновича стала наслідком всіх тих побиттів і тортур в період ув'язнення. Так чи інакше, думаю, на практиці десятки співробітників МВС і ФСВП сприяли його смерті. Так вийшло, що Мохнаткін помер в день, коли журналістів і правозахисників масово затримували за пікети протесту. Думаю, якби здоров'я дозволило, Сергій Євгенович був би разом з ними.

Як сказав письменник Віктор Шендерович про смерть Мохнаткіна, «його вбивали багато років, і його вбили». А Ігор Яковенко так прокоментував його смерть: «Дивовижний праведник Мохнаткін загинув, а ці мерзоти радіють життю. В цьому є щось дуже несправедливе...» Сергій Євгенович Мохнаткін в боротьбі за громадянські права не щадив ні своє здоров'я, ні життя. Система намагалася зламати його, але змогла тільки вбити. Світла йому пам'ять!

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ