Борітеся – поборете, Вам бог помагає! За вас правда, за вас сила І воля святая!
Тарас Шевченко, український поет, письменник, художник, громадський та політичний діяч

Війна з Шевченком

6 березня, 2018 - 11:44

Можна вкрасти і здати бронзове погруддя Шевченка на металобрухт, можна облити постамент червоною фарбою, можна 70 років займатися словоблуддям, цензуруючи Шевченка, а потім 25 років ліпити з нього міфотворця і пияка – українці все одно вважатимуть його пророком,месією і духовним лідером,бо все це лише примітивні акти вандалізму. Культ Шевченка існує у формі слів,образів, ритму, що живуть в кожному українці, який ще не згубив остаточно свою душу. Саме вони є ознакою нашої національної ідентичності,бо зрослися з нашою мовою. І з тими тисячами скромних пам’ятників поету, які ставили українці власним коштом, щоб мати територію свободи.

На початку лютого у Вінниці стався не  акт вандалізму, а терористичний акт.  Вперше у світі знесли пам’ятник Шевченку, кошти на який збирали люди,тобто уже вдруге,бо попереднє погруддя прибрали з Театрального майдану і занесли на подвір’я однієї зі шкіл. Знесли вночі, потай, і на тому ж постаменті приліпили Дерево свободи, яке невідомо чому присвятили Небесній сотні, хоч для цього існує меморіальний комплекс. Так закінчилася боротьба за Шевченка, яка тривала від початку 2000-их.Вінницька влада дала обітницю не допустити встановлення пам’ятника в центрі і врешті зіграла на посттравматичних почуттях громадян. Ми б усього цього не знали, якби громада роками не збирала підписів і не боролась за встановлення пам’ятника, а влада вперто не ігнорувала її вимоги. Тому що влада у Вінниці завжди одна й та сама. Вона погодилася навіть на пам’ятник Петлюрі, тільки б не Шевченко. І саме цей акт, який вона може виправдовувати скільки завгодно, залучивши навіть ліберальних естетів, слід вважати терористичним, спрямованим проти всієї України. І водночас -  це початок кінця влади, і не лише місцевого розливу.  Подібний акт вчинив попередній президент, коли на самому початку своєї каденції вирішив відсвяткувати 200-ліття Кобзаря разом з президентом Росії і збирався побудувати на канівських горах вертолітний майданчик. 9 березня 2014 року  ювілей поета відзначали на Майдані, де ще відчувався запах крові Небесної сотні. Без Януковича.

Мабуть,Сталін, Хрущов і Брежнєв щось знали, тому не чіпали Шевченка. Протести вони могли придушити, однак не чіпали. А у Вінниці крім купки активістів ніхто й не протестував. Може, вони також інтуїтивно знали, що настане кінець і цієї влади,яка нічого не зробила, щоб врятувати Вінницю від тотального зросійщення. Не слід забувати також, що Вінниця була епіцентром національно-визвольних змагань 1918-1920 років, що, незважаючи на величезні втрати, тут зародилась нова українська еліта, яка збереглась в Західній Україні та діаспорі й виховала покоління патріотів,без яких ми б не мали зараз власної держави.

Всі роки Незалежності Кремль контролює гуманітарний сектор в Україні. Не тому, що влада вважає ці сфери неважливими. Навпаки – вона ставить на чільні посади українофобів або безхребетних істот, які симулюють новітній патріотизм Єдіной страни.  Їхня роль – не допустити національного відродження, тримати в голоді і в холоді вчених і митців, принижувати їх ринком і конкуренцією. З Шевченком вони роблять те саме. Навіть якщо знищити українську мову, ще тисячі років будуть жити сакральні тексти «Кобзаря»,як проіснували колись шумерські гімни після спершу шумерсько-аккадської двомовності, яку змінила аккадська мова. Але народу вже не буде.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments