У Чернівцях відкрили пам’ятник в’язням місцевого гетто
Милуючись європейською архітектурою середмістя Чернівців, туристи досі гадки не мали, що у роки війни тут було гетто. На початку жовтня 1941 року його створила окупаційна влада, обнісши парканом із колючим дротом мікрорайон сучасної вулиці Сагайдачного (колишня Єврейська). У холоді та відчаї в’зні гетто жили по 5-8 сімей в одній квартирі, адже сюди зігнали не лише все єврейське населення Чернівців, але й мешканців єврейської національності з області: за різними оцінками, 50-80 тисяч осіб. Протягом 1941-1942 років у товарних вагонах їх вивезли в концтабори Трансністрії, де більшість із них знайшли свою смерть.
Ці гіркі події пригадали сьогодні на мітингу-реквіємі, присвяченому відкриттю на місці гетто пам’ятника. У ньому взяли участь представники єврейської громади та багато небайдужих чернівчан, працівники Посольства Ізраїлю в Україні, Генеральний консул Румунії у Чернівцях, представники влади, гості з інших міст та з-за кордону. "Відкритий у Чернівцях меморіал – це не тільки пам’ять, а й нагадування новим поколінням про те, щоб наше страшне драматичне минуле ніколи більше не повторилося", - наголосив колишній в’язень Шаргородського гетто, голова Всеукраїнської асоціації колишніх в’язнів гетто та нацистських концтаборів Борис Забарко.
За словами ініціатора проекту, голови благодійної організації "Мірьям" Іллі Хочя, дід якого також не повернувся з концтабору Трансністрії, кошти на спорудження пам’ятника збирали всім миром. "Вшановуємо сьогодні не тільки чернівчан, а всі шість мільйонів жертв Голокосту. Зважаючи, що довкола цих подій у державі розгорнулася полеміка, з’ясовують, хто правий, а хто – винний, маємо перегорнути цю сумну сторінку історії, простягнути один одному руку і рухатися далі, разом будувати нову незалежну Україну". Він також зауважив, що наступним кроком вшанування пам’яті загиблих стане створення у Чернівцях музею історії Голокосту. "Будемо просити представників Посольства держави Ізраїль, щоб він став філіалом музею Яд ва Шем", - додав І. Хочь.
Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці, фото автора