Демократія - це коли два вовки і ягня голосують щодо обіднього меню. Свобода - це коли добре озброєнне ягня оспорює результат такого голосування
Бенджамін Франклін, один із засновників США, політичний діяч, дипломат, вчений, письменник, журналіст, видавець, масон

Реквієм за мрією: вибір професії

6 вересня, 2017 - 12:27

Страх опинитися на узбіччі суспільства, страх бути відкинутим, тобто стадний інстинкт, змушує батьків та дітей нині обирати престижні (грошовиті) професії – юриста, медика чи іноземного філолога. На вершині піраміди – міжнародні відносини. Відповідну освіту можуть отримати лише люди зі статками. Тим часом дефіцит людського капіталу в Україні зашкалює при величезній масі безробітних, бо працедавці знають правдиву ціну вищої освіти і ставлять вимоги, часом завищені, а часом справедливі. Непотизмом просякли всі посади в сфері освіти, економіки, права, культури, охорони здоров’я, бо корумповані структури не дозволять себе зруйнувати фахівцями з незаплямованою репутацію. Батьки ведуть своїх дітей на забій, цілковито не готових протистояти Системі.

У 16-17 років дитина не може усвідомити власного покликання, а якщо й усвідомлює, то не вміє його відстояти і йде, куди є бюджетне місце. Якби молоді люди потрапляли у коледжі чи виші, де доводиться навчатися, звідки відраховують ледачих і карають за плагіат, де, звісно, викладачі не беруть хабарів, а дають знання, бажаючих отримати диплом було б значно менше. Якби випускники шкіл не квапились зі вступом, а спробували заробити собі на навчання, чи йшли до війська, вони б зробили той вибір, за яким ніколи б не шкодували. Мені пішло три роки на будівництво, колгосп і завод, перш ніж я обрала собі професію українського філолога (не вчителя), яка мені здається зараз однією з найпотрібніших. Все, чого мені бракувало в радянському університеті, я отримала завдяки самоосвіті. Хай це не гарантує мені гідної оплати моєї праці, проте дає відчуття того, що я ніколи не була баластом на шиї суспільства і чинила опір Системі. Навіть якщо дитина йде зі шкільної лави на студентську, вона повинна бодай трохи пізнати життя: працювати на канікулах, самостійно навчатись, соціалізуватись, і знати, що зуміє протистояти спокусам і тиску. В юності нас часто принижують, розбивають нам серце, але все так не буде. Чимшвидше ми станемо самостійними, тим менше нас вважатимуть нікчемами.

Існує лише дві вимоги до професіонала: добре знати свою роботу і любити людей, для яких ти працюєш. Мені дуже сподобався молодий сантехнік, який викладався повністю, щоб якісно і вчасно зробити роботу. Він не мав вищої освіти, але був чудово вихований, делікатний і чесний. Я бачу який щасливий і задоволений мій сусід, що працює автомеханіком, бо батьки поважали його вибір. Це справді щаслива родина, яка не женеться за наживою і не шукає легких грошей. Такі люди є сіллю землі. Я знаю дівчину, яка активно брала участь у Майдані. Вона єдина у школі не брала хабарів і протистояла обуреному колективу. Її мати з гордістю про це розповідала.

Програміст – дуже популярний фах, але для тих, хто постійно розвивається і стежить за новими технологіями. Випадкові люди туди не потрапляють і їхнім працедавцям не важливий диплом, а вміння.

Для інших, хто правдою і неправдою здобули дипломи, і працюють не за фахом, звучить реквієм за мрією. Їм не принесли на тарілочці те, що вони собі вимріяли: гроші і успіх. Тут і негайно. Ідея «сродної» праці від Григорія Сковороди мала би стати наріжним каменем творення модерної української нації, бо лише ті, хто опирається на досвід і вміння, здобуті працею, мають почуття гідності і по-справжньому вільні та мобільні. Сам Григорій Сковорода був таким. Він вів мандрівне життя, але не порожнє. Його творчість, його персона були унікальні свого часу на теренах, де процвітали рабство і корупція. Лікар з 16 століття Парацельс вважав, що не книги, а практика роблять з лікаря фахівця. Юний Ян Щасний Гербурт не пиячив у Інгольштадському університеті, як його кузени, а працював у бібліотеці. Він став визначним політиком, дисидентом, оратором і письменником, а вони – ніким. Життя піддає таких людей жорстоким випробуванням, але вони ніколи не тужать за ситим неправедним життям і змінюють світ. Завдяки їм все ще існує людство.

Страх не лише робить нас невидимими та нікчемними, а й обмежує, спотворює картину світу, і що найгірше – передається дітям.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments