Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Україна vs Росiя: 2:0

Російський телевізор не зрадив своїй традиції не висвітлювати те, що відбувається в реальності, а створювати свою реальність, паралельну
12 вересня, 2019 - 17:39
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

В останні дні відбулося декілька подій, що внесли певні уточнення у стосунки між Україною та Росією. Ні, війну ці події не зупинять, і Крим Україні не повернуть. Принаймні відразу. Але уточнення важливі.

Подія перша. Велика палата Європейського суду з прав людини в середу, 11 вересня, провела слухання у справі «Україна проти Росії», де, зокрема, йдеться про порушення прав людини на анексованому півострові. Мова про порушення майже всіх статей Конвенції щодо захисту прав людини і засадничих свобод. Позов проти Росії було подано Україною 2014 року. Київ звинувачує Москву в порушенні права на життя, на заборону тортур, на свободу і особисту недоторканість, свободу думки, права на захист власності, освіту та інших статей Конвенції. Російську владу звинувачують у вбивстві українських військових, переслідуванні кримських татар, незаконній видачі російського громадянства жителям півострова, викраданні та перешкоджанні роботи ЗМІ. Рішення ЄСПЛ поки немає, але уявити, що суд стане на сторону Росії, досить важко.

Подія друга. Європейський суд підтримав Польщу в позові щодо газопроводу Opal, сухопутній гілці «Північного потоку» і відмінив рішення Єврокомісії про надання Газпрому повного доступу до його потужностей. Це рішення не дозволить російській компанії відмовитися від транзиту через Україну з 2020 року. І хоча формально позов подала Польща, одним з головних бенефіціарів цього судового рішення стала Україна.

Російський телевізор не зрадив своїй традиції не освітлювати те, що відбувається в реальності, а створювати свою реальність, паралельну. Володимир Соловйов у своїй програмі «Вечер» від 11.09.2019 посеред чергової розповіді про те, як все жахливо в Україні, раптом обвів присутніх здивованим поглядом і запитав: «Незрозуміло, що відбувається в ЄСПЛ?». І уточнив питання: «Навіщо продовжувати опиратися в порошенківських проявах?». У тій реальності, яку створює російський телевізор, це не Україна звернулася до ЄСПЛ у зв’язку з окупацією Криму, а злий фашист Порошенко. І тому, оскільки Порошенко вже не президент, позов має бути відкликано.

У ситуації, яка склалася в Україні після виборів, російський телевізор дещо втратив орієнтири. В інформаційних бійців виявилися збиті приціли, а під нову диспозицію ворога Кремль ніяк не видасть адекватну тактику. Те, що треба продовжувати інформаційне знищення Петра Порошенка, це зрозуміло. Але ж він тепер в Україні не головний. А щодо головного, тобто президента Володимира Зеленського, повної ясності немає. Тому інформаційні гармати продовжують гатити по старих цілях, а заразом і по нових. На всяк випадок.

У програмі «60 минут» від 11.09.2019, саме того дня, коли ЄСПЛ почав слухання щодо порушень прав людини в окупованому Росією Криму, ведучі і «експерти» весело сміялися з того, що Петро Порошенко брав участь у блокуванні трибуни Верховної Ради. Депутат Держдуми від «Справедливой России» Олег Нілов вирішив із цього приводу дошкульно зауважити. Набрав повітря і видав: «Коли Порошенка півроку не показуватимуть по українському телебаченню, він прийде як експерт у програму «60 минут» і тут йому дадуть слово».

Коли путінізм згине і його досліджуватимуть як історичне явище, особливе місце в цих дослідженнях посяде дивний гумор путінських чиновників і депутатів. Ця специфічна особливість буде валятися в брудній калюжі й іржати, показуючи пальцем на людей, які намагаються перебратися через сусідню калюжу.

Український політолог Гордій Бєлов цілком резонно відповів на «жарт» депутата Олега Нілова, запитавши, чому б його партії, яка заявляє про себе як опозиція, не заблокувати трибуну Державної думи під час проходження закону про підвищення пенсій. На що ведучий Попов обурено закричав: «Це ж не дозволило б прийняти потрібні людям закони?» Мабуть, ведучий Попов мав на увазі черговий пакет заборонних і репресивних законів, прийнятих Держдумою.

Але головним інформаційним приводом програми «60 минут» стала фотографія, на якій змальована зустріч президента Зеленського, голови його адміністрації та прем’єра уряду України з олігархом Ігорем Коломойським. Оскільки жодної інформації про зміст цієї зустрічі ні у кого в студії «60 минут» не було, то мешканці телевізора стали фантазувати. Спочатку Ольга Скабєєва звернула увагу на те, що учасники зустрічі сидять не за протоколом, оскільки праворуч від президента мав, на її думку сидіти прем’єр України Олексій Гончарук, а там сидів голова адміністрації, який нижче Гончарука за статусом... Коли розпався Радянський Союз, Ользі Скабєєвій було 7 років. Але, мабуть, радянські традиції визначати статус політика за місцем стояння на Мавзолеї вона увібрала з материнським молоком.

Тим часом ворожіння на фотографії продовжив колишній депутат Верховної Ради Олександр Ковтуненко, який став запевняти, що Коломойський залишився винен «Студії 95-й квартал» $14 мільйонів і на фотографії змальовано той момент, коли Ігор Валерійович приніс борг. Колишній депутат Верховної Ради Ковтуненко належить до тієї ж категорії «українців за викликом», що й «зірка» російського В’ячеслав Ковтун. Їх запрошують спеціально, аби вони несли повну ахінею і російський обиватель міг насолодитися власною розумовою перевагою над «безглуздими українцями». Сказавши чергову дурість про $14 мільйонів, Олександр Ковтуненко своє завдання виконав і до кінця передачі особливої активності не виявляв.

Натомість «політолог» Сергій Марков відчув свій зоряний час і практично не закривав рота. «Вони там, на Україні, нічого не розуміють, треба їм пояснити», — почав «політолог» Сергій Марков. І роз’яснив, нарешті, ту саму фотографію: «Американці дозволили Зеленському зустрічатися з Коломойським». «Американці там були під столом», — тут же здогадалася Скабєєва. — «Вони там брешуть, вони там завжди брешуть!» — закричав «політолог» Сергій Марков і тут же навіщось накинувся на українців, які мирно стоять у студії, з криками: «Ви повинні повалити хунту і завоювати владу!»

Оскільки ні Гордій Бєлов, ні Олександр Ковтуненко не виявили щонайменшої готовності скидати хунту, ведучий Попов вирішив запитати в них щодо рішення Європейського суду, яке не дозволить Газпрому відмовитися від транзиту газу через Україну. «У вас 3% ВВП від транзиту газу! За що ви їх отримуєте?!» — обурено кричав ведучий Попов на українського політолога Гордія Бєлова. «Ми охороняємо трубу», — збентежено відповів Бєлов. «Охоронці — найбільш грошова професія!» — пожартував Попов. Бєлов міг би, звичайно, відповісти Попову, що ті 60% російського експорту, а також 20% ВВП Росії і 45% доходів російського бюджету, які Росія отримує від газу і нафти, теж є певною мірою дарунком природи, а не результатом напруженої праці і творчості всього російського народу. Але ведучі «60 минут» вже стали фантазувати на тему відповіді Європі за рішення її суду. Всі ідеї крутилися довкола відмови постачати газ до Європи. «Європейці замерзнуть», — злорадно пообіцяла Скабєєва. «Європейцям охолодити мізки — корисно!» — радісно відповів «політолог» Сергій Марков. У студії «60 минут» не знайшлося людини, яка б пояснила «політологові» Маркову та іншим експертам, що в світі є й інші виробники газу, окрім Росії, а ось у разі, якщо російський газ втратить європейський ринок, то Кремлю можливо доведеться відмовитися від годування натовпу нероб, що мешкають у телевізорі і виробляють дурниці в індустріальних масштабах. А оскільки маркови нічого іншого не вміють, їх можуть чекати важкі часи.

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ