Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Розроблена львів'янами портативна сонячна електростанція отримала "Оскара" серед винаходів

8 квітня, 2013 - 16:44
Фото з сайту fakty.ua

Наукові співробітники Національного університету «Львівська політехніка» створили гнучку гібридну систему з сонячної батареї, суперконденсатора й електронного блоку, яка не має аналогів у світі. По суті, вони звели усі складові в єдину автономну систему енергозабезпечення.

Цей винахід, поруч з розробками НАСА, один із найвпливовіших технічних експертів - американський журнал «Наука і дослідження» (R & D Magazine) - зарахував до 100 найкращих розробок світу, що відповідає «Оскару» серед винахідників!

"Гібридна система схожа на листковий пиріг: зверху сонячні батареї, а під ними суперконденсатор", - розповів у інтерв'ю «Фактам» один із розробників, доктор фізико-математичних наук, професор кафедри фізики Львівської політехніки Григорій Ільчук.

За словами вченого, така "сонячна електростанція" гнеться, кріпиться до чого завгодно. При цьому система ефективніша і значно дешевша від закордонних негнучких аналогів, набагато легша, «бере» навіть розсіяне світло, а також екологічно безпечніша.

Як повідомляє пан Ільчук, сфера застосування - величезна. Наприклад, освітить та обігріє туристичну палатку, забезпечить енергією побутові прилади. Прикріплена до сумки, зарядить мобільний телефон...

Інший розробник, професор Віктор Токарєв, розповів, як з'явився цей винахід на світ: "До мого колишнього учня, який працює в одному американському НДІ, звернулися співробітники Тайванського текстильного науково-дослідного інституту з пропозицією розпочати роботи в сфері акумуляторів сонячної енергії для перетворення її в електричну. Вимога - гнучкість та ефективність конструкції. У США цим не займалися, порадили звернутися до Львівської політехніки. Замовники спочатку скептично поставилися до цієї пропозиції: «Там розгул криміналу, хаос! Та й що може запропонувати економічно відстала країна?» Проте, повагавшись, на контакт з нами вийшли".

"Я почав займатися суперконденсаторами спільно з членом-кореспондентом НАНУ Корнієм Товстюком ще в 1992 році, а через рік для проведення розробок зареєстрував у Львові ТОВ «Ацер», в активі якого тепер патенти в Україні та за кордоном, співпраця з компаніями США, Японії, Німеччини. Однак думка зробити суперконденсатори гнучкими ніколи в голову не приходила, - розповів третій учасник проекту, кандидат фізико-математичних наук Ігор Чернілевський. - Подумали - можемо! А потім здивувалися: навіщо? Тайванські текстильники пояснили: «Ми робимо новий вид одягу - "енергетичний" текстиль». Відмінна ідея!
Нами був проведений колосальний обсяг роботи... Ставлення до нас змінилося лише після інноваційного форуму в Тайвані. Наш суперконденсатор, представлений тайванської стороною, мав приголомшливий успіх. Всі дивувалися: «Як, це розробила Україна?» Після чого співробітництво стало ще більш щільним...".

Ігор Чернілевський розповів, що дружина пошила йому сумку, а на неї пришила суперконденсатор. З цією сумкою вчений відвідав у Львові виставку електроенергетичного обладнання. Показував багатьом, але ніхто не зацікавився. Так само ніхто не звернув уваги на цей винахід на міжнародному економічному форумі у Трускавці... Відтак і на форумі з енергозбереження. І тільки у Флориді (США) львів'янам вручили «Оскар» серед винахідників.

"Прикро, що в нашій країні все це не потрібно, - нарікає Григорій Ільчук. - Ми намагалися зацікавити міську владу Львова також своїм соціальним проектом САЛО. Це система автономного локального освітлення. Можна встановити таку в під'їздах, на вулицях, у парках, школах і дитячих садках. Система окуповується лише за півтора року! Але міськрада не звернула уваги на нашу пропозицію".

За матеріалами "Фактів"

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ