Істина - пробний камінь самої себе та брехні.
Бенедикт Спіноза, нідерландський філософ, науковець, політичний та релігійний мислитель

Змаг «Доброволець» або 100 км у лютий мороз

2 березня, 2018 - 17:35

Волинські ліси, прадавні містичні території, зберегли свій норов до сьогодні. Всупереч мисливству і лісництву, жорстокому видобутку бурштину вони і досі керують життям великої громади людей, які самі, можливо, про це і не здогадуються. Багата історія і не менш щедра природа переплелися в єдину матерію, що творить особливий світ волинян. І якщо вам хочеться відчути його на повну, тоді саме час дізнатися про екстремальний туристичний змаг* «Доброволець». За більш ніж десятиліття існування, організатори «Доброволцю» максимально розвинули туристичну та краєзнавчу складову пригодницького маршруту, поєднавши приємне з корисним і природне з історичним. Від 2015 року змагання присвячені вшануванню пам’яті полеглих героїв Революції Гідності з 35 сотні Самообороно Майдану «Волинська Січ», які також були учасниками змагань.

В цей непростий та героїчний час боротьби за власну державу «Доброволець» набув особливого значення. Пробігаючи нелегкі маршрути, долаючи непрохідні волинські ліси та болота, відвідуючи історичні контрольні пункти учасники згадують молодих хлопців та дівчат, які в різний історичний час боролися за можливість вільно жити на своїй землі.

Учасникам пропонується обрати категорію проходження маршруту - понад 20, 40 або 80 кілометрів. Вибрану дистанцію потрібно подолати за 24 години та сфотографуватися у контрольних пунктах, про які хочеться розповісти детальніше.

Терен** змагу охоплює ряд територій природно-заповідного фонду, значна частина яких входить до складу Цуманської Пущі. Археологічні знахідки біля сіл Берестяне та Липно свідчать, що перші тутешні поселення сягають бронзового віку. У VII-VIII територія належала древлянам, потому її підкорили київські князі і з ХІІ столітті через Пущу проходив великий торговий шлях із Києва до Польщі. Під час усім відомого з’їзду європейських монархів у Луцьку 1429 року, саме цуманські ліси стали головними «постачальниками» дичини для королів. Опис їх бенкету, страви із оленів, зубрів, тетеруків - займають у літописах значно більше місця, ніж прийняті тоді політичні рішення.

Терен змагань проходить через село Городище де на залишках старослов’янського валу ростуть три велетенські дуби віком 800 років. Цілком ймовірно, це залишки священного гаю, які були в пошані у наших предків. Зовсім поруч, в урочищі Божетарня також знаходяться залишки язичницького капища.

З середини XVI століття територія нинішнього «Добровольця» перейшла у власність магнатського роду Радзивілів, а містечко Олика, відоме своїм палацом та двома прекрасними костелами, на багато століть перетворилося на важливий культурний центр Волині.

У Першу світову війну одна з основних ділянок славнозвісного Бруслівського або Луцького прориву проходила через Цуманську Пущу.

Розбудова перших осередків українського націоналістичного підпілля також розпочалася на території змагу «Доброволець» наприкінці 20-тих років XX століття. Під час збройної боротьби УПА на цих землях діяли відомі провідники - Іван Климів (грудень 1940-липень 1941), Микола Козак (1946-1948), Василь Галаса (1948-1950). У 1943 році Цуманські ліси та околиці входили до складу повстанської міні-держави - Колківської республіки, що повноцінно функціонувала майже півроку.

Іще одним, пам’ятним контрольним пунктом змагань є єврейське містечко Трохимбрід, точніше ліс і поле, що лишилися на його місці після спалення нацистами у 1942 році. В гетто Трохимброду знищили близько 5 тисяч євреїв, частині допомогли врятуватися жителі сусіднього села Клубочин за що відразу і поплатилися стратою всіх жителів.

Природна та краєзнавча складова змагань «Доброволець» роблять переможцем кожного учасника - нові знання і збережена пам’ять про минулі події дарують відчуття цілісності, а можливість пройтися стежками героїв - додають сил і гордості за країну. Наступного року, плануючи свої зимові вихідні, подумайте і про «Доброволець» або не чекайте так довго і завітайте у містичні Волинські лісі уже найближчим часом, сотні оленів і двадцятка зубрів, тисячолітні дуби і товстезні сосни, давньоруські городища і упівські криївки - справжні #українські_прекрасності зовсім поруч.

Авторка висловлює вдячність як за змаг, так і за надану інформацію організаторам – ГО «Національний альянс», Ірині Гладун, Юлії Грищук, Юлії Грицюк, Юлії Сливінській, Павлу Савчуку, Павлу Данильчуку, Тарасу Сиротюку, Олегу Гетуну, Богдану Бальбузі, Олександру Гучу та Сергію Мерчуку.

*Змаг - те ж, що й змагання, автентичний таборовий варіант.

**Терен - територія, місцевість.

Фото Романа Сардака та Дмитра Помяновського

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments