Інколи здається, що історія нічого не вчить. Але це не так. Вона таки вчить — якщо в цієї вчительки життя НАВЧАЮТЬСЯ
Володимир Панченко, український літературний критик, літературознавець, письменник

Росія в своїх снах про Україну

У Кремлі мріють про слабкого президента, слабку владу, і як наслідок — воцаріння жаданих Хаосу і Розколу...
11 квітня, 2019 - 19:42
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1998 р.

Письменник Євген Гришковець 10.04.2019 опублікував текст, у якому він повідомив, що йому, письменникові Євгену Гришківцю, наснилося, як Зеленський став президентом України, а він, письменник Гришковець, написав йому листа. У цьому листі, що наснився, письменник Гришковець просить «президента України Володимира Зеленського» скасувати заборону на в’їзд до України «російським діячам науки, мистецтва і культури, список яких поданий на українському сайті «Миротворець». І далі письменник Гришковець повідомляє, що «відмова від заборони на в’їзд російських діячів культури і науки сприймуть з радістю і натхненням як у Росії, так і в Україні», скаржиться, що «багато громадян України... почуваються осиротілими і відірваними від тих культурних подій, які відбуваються в Росії». Після чого письменник Гришковець дивується: «Громадяни Росії, і я зокрема, як законослухняний громадянин своєї держави, відвідуємо Крим, не порушуючи законів Російської Федерації, і тому ми не бачимо і не розуміємо, чому це може викликати таку жорстку реакцію України». Кінець цитати.

Мимоволі виникає  гіпотеза, що цей текст письменник Гришковець писав теж уві сні, тобто не при тямі. Інакше важко пояснити, яким чином доросла людина відмовляється розуміти, що той факт, що він не порушував законів РФ, жодним чином не скасовує порушення ним українського законодавства, що його він вчиненив за незаконного в’їзду до Криму.

Навіщо письменник Гришковець написав і опублікував цей дивний текст? Аби реально допустити кримнашистів в Україну? Виключено. По-перше, тому, що сам Гришковець багато разів писав про те, як безповоротно Україна втрачена для Росії і для нього особисто. Тобто він чудово розуміє неможливість того, з чим звертається до «президента Зеленського». Друге. Якщо на мить уявити собі, що Гришковець справді хотів цим листом домогтися чогось реального, дата публікації була б іншою. У будь-якому разі після 21 квітня.

Письменник Гришковець зовсім не ідіот і не одноклітинний. Це людина, яка має рефлексією. І він чудово знає, як до нього ставиться переважна більшість громадян України. Після його «есею» про засилля фашистів в Україні, яке довго і виразно читав Микита Міхалков у своєму «Бесогоне», щодо цього жодних сумнівів бути не може, і в Гришківця їх точно немає. Можна зайти на його сторінку у «Фейсбуці» і прочитати відгуки. «Путінська підстилка», «рідкісний москальский...» — там усе більш нецензурне, але сенс цілком однозначний.

Лист Гришковця — один із тисяч проявів державної політики РФ щодо виборів президента України. На чолі Росії стоять люди із психологією карних злочинців. Вони діють у руслі кримінальної субкультури, вільно висловлюються на злодійському арго і добре знають сенс дієслів «законтачити», «зашкварити» і «парафінити», що позначають у їхньому світі спосіб публічно зганьбити опонента шляхом демонстрації його контактів із представниками «недоторканних» груп, наприклад, із пасивними геями. Саме цим і займається сьогодні російський телевізор та інші підрозділи російських інформаційних військ щодо Зеленського.

У програмі «МЕМ» на українському телеканалі «Прямий» цю ж версію появи листа Гришківця висловив Євген Кисельов, який із свого попереднього життя добре знає звичаї російської верхівки. Бурхливі похвали Дмитра Кисельова на адресу Зеленського, на думку Євгена Кисельова, є не що інше, як спроба «задушити людину в своїх обіймах», а причину появи листа Гришківця Євген Кисельов вбачає в тому, що Гришківцю зателефонував «такий собі Сурков». Єдине, з чим важко погодитися у висновках Євгена Кисельова, то це в тому, що для Кремля є прийнятним Порошенко, «тому що вони знають, як працювати з усіма українськими політиками», і неприйнятним Зеленський, оскільки він новий і «мешканці» Кремля не знають, чого від нього чекати. Господар Кремля і його обслуга ненавидять Порошенка цілком щиро і несамовито. Тому не варто підозрювати їх у тому, що вони агітують за чинного Президента України. Мета — скомпрометувати заздалегідь найбільш імовірного переможця — а таким вважають Зеленського, — запямувати його своєю підтримкою, знизити його рейтинг, аби в Україні був слабкий президент, слабка влада, і, як наслідок, запанували бажаний Хаос і Розкол.

Саме така, слабка Україна, на теренах якої панують справжні путінські ставленики, брати-близнюки, Розкол і Хаос, сниться путінському режимові, й ці сни постійно показує російський телевізор.

У програмі «Вечер» Володимир Соловйов і його ляльки стомлено і рутинно ненавиділи і поливали брудом Порошенка, але не забували «пнути» й Зеленського. Соловйову дуже не сподобалися перші 10 рішень Зеленського на посаді президента, що їх оприлюднив його штаб. Вважаю, аби сподобатися Соловйову, кандидат у Президенти України має заявити, що ставить за мету привести Україну «в рідну гавань», тобто домогтися входження України в Росію. Особливе обурення Соловйова викликало те, що Зеленський назвав терористів «ДНР» і «ЛНР» — терористами, образив Медведчука, пообіцявши вивести його з переговорного процесу щодо Донбасу, а як ймовірного члена свого майбутнього кабінету міністрів назвав екс-прокурора США Марту Борщ і екс-голову антикорупційного управління Румунії Лауру Ковеші.

«Дві особи — іноземці! Це — непристойно!» — за цих слів Соловйов зобразив на своєму обличчі так багато почуттів, ображених Зеленським, що деякі з них не вмістилися на обличчі Соловйова і перемістилися на обличчя Якова Кедмі. Цей ізраїльський «громадський діяч» теж одразу ж образився і запитав: «Від кого звільнили Одесу?» Соловйов, який миттю зрозумів ідею Кедмі, одразу ж відгукнувся: «Від румунів». І тут Кедмі урочисто відгукнувся: «А звідки ця пані, яку хочуть ввести?!»

Сумніваюся, що Яків Кедмі хворіє на параною. Вважаю, що він удає із себе параноїка, у затьмареній свідомості якого можливе запрошення до уряду відомого фахівця з боротьби з корупцією є відновленням румунської окупації, оскільки ця Лаура Ковеші родом із Румунії. У цій логіці німецьке походження Германа Грефа означає гітлерівський контроль над кредитно-фінансовою системою РФ, а та обставина, що Голда Мєїр і Бен-Гуріон народилися на теренах Російської імперії, означає, що Ізраїль спочатку був під окупацією Росії.

Якщо судити з російських медіа, то путінська Росія спить важким сном і в цьому сні бачить свій жах: Україну. Сни ці дедалі химерніші, а люди, які їх описують, видаються дедалі більш дивними й неадекватними. З нових особистостей, які з’явилися в телевізорі останнім часом, варто звернути увагу на «українського політолога» Олександра Семченка, який повідомив, що Зеленський і Порошенко обидва ставлять за мету «зруйнувати країну і знищити населення». Звідки йому це стало відомо, «український політолог» Семченко не уточнив, проте розповів, що Порошенко скоро «запровадить воєнний стан і влаштує репресії».

Крізь тяжкий сон до путінської Росії, зануреної в телевізійні марення про Україну, майже не доходять вісті про мир і про саму Росію, про «сміттєві протести», до яких долучилися вже десятки тисяч росіян, про те, що в Судані повалили, нарешті, диктатора, якого підтримував Путін, про те, що Лукашенко, з яким у Путіна нібито «союзна держава», мало не матом криє свого «союзника», мовляв, Росія «знахабніла» і «відповідає злом на добро».

Кошмарні сни мають неприємну особливість: поринувши в такий сон, людина геть безпорадна і ніяк не може з нього вибратися. Путінська Росія приречена перебувати у кошмарному сні про Україну. Єдина можливість вийти з цього кошмару — перестати бути путінською, тобто перестати бути імперією.

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ