Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

У Волинському національному університеті імені Лесі Українки презентовано Повне академічне зібрання творів великої поетеси у 14 томах

1 березня, 2021 - 21:33
Фото: chytanka.com.ua

Грандіозний проєкт, який повернув українцям Лесю Українку в слові, написаному нею, а не спотвореному потім цензурою і правками, було втілено саме у Волинському національному університеті імені Лесі Українки. В інтерв’ю газеті «День» (22 жовтня 2020 року) Юрій ГРОМИК, кандидат філологічних наук, професор, проректор з навчальної роботи та рекрутації Волинського національного університету імені Лесі Українки, говорив, що для науковців, які готували повне видання творів, було «принципово важливо повернути Україні справжню Лесю Українку». І видання стало апогеєм сучасного дослідження творчості нашої славетної землячки.

«Наша спроба створити повне зібрання творів Лесі Українки – це фактично шоста спроба і кожна із цих спроб – це була справа певного покоління людей, про яких нині обмаль інформації. Виходячи з міркувань вдячності, ми мусимо добрим словом згадати тих людей, які часто за дуже непростих обставин піднімали тексти написані Лесею "на гора", коментували їх, хоча були обмежені певною ідеологією та засобами, адже вони не мали таких інформаційних можливостей, які маємо сьогодні ми. Наш колектив науковців мав велику розкіш – ми працювали із електронними копіями автографів і це значно полегшувало нашу роботу», – говорить Юрій Громик.

У день 150-річного ювілею Лесі Українки ректор університету Анатолій Цьось, проректор з навчальної роботи та рекрутації Юрій Громик, в.о. директора Науково-дослідного інституту Лесі Українки Сергій Романов та завідувачка Музею Лесі Українки Тетяна Данилюк-Терещук побували в Українському інституті книги в Києві. Члени волинської делегації побачили своє 14-томне дітище у друкованому вигляді, поспілкувалися з видавцями. І привезли на Волинь Повне академічне видання творів Лесі Українки.

Презентацію модерував Юрій Громик.  Він відзначив, що 14-томне видання – це шоста спроба в Україні підготувати повне зібрання творів Лесі Українки. Перед цим було видання ще у сімдесятих роках минулого століття, але воно містило, як каже Юрій Громик, не всі тексти Лесі Українки, чимало з них було скорочено, вилучено певні фрагменти – якісь із політичних міркувань, якісь через недогляд упорядників. «Окрім того, за останні десятиліття творчість Лесі Українки суттєво переосмислено, відновлено ті тексти, які друкувалися на початку ХХ століття, а потім їх жодного разу не включали у видання. Відкрито й перетлумачено факти біографії письменниці, опубліковано спогади сучасників, знайдено нові геніальні речі, а в бібліотеках та архівах – її листи, які впродовж багатьох десятиліть не були доступні широкому науковому загалу. Усе це свідчило про те, що Україна мала гостру потребу в новому повному академічному зібранні творів Лесі Українки. І ми, науковці Волинського національного університету разом з колегами з інших закладів вищої освіти маємо велику втіху і гордість від того, що були долучені до цього проєкту», – відзначив Юрій Громик.

Від Волинського національного університету імені Лесі Українки над  підготовкою Повного академічного зібрання творів Лесі Українки працювали філологи Юрій Громик, Tетяна Данилюк, Олена Кицан-Пашук, Надія Колошук, Тереза Левчук, Олена Маланій, Марія Моклиця, Антоніна Радько, Сергій Романов, Лариса Семенюк, Вікторія Сірук, Вікторія Соколова, Віктор Яручик. А ще – колеги з факультету іноземної філології університету: Оксана Бєлих, Ірина Біскуб, Людмила Бондарук. Колосальну роботу виконали представники академічних і музейних установ та інших закладів вищої освіти: Віра Агеєва, Олександра Вісич, Світлана Кирилюк, Світлана Кочерга, Олена Огнєва, Ольга Полюхович, Валентина Прокіп, Раїса Тхорух, Елеонора Соловей, Максим Стріха, Ірина Щукіна.

На презентації виступила і доктор філологічних наук, професор, народний депутат Ірина Констанкевич, значною мірою завдяки їй видання побачило світ.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ