Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, публіцист, громадський діяч

У Львові демонструють "3-D" годинник XIX століття

8 лютого, 2018 - 21:19
Фото Романа БАЛУКА

Раритету, що його експонують у Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (проспект Свободи, 15), – понад 160 років. Про це «Дню» розповів завідувач сектору експозиції Андрій Колотай. І додав, що годинник, водночас – об'ємну картину з рухомими деталями створювали два майстри – відомий французький годинникар П'єр Марті та, найімовірніше, народний умілець, котрий із підручних матеріалів, з картону та паперу, і виготовив сюжет, а це – романтичний пейзаж (швейцарський каньйон) на тлі міста, і в цій картинці пливе корабель, містом прогулюються люди, тече вода, крутиться вітряк…  «Отаке умовне 3-D XIX століття», – говорить науковець. І принагідно зазначає, що годинник, вмонтований у вежу, заводили окремо, а механізм, що рухав деталі пейзажу, – накручували окремо (корбою). 

Інформацію про автора часоміру музейникам надали минулого року кваліфіковані реставратори Сергій Скородзієвський та Ігор Якубовський, котрі побачили на годиннику клеймо майстра П'єра Марті. То ж встановили дату виготовлення дзиґаря  – 1854 рік.

«Такий годинник, такого розміру, масштабу і з таким  механізмом – єдиний в Україні», – хвалиться Андрій Колотай. Також розповідає, що, судячи з матеріалів, з котрих виготовлений годинник, він точно не призначався для королівської знаті – «розрахований на простий загал, для середньої верстви населення».

А спонукало до реставрації експонату передусім те, що він дуже подобався дітям, котрі реагували на нього, як на завмерлу в часі казку.

Тепер пра-пра-прадідусь-хронометр, як і 160 років тому, працює. І його запускають-накручують для маленьких відвідувачів.

Атракція триває 13 хвилин.

І справді варто подивитися на те, як тішаться, спостерігаючи за живою картинкою, малі знавці ґаджетів, котрих, здається, вже важко чимось здивувати.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Романа БАЛУКА.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

Новини партнерів

Loading...