В Європі на генетичному рівні виникає спонтанна любов до народу, що повстав на захист своєї свободи.
Оксана Пахльовська, українська письменниця, культуролог, професор Римського університету «Ла Сап'єнца», доктор філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Збільшення потоку туристів у Прип’ять потребує перегляду норм радіаційної безпеки

2 листопада, 2019 - 17:38
Фото з архіву "Дня"

Збільшення потоку туристів у Зоні відчуження потребує перегляду норм безпеки відвідування та посилення контролю за туристичними організаціями.

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на композитора Володимира Савіна, автора проекту PRIPYAT Pianos. Протягом 7 років він 25 разів відвідав місто-привид для створення унікальної бази звуків піаніно з Прип'яті. Крім того, два роки поспіль він допомагав організовувати акції пам'яті покинутому місту енергетиків.

"З одного боку, це чудово, що після серіалу така увага. Але з іншого боку, місто не готове до цього. Більш того, воно і не потребує такої кількості туристів. Принаймні, до того моменту, поки там не будуть проведені заходи для безпечного перебування. Ми говоримо про місце, яке є зосередженням радіоактивних відходів. а радіоактивні відходи, по-хорошому, бетонують і захоронюють, а не показують туристам. І деякі недобросовісні туроператори абсолютно цього не враховують, просто збільшуючи потік туристів ", - сказав Савін.

На його думку, збільшення потоку туристів вимагає перегляду правил радіаційної безпеки і посилення контролю за гідами, які водять групи, так як туроператори стали допускати відвідування заборонених для цього локацій: градирні третьої черги ЧАЕС, заводу "Юпітер" тощо.

"Крім того, що місто розсипається і становить фізичну небезпеку, у Прип'яті основну небезпеку, насправді, становить пил. Місто саме по собі візуально досить "чисте", нові викиди не утворюються. Але уявімо типовий день в місті, коли там за добу проходить тисяча-дві туристів. Майданчики навколо ДК "Енергетик", біля колеса огляду і атракціону з машинками досить радіоактивні самі по собі. Фон асфальту може місцями досягати 4 мкЗв / год (при нормі 0,1-0,3 мкЗв/год.). Через відсутність контролю люди торкаються колеса, обертають гойдалки, сідають в машинки і піднімають величезну кількість пилу. Тому при такій кількості туристів потрібно одне важливе доповнення, яке раніше не було потрібно - марлева пов'язка. Щоб люди просто не вдихали цей пил ", - сказав Савін.

Він також упевнений, що доцільним є обмеження групи до 10 осіб.

"Ознайомчі візити краще здійснювати групами не більше 10 осіб у супроводі з професіоналами, а не аматорами, які наспіх навчаються туроператорами. Стандартні методи дозконтролю в ЧЗВ неефективні для ситуацій, в яких відвідувач вирішить взяти з собою знайдений там сувенір. Людина не асоціює це з небезпекою, оскільки туристичні компанії просувають ідею туризму в ЧЗВ як абсолютно безпечне заняття. Вони запевняють, що водять людей безпечними маршрутами - але це не відповідає дійсності, оскільки основні визначні пам'ятки в місті не найчистіші, а рівні радіації на рівні грудей відрізняються від рівнів на висоті підошви взуття ", - додав співрозмовник.

Як повідомлялося, вчора Державне агентство з управління зоною відчуження відзвітувало про позначці в 100 тис. Туристів за цей рік, яка була досягнута в жовтні 2019 року.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ