Складно підвести людину до розуміння якогось явища, коли її платня залежить від нерозуміння цього явища.
Ептон Білл Сінклер, американський письменник, журналіст

У Сімферополі відкрилась виставка, присвячена вишивальниці Вірі Роїк

4 жовтня, 2013 - 13:02
Фото Тетяни АВДАШКОВОЇ
Вишитий портрет В.Роїк. Автор Ю.Савка
Вадим Роїк, син В.Роїк

«Завдання вишивки як однієї з форм культури – популяризувати українські традиції», - зазначив майстер вишивки Юрій Савка, який приїхав у Крим з Луцька, щоб відвідати виставку, присвячену вишивальниці Вірі Роїк та 200-річчю з народження Тараса Шевченка. «Ми дуже пишаємося тим, що зв’язки між Волинню і Кримом стають сильнішими», - додав гість. Цього разу зв’язки «вимальовані» у «Волинських узорах» - тонких роботах Оксани Пузняк і її родини.

Вишивальниця з Волині Оксана Пузняк привезла на півострів багаті традиції свого краю: вишивку, що виконана у старовинній техніці «занизування», а також вишивку бісером у техніці, яку майстриня створила сама. Відвідувачі виставки можуть побачити сорочки, рушники, виключно традиційні національні костюми, а також костюми достатньо сучасні, але з традиційними елементами. Майже усі вироби є обрядовими. Від поганої енергетики виставку та її гостей оберігають ляльки-травниці та ляльки-мотанки. «Травниці» містять у собі оберегові трави Полісся, а в «мотанках» основою є каркас із лляної соломи. Майстриня зазначила, що ляльки виконані за всіма правилами, що дозволяють зберегти оберегові функції виробу, та обіцяла навчити всіх охочих на майстер-класі.

«Щоб популяризувати українську культуру, треба показувати прекрасне, причому різноманітне, щоб кожен обрав для себе те, що йому подобається: чи то рушник, чи то костюм, чи якісь витвори, які прикрасять домівку, чи якісь прикраси – чим більше буде таких виробів ручної роботи, тим більше людей знайдуть для себе щось. У хаті, наприклад, можна повісити оберіг, він повинен бути у коридорі чи у першій кімнаті. Оберегом може бути дідух, лялька-мотанка, лялька-травниця. Зараз цьому приділяється дуже багато уваги», - розповіла Оксана Пузняк.

Особливий смисл має й те, що виставка присвячена видатній вишивальниці Вірі Роїк: «Віру Сергіївну я знала особисто і прихиляюся перед її культурою, творчістю, тому вирішила присвятити виставку саме їй», - зазначила Оксана Пузняк. До речі, Юрій Савка на виставці теж невипадково: саме він є автором вишитого портрету видатної майстрині та Героя України: «Віра Сергіївна зародила в мені набагато глибше розуміння вишивки, ніж просто техніка чи естетика, вона дала мені зрозуміти, що вишивка може бути духовною, ідейною і повинна мати вищу мету. У 1998 році я почав створювати вишиті портрети історичних особистостей. Портрет вишити просто, але створити – ні. На одну роботу мені потрібно десь місяць-півтора, але спочатку її потрібно намалювати. З фотографії я роблю схему: прибираю зайві деталі, бо для вишивки потрібна лаконічність», - розповів Юрій Савка біля портрету Віри Роїк, який було подаровано майстрині на честь її 95-річчя.

«Я вважаю, що кожна виставка повинна давати результат: глядач, подивившись на цю красу, повинен поставити собі запитання: громадянином якої країни він є?  - і подумати про Україну», - сказав Юрій Савка. Для патріотично-філософських роздумів виставка буде відкрита до 13 жовтня в Етнографічному музеї Сімферополя, а потім відправиться до глядачів на Волині та Рівненщині. На вишитий портрет Віри Роїк можна подивитись у музеї української вишивки, що знаходиться поруч із Етнографічним музеєм.

Тетяна АВДАШКОВА, Сімферополь

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ