Той, хто приймає зло без опору, стає його співучасником
Мартін Лютер Кінг, американський проповідник і лідер руху за громадянські права, лауреат Нобелівської премії миру

На Вінниччині зібралися реконструктори з різних куточків України, щоб відтворити події столітньої давнини

9 грудня, 2019 - 14:20
Фото В’ячеслава Березовського

На Вінниччині зібралися реконструктори з різних куточків України, щоб відтворити події столітньої давності.

222-result

Невеличке містечко Крижопіль на минулих вихідних перетворилося на форпост Української народної армії. Сто років тому воно перебувало на передній лінії воєнних подій Вапнярської операції, що відбулася у 1919 році, і зіграло ключову роль для учасників першого Зимового походу військ УНР у 1920 році. До Дня Збройних Сил України у містечку вирішили відтворити події столітньої давності і провели реконструкцію бою. У події взяли участь реконструктори з Вінниці, Києва, Луцька та Львова. Із гарматами, кулеметами та панцерником «Петлюра» війська УНР обороняли від більшовиків станцію Крижопіль і таки перемогли ворога. На знак відтворення історичної справедливості та на честь 100-річчя Української революції у містечку встановили барельєф із зображенням Симона Петлюри. Його створив львівський скульптор Назарій Ткаченко. А кошти на пам’ятну дошку збирали усією громадою, її вартість складає 10 тисяч гривень.

666-result

«У часи, коли Вінниця, Проскурів та Кам’янець-Подільський ставали тимчасовими столицями Української Народної Республіки, криваві бої відбувалися за Вапнярський залізничний вузол – передовим форпостом цієї боротьби була станція Крижопіль, яка тільки у серпні 1919 року шість разів переходила з рук в руки. Тут гуркотіли панцерники «Хортиця» та «Вірний син», тут був знищеним одеський полк ім. Леніна, зібраний із вурків кримінальника Мішки Япончика, розгромлені червоні війська Йони Якіра», – розповідає ідейний натхненник реконструкції, головний організатор події В’ячеслав Березовський.

777-result

Реконструктор із Волині Володимир Патрай виступав на стороні більшовиків. Розповідає, що літо 1919 року для Вінниччини було дуже складне, адже влада переходила із рук в руки і не один раз. Особлива боротьба велася за міста і містечка, які мали залізничне сполучення. Одним із таких була і станція Крижопіль Одеської залізниці.

888-result

«Для відтворення бою використовується військова зброя, але з холостими набоями, кулемети – оригінальні, часів Першої Світової війни. Армія УНР має на озброєнні гармату і панцерник «Петлюра». Саме завдяки перевазі у військовій техніці вона розбиває більшовиків і вони відступають, – розповідає Володимир Патрай. – За цей бій підрозділ, яий обороняв Крижопіль, отримав із рук командуючого армією УНР Симона Петлюри бойовий прапор та почесну назву «Залізна». І так стала відома ІІІ Залізна дивізія під командуванням Олександра Удовиченка. Героїзм учасників боїв за станцію Крижопіль проти більшовицьких та білогвардійських військ Росії, у подальшому був відзначеним бойовими нагородами УНР та УГА».

111-result

Окрім Крижополя, військово-історична реконструкція періоду УНР відбулася і поблизу села Некрасове, що недалеко від Вінниці. Фестиваль проходив 7 грудня і був умовно поділений на три частини. Першою його складовою стали тактичні навчання у вигляді переходу на відстань 5–7 км в автентичному спорядженні військовиків Армії УНР. Друга – відтворення воєнних подій 1919-го року. Третьою складовою став урок живої історії для школярів села Некрасове та довколишніх сіл.

333-result

Нагадаємо, Перший зимовий похід – похід Армії Української Народної Республіки тилами російських Червоної та Добровольчої армій під проводом Михайла Омеляновича-Павленка тривав з 6 грудня 1919 до 6 травня 1920 років. Головним завданням Зимового походу було збереження присутності української армії на українській території, у ворожому запіллі, шляхом партизанських дій.

555-result

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина

Фото з Facebook-сторінки В’ячеслава Березовського

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День
 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ